Wakacje i wczasy na wyspie Pag – hotele, zwiedzanie, plaże

, Tagi , , , ,

Wyspa Pag jest najbardziej na północ wysuniętą wyspą w Dalmacji. Jest również 5 pod względem wielkości wyspą w całej Chorwacji. Tym, co najbardziej charakteryzuje Pag, jest jej wrzecionowaty kształt oraz surowy krajobraz, który przypomina księżycową wyspę. Wyspa Pag ma 60 km długości, a jej szerokość waha się od 2 km do 10 km. Pag słynie także z produkcji pysznego sera – Paški sir oraz jagnięciny – Paška janjetina i słynnych koronek –Paška čipka.

Niewątpliwą zaletą wyspy jest jej położenie i łatwy dojazd przez most zbudowany w 1968 roku. Zdecydowanie warto tutaj zaplanować dłuższy pobyt na wakacje, jednak jeśli nie planujemy tutaj urlopu, to warto zwiedzić wyspę podczas jednodniowej wycieczki.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najważniejsze atrakcje wyspy Pag w Chorwacji

Miasto Pag

Miejscowość Pag jest największą na całej wyspie oraz posiadającą największe dziedzictwo kulturalne i historyczne, ponieważ zachowało się tutaj sporo zabytków. Do zabytków sakralnych należy z pewnością Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Crkva Marijina Uznesenja z 1192 r. Tuż obok tego kościoła mieści się dawna siedziba księcia Knežev dvorPałac Książęcy, który został zbudowany w XV w. przez najznakomitszych architektów Zadaru oraz Šibenika.

Obecnie w Pałacu Książęcym odbywają się liczne imprezy kulturalne, takie jak na przykład koncerty klap, czyli tradycyjnych dalmatyńskich chórów, które śpiewają a capella. Do dziś przetrwała także część kamiennych miejskich murów, wzniesionych w okresie renesansu. Najlepiej zachowane fragmenty znajdziemy w północnej części miasta Pag. Przy murach miejskich powstał także Klasztor Benedyktynek, dzieło Jurja Dalmatinca, który został wzniesiony w XV w. Klasztor i kaplica św. Mikołaja – Kapela sv Nikole – zostały niedawno gruntownie odrestaurowane i stanowią obecnie najcenniejszy zabytek architektury gotycko-renesansowej na całej wyspie Pag.

Solana Pag

Solana Pag to największa solana w Chorwacji, która zaopatruje w sól morską cały kraj i eksportuje ją do znacznej ilości europejskich krajów. Sama firma, jak i solany, z których pozyskuje się sól, znajdują się na obrzeżach miejscowości Pag.

Muzeum soli – wyspa Pag

Tuż obok solan, w samym mieście Pag powstało Muzeum soli. Instytucja ta znajduje się w dawnych magazynach, które służyły kiedyś do przechowywania niezwykle cennej soli. Zobaczycie tu w jaki sposób i przy pomocy jakich narzędzi wydobywano oraz transportowano sól. Solanę Pag możemy zwiedzać oraz możemy zobaczyć, jak wyglądało pozyskiwanie soli kiedyś i jak wygląda obecnie droga soli morskiej, zanim trafi do konsumentów. 

Muzeum koronek z wyspy Pag

Na parterze Knežev dvor – Pałacu Książęcego – znajduje się Muzeum koronek – Paške čipke.Co ciekawe, koronkarstwo jest rzemiosłem z bogatą tradycją na wyspie Pag, której historia sięga czasów renesansu. Poszczególne wzory koronek przekazywano z pokolenia na pokolenie przez kobiety i w ten prosty sposób ukształtował się charakterystyczny styl dla wyspy Pag. Warto zwiedzić to muzeum i zakupić piękną koronkę na pamiątkę wizyty na Pag.

Błoto lecznicze w miejscowości Pag  – Lokunja

Na wyspie Pag znajdują się lecznicze, naturalne błota. Lokunja znajduje się w południowo-zachodniej części miejscowości Pag, tuż obok miejskiej plaży Prosik. Powierzchnia leczniczych błot wynosi około 20 000 m2. Jest to płytki obszar, w którym znajdują się niezwykle bogate złoża leczniczych peloidów. Tutejsza borowina gromadzi się przez wiele tysiącleci, natomiast jej właściwości uzdrawiające udowodniono dzięki licznym badaniom naukowym. Kuracje leczniczym błotem są polecane szczególnie w leczeniu chorób skórnych, reumatycznych, neurologicznych oraz ginekologicznych.

Lun – gaj oliwne

Warto odwiedzić także miejscowość Lun położoną na północnym wybrzeżu wyspy. Jest to miejsce wyjątkowe, dzięki rosnącym tutaj gajom oliwnym sprzed wielu setek lat. Na powierzchni ponad 23 ha rośnie ponad 80 000 sztuk drzew oliwnych. Wiele z nich to okazy o w zaawansowanym wieku oraz o znaczących rozmiarach. Co ciekawe, gaj oliwny w Lun ma całkowicie dziki charakter oraz nie został stworzony przez człowieka. W roku 1963 powstał na tym terenie botaniczny rezerwat, w którym wytyczono ścieżki, żeby umożliwić zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca na Pagu. Pomimo swojej ogromnej wartości historycznej i przyrodniczej gaj oliwny w Lun nie jest zbyt popularny. Natomiast spacer wśród wielowiekowych oliwnych drzew w bukolicznym krajobrazie, pomaga się zrelaksować i nabrać szacunku dla przyrody.

Sveti Vid – najwyższy szczyt wyspy Pag

Sveti Vid to najwyższy szczyt na wyspie Pag, który ma wysokość 348 m. n.p.m. Wysokość nie jest zbyt duża, jednak widok ze szczytu Sveti Vid z pewnością zachwyca. Ze Sveti Vid widać sporą część wyspy oraz okoliczne wyspy tj.: Lošinj, Silba, Olib oraz Maun. Na szczycie wzniesienia są pozostałości  XIV-wiecznego kościółka św. Wita – Crkva sv. Vida. Wytyczono tam także kilka dobrze oznaczonych szlaków. Na górę można wjechać autem drogą z Šimuni, jednak warto wybrać się tam pieszo z miejscowości Dubrava lub Kolan.

Punkt widokowy Gradac

Punkt widokowy Gradac to kolejne miejsce, z którego roztacza się malownicza panorama na wyspę i okolicę. Miejsce to znajduje się na wzgórzu, przy drodze z miasta Pag do Novalja. Oczywiście nie jest to oficjalny taras widokowy, jednak jest to miejsce, z którego w bezpieczny sposób możemy podziwiać Pag.

Mleczarnia Gligora – Kolan

Miłośnicy chorwackich smaków powinni odwiedzić Mleczarnię Gligora w miejscowości Kolan, w której powstaje słynny Paški sir. Co ciekawe, ser ten wygrał w 2017 r. konkurs Global Cheese Awards na najlepszy ser na świecie organizowany w Wielkiej Brytanii. Jeśli chcemy zobaczyć jak przebiega produkcja Paškiego sira, to warto odwiedzić to miejsce w godzinach od 9 do 17. Wówczas linia produkcyjna jest udostępniana dla zwiedzających.

Metajna

Metajna na wyspie Pag to urocze, małe miasteczko, które jest malowniczo położone. Z jednej strony rozciągają się piaszczyste oraz surowe i skalne krajobrazy księżycowe, a pomiędzy nimi turkusowe wody Morza Adriatyckiego. W Metajna znajduje się plaża, port, plac zabaw dla dzieci oraz całkowity brak turystów (jeszcze)!

Dojazd do Metajna wymusza praktycznie przejechanie większości wyspy Pag. Droga momentami jest niezwykle emocjonująca z powodu licznych zakrętów i znacznej wysokości, jednak szerokość drogi jest wystarczająca, aby bezpiecznie ją pokonać.

Novalja

Novalja to turystyczne centrum wyspy Pag. To właśnie w tym miejscu spotkamy najwięcej turystów i imprezowiczów z całej Europy. W okolicy Novalja znajduje się najbardziej imprezowe miejsce na wyspie, jak i w całej Chorwacji – plaża Zrće. Zrće oblegana jest głównie przez młodych miłośników całonocnych imprez. Przy plaży znajduje się wiele barów, klubów i dyskotek, gdzie muzyka gra prawie przez całą dobę.

Wyspa Pag – najładniejsze plaże

Plaża Zrće

Zrće uznawana jest za jedną z najbardziej popularnych chorwackich plaż. Na pewno jest to miejsce warte uwagi wśród miłośników imprezowania i zabawy, których przyciągają tam rozpoznawalne na świecie kluby. Zrće to plaża dość mocno zabudowana beach barami, klubami i dyskotekami. Sama w sobie plaża jest ładna, jednak ze względu na hałas, harmider oraz tłok nie jest to raczej miejsce na odpoczynek i relaks.

Plaża Paška vrata

Plaża Paška vrata znajduje się około dwóch kilometrów od Metajny oraz o około jeden kilometr od nieco bardziej popularnej plaży Ručica. Paška vrata jest w czołówce najładniejszych plaż w Chorwacji, a jest znacznie mniej oblegana niż Ručica. Spowodowane jest to tym, że można do niej dostać się wyłącznie pieszo, natomiast do Ručicy dojedziemy bez problemu samochodem. Warto wiedzieć, że przy tej plaży nie ma barów i toalet. Jest natomiast krystalicznie czysty Adriatyk i malowniczy, nieco surowy krajobraz, który dominują wysokie skały.

Plaża Elena

Plaża Elena znajduje się na południe od Zrće i miejscowości Novalja. Jest to wąska oraz żwirowa plaża, nieco przyklejona do górskiego zbocza, która oferuje ładne widoki na góry i stały ląd. Co ważne, zazwyczaj nie ma tu wielu turystów.

Plaża Ručica

Ručica to kolejna z bardziej rozpoznawalnych plaż na wyspie Pag i w Dalmacji. Krajobraz jest surowy, dodatkowo położenie w pobliżu Metajny, na uboczu, powoduje, że jest to dosyć dzika plaża. Sama droga jest niezwykle atrakcyjna i obfituje w księżycowe krajobrazy, które robią oszałamiające wrażenie. Plaża Ručica oraz Paška vrata leżą dość blisko siebie, na wschodnim wybrzeżu Pagu. Obie są przepiękne i jednocześnie różne.

Plaża Veli Bok

Plaża Veli Bok to kolejna plaża, którą warto zobaczyć na wyspie. Leży ona na północny-wschód od Pagu. W większości plaża jest żwirowa. Co ważne, nawet w szczycie sezonu wakacyjnego nie spotkamy tutaj tłumów. Jest to idealne miejsce, jeśli lubimy kameralną atmosferę, piękne widoki oraz ciszę.

Plaża Beritnica

Beritnica to kolejna plaża leżąca stosunkowo blisko miejscowości Metajna. Znakiem charakterystycznym tej plaży są trzy wielkie skały, które wyrastają wprost z płytkiego morza. Plaża jest mało popularna, ponieważ dotrzeć do niej można wyłącznie pieszo lub łodzią od strony morza. Poza tym nie ma tu typowej plażowej infrastruktury. Przy plaży znajduje się także ściana wspinaczkowa – Stogaj.

Plaża Kukurina

Jeśli wakacje na wyspie Pag planujemy z dziećmi, to z pewnością plaża Kukurina będzie najlepsza. Znajduje się ona w północnej części Pagu, w małej zatoce. Kukurina jest piaszczysta, natomiast dno opada bardzo łagodnie, co pozwala na bezpieczną zabawę dzieci w wodzie.

Wyspa Pag – pogoda

Najlepsza pogoda na wyspie Pag występuje zazwyczaj od maja do września, gdzie temperatury zarówno powietrza, jak i wody są bardzo przyjemne. W miesiącach tych opady są na najniższym poziomie. Wyspę Pag warto także odwiedzić w kwietniu oraz w październiku, chociaż może wystąpić więcej godzin z deszczem oraz wiatrem. Najmniej sprzyjająca pogoda na zwiedzanie wyspy Pag występuje od listopada do marca, kiedy to na wyspie często wieje silny wiatr bura.

Gdzie smacznie zjeść na wyspie Pag?

Na wyspie Pag warto zatrzymać się w Restoran Na Tale w mieście Pag. W restauracji serwuje się lokalne, dalmatyńskie potrawy przyrządzone z miejscowych składników. Wśród nich znajdziemy owoce morza, ryby, ale i jagnięcinę przygotowaną na różne sposoby, tj. z grilla lub w gulaszu serwowanym z makaronem. Restoran Na Tale słynie także ze znakomitych dań z kalmarów – lignje oraz dań przyrządzonych z miejscowego sera Paškiej škuty przypominającego ricottę. Kolejnym miejscem wartym uwagi na mapie kulinarnej wyspy Pag jest Konoba Bilo w mieście Pag. Miejsce to specjalizuje się w kuchni dalmatyńskiej. Z kolei w miejscowości Novalja warto udać się do Konoby Kormilo, natomiast w miasteczku Lun do Tovrnele.

Jak dojechać na wyspę Pag?

Na wyspę Pag dojedziemy samochodem z lądu stałego przez Paški most. Warto wiedzieć, że około 30 kilometrów od mostu znajduje się wielki węzeł na autostradzie, gdzie krzyżują się drogi na południe w kierunku Dalmacji oraz na północ i centrum Chorwacji. Na północną część wyspy dostaniemy się promem samochodowym kursującym między miejscowościami Prizna na stałym lądzie oraz Žigljen na wyspie Pag. Na wyspę Pag kursują także autobusy przewoźników tj. Antonio Tours, Autotrans oraz Flixbus z Zagrzebia, Zadaru, Splitu, Senj oraz z Rijeki. Najbliżej wyspy Pag znajduje się lotnisko w Zadarze. Warto tam wypożyczyć samochód i dalej udać się w kierunku apartamentu na wyspie Pag.

Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi na wyspie Pag

Apartments Luxury Living

Apartments Luxury Living leży około 15 minut spacerem od plaży, w miasteczku Novalja, około 5 km od plaży Zrće. Miejsce to oferuje wygodne, nowocześnie urządzone apartamenty wyposażone w klimatyzację, darmowe WiFi, telewizor, aneks kuchenny z płytą kuchenną, prywatną łazienkę z ręcznikami i pościelą. Do dyspozycji gości jest także darmowy parking oraz odkryty basen.

Przystanek autobusowy znajduje się około 4 minut spacerem od Apartments Luxury Living, natomiast centrum miasta Novalja – 1,6 km, a lotnisko w Zadarze około 65 km.

Najlepsze noclegi na wyspie Pag z widokiem na morze

Hotel Plaza

Hotel Plaza znajduje się w bliskiej odległości od plaży oraz około 1,5 km od centrum miasta Pag. Miejsce to oferuje wygodne, klimatyzowane pokoje, z których roztacza się malownicza panorama na Morze Adriatyckie. Wszystkie pokoje zostały wyposażone w klimatyzację, bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu, sejf, telewizor z dostępem do kanałów telewizji satelitarnej oraz prywatną łazienkę.

Na miejscu do dyspozycji gości Hotelu Plaza jest także restauracja, w której serwowane są typowe dania kuchni lokalnej oraz potrawy międzynarodowe. W hotelu znajduje się także basen, z którego roztacza się malowniczy widok na Adriatyk oraz bar z zacienionym tarasem, na którym możemy się zrelaksować przy drinku.

Co ciekawe, Hotel Plaza położony jest około 20 km od popularnej plaży Zrće – uznawanej za jedną z najbardziej rozpoznawalnych centrów imprezowych i życia nocnego w całej Chorwacji. Z kolei zabytkowe miasto Zadar znajduje się około 53 km od hotelu.

Hotele na wyspie Pag w przystępnej cenie

Apartmani „Jadran”

Apartmani „Jadran” znajduje się praktyczne nad brzegiem Adriatyku w miejscowości Pag. Oferta tego pensjonatu B&B obejmuje pokoje rodzinne wyposażone w prywatną łazienkę, biurko, bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach, telewizor z płaskim ekranem, czajnik, szafę oraz klimatyzację. W obiekcie zapewniono także pościel i ręczniki. Niektóre z pokoi posiadają także balkony, z których roztaczają się malownicze widoki na Morze Adriatyckie i wyspę Pag. W pobliżu  Apartmani „Jadran” znajdują się także popularne atrakcje wyspy oraz piękne plaże takie jak Pagus, Prosika, oraz Basaca.

Pag – najbardziej imprezowa wyspa w Chorwacji

Wyspa Pag bardzo często nazywana jest najbardziej imprezową wyspą w Chorwacji. Nie do końca można się z tym zgodzić, ponieważ wyłącznie miejscowość Novalja i plaża Zrće są najbardziej oblegane przez miłośników imprezowania. Przy plaży powstało kilka znanych klubów. W północnej części Zrće znajduje się legendarny Klub Kalypso, który powstał w latach 80. ubiegłego wieku, jako jeden z pierwszych plażowych klubów w Chorwacji. Kalypso nie tylko znajduje się tuż nad wybrzeżem morza, ale i wyjątkowego klimatu dodaje mu piniowy las porastający okolice plaży. W roku 2015 wykonano całkowitą renowację klubu. Oprócz standardowego parkietu, znajdziemy tutaj także basen, w którym możemy popijać drinki. W Klubie Kalypso organizowane są także popularne na świecie festiwale, tj. m.in. Hideout, Area 4 Festival oraz Fresh Island Festival.

Przy plaży Zrće istnieje także inny równie popularny klub Papaya Club, który jest określany mianem jednego z najlepszego klubów w całym kraju. Co ciekawe, Papaya Club znajduje się na 6. miejscu najlepszych klubów na świecie. 

Noa-Beach Club ma z pewnością najlepszą lokalizację ze wszystkich znanych klubów przy plaży Zrće. Znajduje się on bezpośrednio w morzu i coraz częściej pojawia się w rankingach najlepszych klubów muzycznych nad Morzem Adriatyckim. Noa-Beach ma dużą scenę i ogromną przestrzeń do tańczenia. Oprócz tego znajdziemy tu baseny, miejsca do cumowania łodzi i jachtów oraz strefę VIP. Z pewnością Novalja i wyspa Pag są najlepszym miejscem na imprezę w Chorwacji.

Wyspa Pag – dla kogo?

Jeśli preferujemy miejsca, gdzie możemy zarówno odpocząć na ładnych plażach oraz poszaleć wieczorem na parkiecie, sącząc drinki z palemką, to na pewno wyspa Pag, a w szczególności Noavalja, jest do tego idealnym miejscem. W pozostałych miejscowościach będziemy mogli cieszyć się błogim spokojem i niesamowitymi krajobrazami.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Wakacje w Istrii czy Dalmacji?

Wakacje w Nečujam – co zobaczyć, atrakcje, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz