Wakacje i Wczasy na wyspie Mljet – hotele, zwiedzanie, plaże

Tagi , , , ,

Wyspa Mljet to kierunek na wakacje nie do końca tak popularny, jak na to zasługuje. Posiada on bowiem wszystko, co każdy fan spokojnego i aktywnego relaksu może sobie wymarzyć. Piękną przyrodę obecną na każdym kroku, rozległe połacie otwartego terenu umożliwiające długie piesze wycieczki i wędrówki rowerowe, a także ciekawe zabytki i rozbudowaną bazę noclegową. Ten artykuł jest małą „pigułką” informacji na temat wyspy Mljet. Zawiera wszystkie najważniejsze informacje z punktu widzenia turysty, który planuje się na wyspę Mljet wybrać.

Powiemy sobie m.in.: jakie zabytki i atrakcje warto zwiedzić, będąc na wyspie Mljet. Wybierzemy ponadto najlepsze plaże znajdujące się w okolicach, odpowiemy na pytanie odnośnie możliwości wynajęcia samochodu, a także wskażemy najpiękniejsze miejsca, do których koniecznie trzeba się wybrać w trakcie pobytu na wyspie. Dodatkowo sprawdzimy pogodę i temperaturę, jaka panuje na wyspie Mljet w ciągu roku, aby każdy turysta był świadomy tego, kiedy najlepiej jest wybrać się na wczasy na ową wyspę. Postaramy się wskazać także restauracje, do których warto się udać, aby coś przekąsić oraz wymienimy 3 najlepsze noclegi na wyspie pod kątem przystępnych cen, widoku na morze i spędzaniu wakacji z dziećmi.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kilka słów o wyspie Mljet

Mljet to chorwacka wyspa położona na Adriatyku. Wyspa zajmuje powierzchnię 98,016 km². Jej długość wynosi 37 km, a jej szerokość zaledwie 3 km. Linia brzegowa wyspy z kolei ma długość 135,19 km. Mljet zamieszkuje ponad 1000 stałych mieszkańców. Zdecydowaną większość powierzchni wyspy zajmują lasy. Na wyspie Mljet można zarówno napotkać lasy iglaste, jak i lasy liściaste. W przypadku lasów iglastych najczęściej występującym gatunkiem drzewa jest sosna alpejska, natomiast w przypadku lasów liściastych dominuje dąb ostrolistny. Wyspa Mljet to głównej mierze teren wyżynny. Najwyższym szczytem wyspy jest Veliki Grad wznosząca się na wysokość 514 m n.p.m.

Jak można dostać się na wyspę?

Na wyspę Mljet można dostać się przede wszystkim drogą morską. Umożliwiają to m.in.: promy, które odpływają z Prapatna na Półwyspie Pelješac do miejscowości Sobra. To idealne rozwiązanie dla osób, które do Prapatna przyjechały własnym samochodem, gdyż owe promy umożliwiają transport pojazdów. Alternatywą jest rejs katamaranem, który na wyspę Mljet odpływa z takich miejscowości jak: Dubrownik, Split, Hvar, Korcula oraz Brac. Niestety w przypadku tego środku lokomocji transport własnego pojazdu na wyspę nie jest możliwy.

Wyspa Mljet – co zwiedzić?

Turyści, którym zależy na aktywnym odpoczynku, poznawaniu nowych kultur oraz zwiedzaniu zabytków, mogą być spokojni. Na wyspie Mljet nie brakuje takich atrakcji. Do najciekawszych miejsc, które warto zwiedzić, będąc na wyspie Mljet, można zaliczyć:

wieś Babino Polje – warto się do niej udać, gdyż znajdują się tam dwa ważne zabytki: dwór pochodzący z XVI wieku oraz gotycki kościół z XV wieku,

– klasztor benedyktynów – budowla pochodzi z XII wieku i znajduje się na małej wysepce Sveta Marija na Vielkim Jezeru. Klasztor stanowi symbol Parku Narodowego Mljet i jest użytkowany przez benedyktynów. Na szczególną uwagę zasługuje sam wygląd klasztoru oraz jego bezpośrednie położenie. Ów budowla sakralna wznosi się bowiem tuż nad wodą, wśród licznych palm i innych odmian drzew.

Park Narodowy Mljet – to jeden z najpiękniejszych i najstarszych parków narodowych położonych na Adriatyku. Granice części lądowej tego parku zostały wytyczone już w 1960 roku. Natomiast trzeba było poczekać jeszcze dodatkowych 37 lat, aby również część morska przyłączyła się do parku. Park Narodowy Mljet może pochwalić się bardzo bogatą florą i fauną, a także dziedzictwem historycznym i kulturowym. Dzięki temu jest to idealne miejsce do zwiedzania dla turystów.

Jaskinia Odyseusza – miejsce to jest nierozłącznie związane z historią Odyseusza, który w trakcie swojej podróży powrotnej na Itakę spędził podobno sporo czasu właśnie w tej jaskini na wyspie Mljet. Jaskinia Odyseusza znajduje się niedaleko miejscowości Babino Polje. Jest szczególnie chętnie odwiedzana przez zakochane pary ze względu na krążące historie, wedle których w trakcie pobytu na wyspie Mljet Odyseusz „usychał” z tęsknoty za swoją ukochaną. Do jaskini Odyseusza można dostać się, przepływając przez 20-metrowy tunel kajakiem lub wpław.

Wyspa Mljet – atrakcje

Na turystów przybywających na wakacje na wyspę Mljet czeka szereg różnych atrakcji, którym mogą się dowolnie oddawać. Fani aktywnego odpoczynku mogą korzystać z uroków i piękna pobliskich wód, wypożyczając kajaki i pływając wzdłuż linii brzegowej wyspy, bądź udając się na wycieczki rowerowe dookoła wyspy.

Wyspa Mljet – najlepsze plaże w okolicach

Blaće – to plaża, która znajduje się w zatoce Lemon i zlokalizowana jest na południowy wschód od zatoki Saplunara. Blace jest piaszczystym rodzajem plaży i posiada łagodnie zstępujący brzeg. Dzięki temu świetnie sprawdzi się dla osób niepotrafiących pływać, a także dla rodzin z małymi dziećmi.

Sutmiholjska – plaża zlokalizowana jest w południowej części wyspy. Niedaleko niej znajduje się wioska Babinog Polja. Plaża oferuje dla odwiedzających piękny widok, krystalicznie czystą wodę, a także spokój i ciszę.

Limoni Beach Blace Mljet – plaża położona jest we wschodniej części wyspy, w zatoce Saplunara. Plaża znajduje się w bliskim sąsiedztwie gęstych lasów sosnowych. Limoni Beach Blace Mljet to plaża piaszczysta, która może pochwalić się krystalicznie czystą wodą, a także płytkim brzegiem. Dzięki temu jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Turyści oprócz pływania i opalania się na słońcu mogą również skorzystać z innych atrakcji dostępnych na plaży. Jedną z takich atrakcji jest boisko do siatkówki plażowej. Na plaży istnieje ponadto możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli.

Wyspa Mljet – gdzie zjeść?

Poniżej znajduje się kilka sprawdzonych restauracji, do których warto się udać, aby coś przekąsić:

Mali Raj

To pensjonat, który można łatwo przetłumaczyć na „Mały Raj”. Znajduje się on w południowo-zachodniej części wyspy. Pensjonat znajduje się dokładnie w spokojnej zatoce nad jeziorem Veliko jezero. Pensjonat składa się z 9 apartamentów, a także z restauracji posiadającej taras na świeżym powietrzu z ładnym widokiem na jezioro. W restauracji Mali Raj można skosztować tradycyjnej kuchni chorwackiej, ale także kuchni międzynarodowej. W menu restauracji można znaleźć m.in. takie przysmaki jak: pieczona ośmiornica, różnorodne świeże ryby i homary z Adriatyku, grillowane mięso oraz lokalne desery.

Konoba Ribar

To restauracja, która położona jest w miejscowości Pomena. Niewątpliwie uroku dodaje jej fakt, że zlokalizowana jest ona tuż nad wodą. W Konoba Ribar goście mogą skosztować tradycyjnej kuchni chorwackiej i europejskiej. W menu znajdują się m.in. takie specjały jak: risotto z krewetkami i pieczona ośmiorniczka. Restauracja w swojej ofercie ma także specjalną ofertę dla wegetarian, wegan oraz osób nietolerujących glutenu. Na dużą uwagę zasługuje wysokiej jakości obsługa restauracji.

Pansion Mantana

To pensjonat, który położony jest w centrum parku narodowego, w bliskiej odległości od morza i jeziora. Pensjonat składa się z kwater oraz restauracji, w której śniadania mają wieloletnią tradycję, sięgającą kilkudziesięciu lat. Jedzenie serwowane w owej restauracji jest wysokiej jakości i pochodzi z domowych, ekologicznych produktów. Bardzo dobre wrażenie robi też obsługa, jak i sama lokalizacja pensjonatu.

Wyspa Mljet – najpiękniejsze miejsca na wyspie

Wyspa Mljet to zdaniem wielu jedna z najpiękniejszych i najbardziej zielonych wysp położonych na Morzu Adriatyckim. Nie brakuje tam zatem miejsc, w których imponujący widok sprawia, że aż chce się na chwilę ustać i „cyknąć fotkę”. Jednym z takich miejsc jest z pewnością wzgórze Montokuc, które znajduje się w Parku Narodowym Mljet i z którego roztacza się przepiękna panorama jeziora. Równie rewelacyjny widok można zaobserwować ze wzgórza Velky Gradac, które także zlokalizowane jest w Parku Narodowym Mljet. Ogólnie można rzec, że cały Park Narodowy Mljet jest jednym z piękniejszych miejsc na wyspie, w którym na każdym kroku można zetknąć się z niezwykle żywą i zróżnicowaną przyrodą wyspy. Na wymienienie zasługuje także kilka plaż, które położone są na wyspie Mljet, a w szczególności Blace, Sutmiholjska oraz Limoni Beach Blace Mljet.

Wyspa Mljet – możliwość wynajęcia samochodu

Na wyspie Mljet jest możliwość wynajęcia samochodu, co jest szczególnie dobrą wiadomością dla wszystkich tych osób, którzy planują się przemieszczać często i na dużych dystansach. Pojazd na wyspie Mljet można wynająć w takich miejscach jak terminale promu na Mljet, dworce kolejowe, lotniska, centra podróży oraz w następujących portach: Port Trstenik, Port Bufalo, Port Ploče, Port Trpanj, Port of Ploče, Sobra Port, Slano harbour). Na wyspie Mljet działają m.in. takie firmy jak: Hertz, Europcar, InterRent, Green Motion oraz Avis.

Wyspa Mljet – pogoda i temperatura w ciągu roku

Wakacje na wyspie Mljet najlepiej sobie zaplanować w miesiącach wakacyjnych (czerwcu, lipcu oraz sierpniu), gdyż wtedy jest tam najlepsza pogoda. Średnia temperatura powietrza w tym okresie wynosi 28 stopni Celsjusza. Stosunkowo małe są również wtedy opady deszczu. Należy się spodziewać, że średnio spadnie 34 mm wody. Na wyspę Mljet można też wybrać się w takich miesiącach jak: kwiecień, maj, wrzesień, październik i listopad. Nie należy oczekiwać w tych miesiącach upałów i codziennego słońca, ale jest to wciąż okres, kiedy maksymalna temperatury oscyluje w okolicach 20 stopni Celsjusza i panują korzystne warunki do zwiedzania i relaksowania się na plaży.

Znośna pogoda panuje w grudniu i marcu, chociaż nie jest już to idealny czas, na spędzanie długich godzin na plaży. Maksymalna temperatura powietrza wynosi 14 stopni Celsjusza w tym okresie, a średnie opady deszczu są na poziomie 150 mm. Zdecydowanie najmniej korzystnymi miesiącami do spędzania wakacji na wyspie Mljet są styczeń i luty. W tym okresie średnio spada najwięcej deszczu, a temperatura jest najniższa. Maksymalna temperatura w tym okresie wynosi 12 stopni Celsjusza.

Wyspa Mljet – gdzie spać?

Poniżej znajdują się 3 zestawienia najlepszych noclegi dostępnych na wyspie Mljet, podzielone na te najlepsze dla rodzin z dziećmi, z widokiem na morze oraz w przystępnej cenie.

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi na Mljet

Hotel Odisej hotel położony jest na terenie Parku Narodowego Mljet i znajduje się kilka minut drogi od plaży Pomena. Goście mają dostęp do bezpłatnego wifi, bezpłatnego parkingu, a także do śniadania w formie bufetu. W okolicy hotelu znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Goście mogą oddawać się m.in. takim rozrywkom jak: żeglarstwo, kajakarstwo, nurkowanie oraz nurkowanie z rurką. Każda opcja zakwaterowania posiada prywatną łazienkę z prysznicem, toaletą i suszarką do włosów, klimatyzację, a także telewizor z płaskim ekranem i dostępem do kanałów satelitarnych.

Rooms Karla obiekt położony jest w miejscowości Polace, nad brzegiem morza. Klienci obiektu mają zapewnione bezpłatne wifi, dostęp do tarasu, a także wspólną kuchnię i salon. Każda opcja zakwaterowania posiada klimatyzację, prywatną łazienkę, pościel, ręczniki oraz szafę. Niektóre opcje zakwaterowania mają natomiast część wypoczynkową. Obiekt znajduje się w okolicy, w której nie brakuje rozrywek, przez co nie sposób się nudzić. Goście mogą wybierać się na wycieczki rowerowe, uprawiać trekking i nurkować z rurką. Na uwagę zasługuje także bardzo pomocny personel, który posługuje się 2 językami i może pomóc m.in.: w przechowywaniu bagażu.

Apartments Linda obiekt położony jest w miejscowości Polace, w odległości 2 minut spacerem od plaży. Goście mają zagwarantowane od obiektu bezpłatne wifi, klimatyzację oraz taras. Każda opcja zakwaterowania została wyposażona w kuchnię z pełnym wyposażeniem, jadalnie i łazienkę z prysznicem. Goście mają ponadto do swojej dyspozycji telewizor z płaskim ekranem oraz balkon z pięknym widokiem na morze. Na miejscu są zapewnione różne rozrywki: obiekt posiada różne gry planszowe i puzzle, a okolica sprzyja jeździe na rowerze.

TOP 3 najlepsze noclegi na Mljet z widokiem na morze

Apartments Pavlić obiekt zlokalizowany jest w wiosce Saplunara i znajduje się zaledwie 1 minutę drogi od plaży. Klienci obiektu mają zapewniony dostęp do prywatnego parkingu oraz w pełni wyposażonego tarasu posiadającego piękny widok na Morze Adriatyckie. Lokalizacja obiektu sprawia, że w bliskim zasięgu znajduje się wszystko, czego każdy turysta może potrzebować, m.in.: sklep spożywczy, restauracja, wypożyczalnia rowerów i skuterów. Apartments Pavlić posiada pokoje, studia i apartamenty. Każda opcja zakwaterowania wyposażona jest w prywatną łazienkę z prysznicem oraz aneks kuchenny.

Apartments Lorena Mljet obiekt położony jest w miejscowości Pomena. Oprócz pięknego widoku na morze Apartments Lorena Mljet oferuje również dla swoich gości bezpłatny dostęp do wifi i prywatny parking. Bardzo dobra lokalizacja obiektu sprawia, że w okolicy nie brakuje atrakcji. Goście mogą uprawiać trekking, jazdę na rowerze, a także nurkować z rurką. Każda opcja zakwaterowania w Apartments Lorena Mljet posiada kuchnię z lodówką i jadalnią, salon z sofą oraz prywatną łazienkę z suszarką do włosów.

Apartments Lampalo obiekt znajduje się w miejscowości Okuklje, naprzeciwko plaży. Wszyscy klienci obiektu mają zapewniony dostęp do bezpłatnego wifi. Poza tym do swojej dyspozycji mają również umeblowany taras, ogród i sprzęt do grillowania. W niewielkiej odległości od Apartments Lampalo położona jest restauracja, kawiarnia, a także sklep spożywczy. Obiekt posiada dwie różne opcje zakwaterowania: apartament dla 5 osób oraz apartament typu studio dla 3 osób. Apartament dla 5 osób składa się z 1 sypialni dla 3 osób, łazienki z wanną oraz zestawem kosmetyków, pełni wyposażonego aneksu kuchennego, jadalni oraz części wypoczynkowej z sofą i stołem. Natomiast apartament typu studio jest wyposażony w prywatną łazienkę z wanną i bezpłatnym zestawem kosmetyków, aneks kuchenny i część dzienną z 3 łóżkami pojedynczymi i stołem.

TOP 3 noclegi na Mljet w przystępnej cenie

Guest House Matana Pomena obiekt zlokalizowany jest na terenie parku narodowego Mljet, w bliskiej odległości od plaży. Do dyspozycji gości jest restauracja z tarasem, a także bezpłatne wifi, parking oraz ogród. Każda opcja zakwaterowania wyposażona jest w klimatyzację i prywatną łazienkę. Dodatkowo apartamenty i studia posiadają część wypoczynkowa oraz kuchnię bądź aneks kuchenny.

Villa Evita Apartments obiekt położony jest w miejscowości Prožurska Luka, niedaleko kamienistej plaży. W bliskiej odległości od obiektu znajduje się także restauracja i bar. Goście Villa Evita Apartments mogą liczyć na dostęp do bezpłatnego wifi oraz bezpłatny sprzęt do grillowania. Dodatkowo akceptowane są zwierzęta domowe. Każdy apartament w obiekcie posiada klimatyzację, prywatną łazienką z prysznicem i suszarką do włosów, w pełni wyposażona kuchnia z jadalnią i ekspresem do kawy, salon z częścią wypoczynkową i telewizorem z płaskim ekranem i dostępem do kanałów satelitarnych, a także balkon.

Villa Radulj obiekt znajduje się w odległości 100 metrów od centrum miejscowości Kozarica. Do dyspozycji gości jest prywatny parking, a także sprzęt do grillowania. W hotelu jest restauracja, w której goście mogą zjeść śniadanie, lunch i kolację. Każda opcja zakwaterowania w Villa Radulj posiada prywatną łazienkę z prysznicem i suszarką do włosów, część wypoczynkową z telewizorem i lodówkę, a także balkon, z którego rozpościera się widok na morze. Ze względu na swoją lokalizację, goście nie powinni mieć problemu ze znalezieniem sobie ciekawych rozrywek. Niedaleko znajdują się m.in.: wypożyczalnie rowerów, samochodów oraz łodzi, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Co kupić w Dalmacji i jakie pamiątki przywieźć?

Wakacje w Zaton – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz