Wakacje i Wczasy na wyspie Rab – hotele, zwiedzanie, plaże

, Tagi , , , , ,

Rab – słoneczna chorwacka wyspa otoczona zabytkowymi murami obronnymi, ruinami historycznych zabudowań, sosnowymi lasami, klifami i piaszczystymi plażami. Co warto na niej zobaczyć, gdzie się zatrzymać i jakie plaże odwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Rab – perła wśród chorwackich wysp

Wyspa Rab jest jedną z chorwackich wysp – dziesiątą pod względem wielkości. Położona jest malowniczo w basenie Morza Adriatyckiego, w centrum zatoki Kvarner na północy Dalmacji. Dodatkowo sąsiaduje z wyspami pomiędzy Krk i Pag. Wyspa Rab nie jest w żaden sposób połączona ze stałym lądem, można się na nią dostać jedynie drogą morską. Warto wiedzieć, że promy kursujące do wybrzeży wyspy Rab wypływają między innymi z Rijeki, Stinicy oraz z miejscowości Jablanac. Decydując się na podróż własnym samochodem, również można się dostać na wyspę przeprawą promową. Po wyspie między największymi miejscowościami kursują lokalne autobusy, ale równie dobrze można się poruszać na pieszo lub rowerem. W końcu wyspa ma długość zaledwie 22 kilometrów.

Rab jest mniej popularna niż pozostałe chorwackie wyspy, z daleka może się wydawać pusta i niezbyt atrakcyjna. To mylne wrażenie, które zmienia się od razu po przybyciu. W końcu wyspa rozkwitła w XIX wieku i od ponad stu lat jej słoneczne wybrzeża przyciągają turystów z całego świata. Dodatkowo z roku na rok jest ich coraz więcej.

Wyspa Rab jest uznawana za jedną z najbardziej zielonych wysp nad Adriatykiem. W czasach rzymskich nazywana była Felix Arba, co oznacza wyspę szczęścia. Kiedyś wyspa Rab była siedzibą rzymskich elit. Już wtedy Rzymianie docenili niezwykły urok wyspy i zdrowotne właściwości tutejszego powietrza i budowali tu swoje okazałe wille. Wraz z nimi powstawały pierwsze porty morskie. Zanim wyspa stała się częścią terytorium Jugosławii, a później Chorwacji, była częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Później była w posiadaniu Turków, Węgrów, Wenecjan i Austriaków. Ich wpływ jest mocno zauważalny w wielu miejscach w architekturze i sztuce.

Najpiękniejsze miejsca i największe zabytki na wyspie Rab

Turystycznym centrum oraz najważniejszym miastem na wyspie Rab jest znajdujące się w zachodniej części średniowieczne miasto o tej samej nazwie. Rab to nieco senne, spokojne miasteczko, ale posiada sporo zabytków i mnóstwo przyjemnych knajpek. Można je poznać po kilku wieżach zegarowych wznoszących się ponad zabudowaniami miasta. Sercem miasta jest zabytkowa starówka zbudowana na długim, wąskim półwyspie. W jej centrum mieści się duży plac Świętego Krzysztofa – patrona wyspy – doskonale widać stąd mury miasta. Dodatkowo Rab posiada kilka pięknych, romańskich i gotyckich kościołów. Jednym z nich jest stojący na krańcu placu miejskiego zabytkowy kościół zbudowany z białego kamienia. W jego wnętrzu przechowywane są relikwie Świętego Krzysztofa. Obok kościoła wznosi się wysoka na 26 metrów wieża zegarowa, także kamienna.

Na starówce znajduje się też dawna miejska loża i zabytkowy pałac książęcy z piękną basztą. Nieco dalej znajdują się ruiny kościoła Świętego Jana i barokowy kościół Świętego Antoniego oraz pozostałości klasztoru benedyktynów z XI wieku. Miasto Rab to też labirynt wąskich, brukowanych uliczek, w których warto się zgubić i poznać atmosferę dawnych czasów. Przy okazji można zobaczyć prawdziwą stronę miasta. Za dnia można spacerować po mieście i podziwiać jego architekturę skąpaną w słońcu. Przyjemniej robi się jednak po zmroku, gdy zapełniają się ogródki restauracji i w każdym kącie rozbrzmiewają dźwięki chorwackiej muzyki zmieszane z ulicznym gwarem. W tle słychać szum fal, a w powietrzu unoszą się zapachy chorwackich smakołyków. 

Co zobaczyć na wyspie poza miasteczkiem Rab?

Warto też odwiedzić mniejsze miejscowości na wyspie, takie jak miasteczko Lopar usytuowane pomiędzy dwiema zatokami z kilkoma zabytkowymi kościołami. Inna opcja to Supetarska Draga z ładnym portem i kościołem Świętego Piotra zbudowanym w XI wieku czy Kampor z nadmorskim klasztorem zakonu franciszkanów z połowy XV wieku, w którym znajduje się Muzeum Etnograficzne. W miasteczku Kampor mieści się też jedna z najstarszych chorwackich bibliotek. W jej zbiorach zgromadzone są archiwalne zapiski pochodzące z tego rejonu. Miejscowość Punte Zidine niedaleko Loparu posiada z kolei ciekawe ruiny starożytnych fortyfikacji.

Oprócz wielu zabytków świadczących o bogatej historii wyspy, Rab charakteryzuje się też niesamowitą różnorodnością krajobrazową. W jednym miejscu łączy się tu zieleń sosnowych lasów, złociste, piaszczyste wybrzeże i turkusowe wody zatok otoczone skalistymi klifami. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji na wyspie jest Park Komrčar. Jest położony w zachodniej części wyspy, na północ od murów miasta Rab. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych chorwackich parków. W cieniu palm, dębów i drzew cedrowych, pomiędzy bujną śródziemnomorską roślinnością wiją się liczne alejki i ścieżki spacerowe. Pośród zieleni jest też ukryta nadmorska promenada o długości 2,5 kilometrów. Cały park zajmuje obszar ponad 10 hektarów.

Kolejną zieloną atrakcją, którą warto odwiedzić, jest Kalifront, czyli największy kompleks leśny na wyspie Rab. Poza kilkoma zatokami jest w nim park Dundo będący chronionym rezerwatem przyrody pełnym ścieżek rowerowych i tras spacerowych. Teren rezerwatu to nie tylko królestwo przyrody, ale też oaza ciszy, spokoju i świeżego powietrza. Nie mają tu wstępu żadne pojazdy. 

Atrakcje na wyspie Rab

Poza wieloma zabytkami i wieloma pięknymi plażami na wyspie Rab istnieje sporo innych ciekawych miejsc. Na niewielkiej powierzchni ok. 86 kilometrów kwadratowych znajduje się sporo atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Wybrzeże wyspy zapewnia doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych – żeglarstwa, nurkowania, parasailingu czy windsurfingu. Jaskinia Medova Buza doskonale nadaje się do nurkowania, można w niej eksplorować podwodne groty i tunele. Idealnym miejscem dla wielbicieli pieszych wycieczek może się okazać wzgórze Straza. To najwyższy szczyt pasma gór Kamenjak na północno-wschodniej granicy wyspy, z wysokością 408 metrów m n.p.m. i malowniczym widokiem na panoramę całej wyspy oraz wybrzeże – idealne miejsce do obserwacji zachodów słońca. Jedną z ciekawych atrakcji jest wycieczka na pobliską wysepkę Goli Otok, na której znajduje się dawne więzienie.

W letnich miesiącach na wyspie odbywa się wiele imprez kulturalnych. Każdego roku w lipcu w dniu trzech świętych – Jakuba, Antoniego i Krzysztofa – ulice miasta stają się sceną średniowiecznego festiwalu. Odbywa się wtedy turniej rycerski Rabska Fjera, podczas którego przez ulice miasta przechodzi orszak mieszkańców przebranych w średniowieczne kostiumy, którzy przybliżają turystom swoje bogate dziedzictwo. W trakcie dni Eko Šetimana lokalni hodowcy i producenci prezentują swoje wyroby. W weekendowe wieczory na ulicach miasteczek bardzo często organizowane są koncerty i występy muzyków.

Najpiękniejsze plaże na wyspie Rab

Rab, jak na wyspę przystało, może się pochwalić wieloma naprawdę wspaniałymi plażami rozrzuconymi po całym wybrzeżu. Dzięki bardzo urozmaiconej linii brzegowej o długości ponad 100 kilometrów, każda z tutejszych plaż wygląda zupełnie inaczej. Można więc zaplanować małe tournee wzdłuż wybrzeża wyspy i każdego dnia odwiedzać inne miejsce. Chorwacja słynie z wielu skalistych plaż, ale w przypadku wyspy Rab większość wybrzeża zajmują plaże piaszczyste lub żwirowe z płytką wodą i odrobiną cienia. Tworzą idealne warunki do spędzenia rodzinnych wakacji.

Najpopularniejszą plażą na Wyspie Rab jest długa i piaszczysta Rajska Plaża, która leży w szerokiej zatoce przy miejscowości Lopar. Miejsce jest piękne, ale i tłoczne, bo oblegane przez wielu turystów. Plażę uznano za jedną ze 100 najpiękniejszych na świecie. Mimo popularności tego miejsca da się znaleźć dla siebie zaciszny kąt. Plaża rozciąga się na długość ponad 1,5 kilometra. Obok znajduje się plaża Livačina zacieniona sosnowymi drzewami. Po przeciwnej stronie miasteczka Lopar jest następna plaża Zalaz, która także leży w zatoce i jest pokryta drobnymi kamykami. Łącznie Lopar posiada ponad 20 małych plaż, więc jest w czym wybierać.

Na wschód od miasta znajduje się kolejna piaszczysta plaża o nieprzypadkowej nazwie Sahara. Przypomina surowy, pustynny krajobraz, jest też mniej popularna, a dzięki temu bardziej kameralna. Charakteryzuje się szerokim pasem piasku i łagodnym zejściem do morza oraz płytką wodą. Nieco dalej są plaże Ciganka i Stolac, szczególnie popularne wśród naturystów, ukryte w cichych zatokach, ze spokojną, ciepłą i płytką wodą oraz wspaniałymi widokami. Przy mieście Rab znajduje się między innymi urocza, mała plaża Banova Vila.

Plaże ukryte w zatokach

Niedaleko miasta Rab, w miejscowości Suha Punta znajduje się kilka małych i przyjemnych plaż, które skrywają się w skalnych zatokach. Są to między innymi Kandarola, Gožinka czy Jelenovica. W pobliżu Barbatu można znaleźć plaże Pudarica, Ribon, Vela Riva oraz Prlic. Obok wioski Kampor znajdują się przyjemne plaże Mal i Gonar. Poza ponad 30 znanymi plażami na wyspie jest również wiele ukrytych, bardziej dzikich fragmentów wybrzeża. Wymagają one często przeprawy przez las lub przejścia przez skały, ale zapewniają świetne warunki do plażowania, wspaniała widoki i przede wszystkim brak tłumów.

Gdzie smacznie zjeść na wyspie Rab?

Nie samym zwiedzaniem i plażowaniem żyje turysta. Odwiedzając obcy kraj, wypadałoby zapoznać się nie tylko z jego historią i kulturą, ale też z jego kuchnią. Wyspa Rab, tak jak i cała Chorwacja, słynie z doskonałego jedzenia. Świeże ryby i rozmaite owoce morza, wyśmienite mięsa z rusztu, owoce i warzywa dojrzewające w chorwackim słońcu, a nawet pieczywo z dodatkiem tutejszej oliwy – wszystko smakuje równie dobrze, zwłaszcza w towarzystwie wina lub innego, lokalnego trunku. Chorwacka kuchnia ma jeszcze lepszy smak dzięki wspaniałym okolicznościom przyrody, w których można się nią delektować. Na całej wyspie jest mnóstwo restauracji specjalizujących się w lokalnej kuchni, poniżej te najbardziej polecane.

Najlepsze restauracje na wyspie Rab

 • Šanpjer – nadmorska restauracja z ogromnym ogródkiem i bogatym menu, serwująca świeże ryby i owoce morza, pyszną pizzę, desery i lokalne piwa (adres: Obala Petra Krešimira 6, Rab);
 • Konoba Rab – dwupoziomowa karczma i pub w historycznym centrum miasta, w której można wypić piwo i zjeść smaczne chorwackie potrawy, (adres: Kneza Branimira 3, Rab);
 • Gonar Restaurant – mała restauracja nieopodal plaży z przytulnym wnętrzem w śródziemnomorskim stylu, serwująca wszystkie najpopularniejsze dania kuchni chorwackiej (adres: Supetarska Draga 328);
 • Restaurant More – nadmorska restauracja z ogródkiem z widokiem na zatokę i molo, specjalizująca się w potrawach z owocami morza (adres: Supetarska Draga 321); 
 • Gostionica Gožinka – duża restauracja z ogródkiem na wybrzeżu, z widokiem na morze i przystań, ze smacznymi daniami z ryb i owoców morza w menu (adres: Kampor 100)
 • Restoran Maslina – urokliwa restauracja z tarasem w spokojnej, zielonej okolicy, otoczona gajem oliwnym, serwująca proste chorwackie dania i smaczne wina (adres:  Mundanije 190A);
 • Bistro Olea – niewielka restauracja na uboczu, z domowym klimatem oraz prostą, smaczną kuchnią (adres: Banjol 1);
 • Kamenjak – restauracja z ogromnym tarasem i ze wspaniałym widokiem na wybrzeże, serwująca głównie dania mięsne (adres: Banjol 286/a);  
 • Hacienda – przydrożna restauracja ze smaczną domową kuchnią, dużymi porcjami w przystępnych cenach i miłą obsługą (adres: Palit).

Najlepsze noclegi na wyspie Rab

Podczas wakacji na wyspie Rab większość czasu spędza się na świeżym powietrzu. Mimo wszystko trzeba znaleźć miejsce noclegowe, w którym można będzie odpocząć i naładować baterie po całym dniu zwiedzania lub plażowania. Rab jako popularny turystyczny kurort dysponuje całkiem sporą bazą noclegową, więc każdy bez problemu znajdzie miejsce dla siebie.

Top 3 hotele na wyspie Rab w przystępnej cenie

 • Hotel International – trzygwiazdkowy hotel usytuowany w centrum starego miasta, 10 minut spacerem od plaży, z basenem, restauracją, barem na tarasie i widokiem na zatokę. Cena za jedną noc w dwuosobowym pokoju wynosi od 360 do ok. 600 złotych, w zależności od sezonu (adres: Obala Kralja Petra Krešimira 4,Rab);
 • Villa Tamaris – trzygwiazdkowy pensjonat położony przy brzegu morza, nieopodal starego miasta i 2 minuty spacerem od plaży, z widokiem na port. Za jedną noc w dwuosobowym pokoju trzeba zapłacić od 350 do 550 złotych, w zależności od terminu pobytu (adres: Palit 285);
 • Apartments Rožić – czterogwiazdkowe apartamenty z dostępem do słonecznego tarasu z basenem, do plaży jest stąd kilkaset metrów. Jednodniowy pobyt w dwuosobowym pokoju kosztuje od 300 do 700 złotych (adres: Lopar 393 b).

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi na wyspie Rab

 • San Marino Sunny Resort by Valamar – trzygwiazdkowy kompleks hotelowy otoczony zielenią, położony w odległości 100 metrów od największej plaży na wyspie, z rodzinnymi apartamentami, restauracją i barem. Za jednodniowy pobyt trzeba zapłacić od 560 do 1300 złotych, w zależności od sezonu (adres: Lopar 608);
 • Villas Rab Banjol – trzygwiazdkowy pensjonat stojący w odległości 500 metrów od najbliższej plaży, z ogrodem, basenem i wygodnymi apartamentami. Cena za jedną noc w rodzinnym apartamencie wynosi od 400 do 800 złotych, w zależności od terminu pobytu (adres: Banjol 35);
 • Villas Rab Palit – trzygwiazdkowa willa z basenem, tarasem i sprzętem do grillowania, oddalona kilka minut spacerem od plaży. Cena jednodniowego pobytu w rodzinnym apartamencie wynosi od 380 do ok. 600 złotych i zależy od terminu (adres: Palit 487).

Najlepsze hotele na wyspie Rab z widokiem na morze

 • Lando Resort – czterogwiazdkowy ośrodek stojący przy samej plaży, na której znajduje się restauracja i bar koktajlowy. Na miejscu są dwa baseny i taras z widokiem na morze. Cena jednodniowego pobytu dla dwóch osób wynosi od 430 do 1600 złotych. Najwyższe ceny są w szczycie sezonu (adres: Kampor 321);
 • Villas Arbia Margita – czterogwiazdkowy hotel przy plaży, stworzony we wnętrzach kamiennego pałacu w stylu art deco, ze słonecznym tarasem oraz widokiem na morze i stare miasto. Jednodniowy pobyt w dwuosobowym apartamencie to koszt od 400 do 900 złotych, cena jest zależna od terminu (adres: Banjol 323).
 • Valamar Carolina Hotel & Villas – czterogwiazdkowy hotel położony tuż przy plaży, pośród drzew, z widokiem na wybrzeże, barem, restauracją i dużym basenem od strony morza. Za jedną noc w dwuosobowym pokoju trzeba tu zapłacić od 980 do 2700 złotych. Ceny są różne w zależności od sezonu i rodzaju pokoju (adres: Kampor bb).

Kiedy najlepiej zaplanować wakacje na wyspie Rab?

Największą zaletą chorwackiego wybrzeża jest gwarancja dobrej pogody przez większość roku. Na urlop można się tu wybrać o każdej porze i prawie zawsze będzie słonecznie. Najlepsze warunki są oczywiście w letnich miesiącach. Warto wiedzieć, że wyspa Rab jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc w całej Chorwacji. Od końca czerwca nawet do połowy września na wyspie żar leje się z nieba. Na szczęście łagodny, śródziemnomorski klimat i dostęp do morza sprawiają, że upały nie są uciążliwe. Latem temperatura morskiej wody wynosi zawsze powyżej 25 stopni i zachęca do kąpieli. Chcąc uniknąć wysokich temperatur, równie dobrze można tu przyjechać wiosną lub jesienią. Pogoda wtedy nadal jest słoneczna i umożliwia zarówno zwiedzanie, jak i plażowanie. Spędzając urlop na wyspie poza sezonem, można przy okazji uniknąć tłumów.

Jakie pamiątki można przywieźć z wyspy Rab?

Poza typowymi podróżniczymi suwenirami, jakie można spotkać na większości straganów i w sklepach z pamiątkami, będąc na wyspie, warto zaopatrzyć się w lokalne produkty. Jest ich tutaj pod dostatkiem. Nic tak dobrze nie przywołuje wspomnień, jak zapachy i smaki związane z odwiedzonym miejscem. W każdym ze sklepów na wyspie Rab widoczna jest lawenda pod każdą postacią: od mydła, przez olejki, aż po miody z lawendy. Dodatkowo są tu też wspaniałe regionalne wyroby, takie jak oliwa, dżem figowy i inne przetwory z fig, miód rozmarynowy i szałwiowy, lokalne alkohole – wina i rakija, sól morska i charakterystyczny Paški Sir – ser o specyficznym smaku, wytwarzany z owczego mleka. Podobnie jak oscypek produkowany tylko przez certyfikowanych producentów i dostępny w niewielu miejscach.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Wakacje w Vinisce – co zobaczyć, atrakcje, hotele, noclegi, plaże

Wakacje w Cavtat – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz