Wakacje i Wczasy na wyspie Brac – hotele, zwiedzanie, plaże

, Tagi , , , ,

Należąca do grupy wysp środkowej Dalmacji, o ogromnym, starożytnym dziedzictwie i zachwycającej, dzikiej naturze wyspa Brač ma ogromny potencjał turystyczny. I to pomimo że nie jest najpopularniejszą destynacją wakacyjną w okolicy Chorwacji. Czemu warto wybrać właśnie ją jako idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek i jakie atrakcje oferuje przybyszom? Oto niezbędne informacje dla każdego, kto zamierza wybrać się na tę rajską wyspę!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Brač – garść najważniejszych informacji

Tak jak wspomniano wcześniej, wyspa Brač należy do archipelagu wysp środkowej Dalmacji, razem z wyspami Šolta, Hvar i Vis. Wyspa Brač ma powierzchnię nieco ponad 395 km² i cechuje ją typowo górzysty krajobraz. Przez to również jej plaże w większości są pokryte drobnym żwirem bądź kamieniami. Na szczęście na przestrzeni ostatnich lat, wraz z rozwojem turystyki, pojawiło się kilka piaszczystych plaż dla większego komfortu turystów. W historii chorwackiej wyspa Brač zapisała się przede wszystkim jako miejsce wydobywania marmuru, który eksportowany był do wielu europejskich krajów. Właśnie z tego chorwackiego materiału wybudowany został Biały Dom w Waszyngtonie.

Wyspa jest dość popularnym kierunkiem turystycznym dla osób z całego świata, które szukają miłej odmiany dla najbardziej obleganych kurortów turystycznych. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, wyspa Brač zdecydowanie ma wiele do zaoferowania zarówno dla osób szukających egzotycznych widoków i ciepłego słońca, jak i tych aktywnych sportowo, którzy lubują się w sportach wodnych. Malownicze widoki, chorwacka gościnność, a przede wszystkim atrakcyjne ceny sprawiają, że wyspa Brač to naprawdę interesująca opcja na spędzenie letniego urlopu.

Zabytki na wyspie Brač – co koniecznie trzeba zwiedzić?

Historia tej chorwackiej wyspy jest zaskakująco bogata. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że to znajdujący się nieopodal na wybrzeżu Dubrovnik jest zdecydowanie bardziej rozpoznawalny z uwagi na ogromną wartość historyczną. Na wyspie Brač znajdują się liczne zabytki z różnych epok. Na przestrzeni wieków wyspa ta pełniła dość ważną funkcję gospodarczą i wydobywczą dla Chorwacji. Jako pierwsze zabytkowe miejsce warte odwiedzenia warto wymienić Pustelnię Blaca. Powstała ona w XVI wieku i zlokalizowana jest na stromym urwisku. Wybudowana została przez mnichów szukających schronienia przed napadami Turków, a następnie przekształcono ją w klasztor i renesansowy kościół. Obecnie działa tam muzeum z bardzo bogatymi zbiorami.

Warto też zajrzeć do ruin zbiornika wodnego z czasów rzymskich, który znajdują się w lesie tuż nad plażą Zlatni Rat. Świetnie zachowane mury stanowią nie tylko ciekawe miejsce pod względem historycznym, ale są też dobrym punktem widokowym na okolicę. Prócz tego warto zwrócić uwagę na przepiękny Klasztor Ojców Dominikanów w mieście Bol. Jest to udekorowany licznymi freskami i rzeźbami budynek, uznawany za jeden z piękniejszych w całej Dalmacji. Będąc w klasztorze, warto zwrócić szczególną uwagę na zabytkowy ołtarz główny przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem, oraz na strop z dziełami chorwackiego malarza Tripa Kokolja. To jedynie początek długiej listy zabytkowych miejsc, które trzeba odwiedzić na wyspie Brač. Ta niewielka na pozór wyspa ma ogromną wartość historyczną dla Chorwacji.

Jak dostać się na wyspę Brač – środek transportu i komunikacja

Bezpośrednio na wyspę można dostać się jedynie drogą morską albo powietrzną. Znajduje się na niej port lotniczy, a dodatkowo z wybrzeża Chorwacji kursują zarówno promy, jak i pomniejsze statki. Transport nie powinien więc sprawić żadnego problemu. Jeżeli chodzi natomiast o samą wyspę i podróżowanie po niej, najrozsądniejszym rozwiązaniem zdecydowanie wydaje się być wynajęcie auta z wypożyczalni, np. tej znajdującej się tuż obok portu lotniczego. Mimo że wyspa jest raczej niewielka, podróżowanie po niej bez auta będzie utrudnione z uwagi na słabo rozwiniętą komunikację miejską. Może to być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę dobrze prosperującą turystykę regionu.

Najciekawsze zabytki zlokalizowane są w różnych zakątkach wysp. Dlatego wynajem auta pozwoli zoptymalizować czas poświęcony na zwiedzanie, zamiast tracić go na organizowaniu i szukaniu najbliższych przystanków autobusowych. Koszt wynajmu auta jest stosunkowo niewielki, więc zdecydowanie warto tę opcję rozważyć. Jeżeli chodzi natomiast o promy i statki kursujące z wybrzeża Chorwacji na samą wyspę, możemy skorzystać z tego środka transportu średnio co kilkadziesiąt minut. W obie strony zapłacimy za bilet maksymalnie kilkanaście kun chorwackich. Na wyspę Brac kursują promy na trasie Split – Supetar oraz Makarska – Sumartin, które na swój pokład zabierają tak pasażerów, jak i samochody czy motocykle i rowery. Dlatego wynajem tych środków transportu na stałym lądzie jest również możliwy, bo można je przetransportować na wyspę.

Atrakcje i wydarzenia na wyspie Brač

Niewątpliwie największymi atrakcjami wyspy Brač jest jej naturalny krajobraz i możliwości, jakie daje ukształtowanie terenu, ale i sama jej lokalizacja. Wyspa słynie z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych, w tym nurkowania czy kitesurfingu. Na większości plaż na wyspie znajdują się wypożyczalnie sprzętu, a także możliwość wykupienia usług instruktora, który nauczy i pomoże zacząć nawet osobom całkowicie początkującym. Miłośnicy biegania będą zachwyceni na wieść o tym, że to właśnie na tej wyspie organizowane są coroczne biegi charytatywne organizowane przez Run Croatia, w którym mogą brać udział również turyści.

Prócz tego w sezonie letnim często można trafić na różne tematyczne imprezy i festiwale na wyspie. Gromadzą one tłumy nie tylko lokalnych mieszkańców, ale przede wszystkim turystów. Są to imprezy m.in. kulinarne, muzyczne oraz kulturalne, podczas których słychać muzykę na ulicach, a w powietrzu unosi się smakowity zapach lokalnych przysmaków. W połączeniu z ciepłym klimatem i gościnnością, jaką otrzymamy na wyspie, daje to niesamowitą atmosferę!

Wyspa Brač – najpiękniejsze plaże w okolicy

Wyspa Brač może poszczycić się pięknymi plażami idealnymi do wypoczynku. To właśnie tutaj znajduje się osławiona już plaża Zlatni Rat, ulokowana wzdłuż wąskiego cypla. Jej piękno możemy z pewnością kojarzyć z pocztówek czy różnorodnych reklam. Jest ona uznawana za jedną z kilku najpiękniejszych plaż Europy. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że pod wpływem wiatru i wody cypel ten zmienia często swój kształt, a także długość, co często uwiecznianie jest przez drony czy samoloty. I o ile sam cypel jest żwirowy, tak już plaża znajdująca się przy nim jest piaszczysta, idealna do leniwego wypoczynku.

Miejscowość Supetar na wyspie Brač również jest idealna do opalania się i pływania. Ma piękne, długie piaszczyste plaże, otoczone lasem sosnowym, które dają ukojenie w najgorętsze dni. Warto również zauważyć, że ta miejscowość pełni funkcję portu, gdzie cumują promy i statki przewożące ludzi z wybrzeża, więc bezpośrednio po zejściu z promu możemy już udać się na jedną z wybranych plaż. Prócz tego na wschód od Zlatni Rat znajduje się jeszcze jedna, warta uwagi plaża. Jest to Muravica, która ma żwirową powierzchnię, ale bardzo przyjemną, ukrytą w zatoczce otoczonej drzewami lokalizację. Jest to mało uczęszczana plaża, dlatego dla odpoczynku od tłumów na Zlatni Rat można udać się również tam.

Najlepsze restauracje – gdzie zjeść na wyspie Brac?

Kuchnia chorwacka zdecydowanie zdominowana jest przez owoce morza, ale i świeże warzywa i zioła. Większość restauracji ugości nas różnymi przysmakami kuchni śródziemnomorskiej, ale warto też zwrócić szczególną uwagę na doskonałe, lokalne wina. Pierwszym, kultowym już miejscem, gdzie zjemy doskonały posiłek, jest Restauracja Aria zlokalizowana na wschodnim wybrzeżu wyspy. To tutaj można spróbować doskonale przyrządzonych kalmarów, podziwiając widoki na klimatycznym tarasie. Ceny są przystępne, a obsługa bardzo miła. Znajdziemy tu również bogatą kartę win.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest restauracja Apinelo, która również szczyci się kuchnią śródziemnomorską. Tutaj jednak spróbujemy prócz tego doskonałych makaronów z różnymi dodatkami, ale i typowych dla europejskich podniebień smaków, takich jak grillowane mięsa czy burgery. Restauracja znajduje się w centrum miasteczka, jednak schowana nieco na uboczu dysponuje pięknym tarasem widokowym.

Ostatnim już miejscem na kulinarnej mapie wyspy jest Konoba Gustirna. Niezwykle klimatyczna restauracja, gdzie można stołować się zarówno w środku budynku, jak i na zewnątrz, podziwiając piękne widoki podczas jedzenia. Klienci bardzo cenią sobie przystępne ceny, duże porcje, ale również domowe, lokalne wino, którego smak jest naprawdę niepowtarzalny. Te trzy kultowe miejsca kulinarne na wyspie po prostu trzeba odwiedzić!

Najpiękniejsze miejsca na pobyt na wyspie Brac – nie przegap!

Wcześniej już wspomniany cypel Zlatni Rat zdecydowanie zajmuje pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o okolicę, w której warto zatrzymać się w trakcie pobytu na wyspie. To tu znajduje się najsłynniejsza plaża w Chorwacji – Zlatni Rat. Malowniczy, żwirowy cypel ma 158 metrów długości i nieustannie zmienia swój kształt na skutek działania wiatru i fal morskich. Złoty Róg uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Pokryty jasnymi, drobnymi kamyczkami o perłowym odcieniu jest zdecydowanie unikatowym wizualnie miejscem na mapie świata. Można tam nie tylko opalać się i pływać, ale również zorganizować sobie spacer, by dokładnie obejrzeć to miejsce.

Opisując uroku wyspy Brač nie można również nie wspomnieć o wyjątkowym wzniesieniu, a mianowicie Vidova Góra, będąca najwyższym szczytem wszystkich wysp adriatyckich. Góra o wysokości 788 m n.p.m. umożliwia podziwianie niesamowitych widoków, a Zlatni Rat z tej perspektywy prezentuje się naprawdę niesamowicie! Dostać się tam można asfaltową drogą prowadzącą przez lasek, zarówno pieszo, jak i autem. Niedaleko szczytu znajduje się niewielki, bezpłatny parking.

Wynajęcie auta na wyspie Brac – czy to się opłaca?

Przemieszczanie się po odwiedzanym miejscu i poleganie na komunikacji miejskiej jest jednym z podstawowych czynników ułatwiających zwiedzanie. Wyspa Brač niestety nie może pochwalić się zbyt dobrą komunikacją miejską, jako że nie jest to aż tak popularne turystycznie miejsce. Alternatywą staje się wynajem auta, który w chorwackich warunkach jest usługą stosunkowo tanią. Na wyspie znajduje się kilka wypożyczalni aut świadczących takie usługi. Rezerwacji można dokonać w wygodny sposób przez Internet lub bezpośrednio załatwić auto na miejscu. Jest to bardzo dobra alternatywa szczególnie dla osób, które zamierzają przemieszczać się na terenie wyspy w celu odpoczynku i zwiedzania, a nie wyłącznie ograniczając się do jednej, wypoczynkowej miejscowości.

Istnieje również możliwość transportu auta z wybrzeża Chorwacji na wyspę, ponieważ kursuje wiele promów i statków, które zajmują się nie tylko przewożeniem osób, ale również środków transportu, m.in. aut, motocykli czy rowerów. Wynajem auta na czas pobytu na wyspie jest jednak zdecydowanie rozsądnym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić sporo czasu i szybko przemieszczać się w wybrane punkty na wyspie.

Pogoda i temperatura w ciągu roku – kiedy jechać na wyspę Brac?

Klimat na wyspie Brač jest zdecydowanie cieplejszy niż w innych krajach europejskich, niemniej jednak pory roku są bardzo porównywalne. Najlepszym czasem na wyjazd wydaje się być późna wiosna i lato, ponieważ to właśnie wtedy możemy liczyć na najwyższe temperatury i sprzyjającą aurę. Dla przykładu, w lipcu średnie temperatury wynoszą ok. 30 stopni, jesienią już natomiast, np. we wrześniu czy październiku możemy spodziewać się ok. 14-15 stopni. Również latem temperatura wody jest o wiele wyższa i można komfortowo kąpać się lub poświęcić czas na sporty wodne. Przed wyjazdem warto rozważyć kwestię pogody, jeżeli zależy nam na ciepłych dniach i gorącym słońcu do opalania się. Jesienią i wczesną zimą natomiast pojawiają się liczne dni deszczowe, które mogą popsuć plany zwiedzania czy wypoczynku. Późna wiosna, lato, a także wczesna jesień są zatem najlepszym czasem na podróżowanie na wyspę Brač.

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi na wyspie Brac

Baza noclegowa na wyspie Brač jest zdecydowanie dobrze zorganizowana, dzięki czemu bez większych problemów będziemy mieli możliwość znaleźć odpowiedni hotel, również podróżując z dziećmi. Pierwszą propozycją dla całej rodziny jest luksusowy obiekt Villa Giardino Heritage Boutique Hotel w miejscowości Bol na wyspie Brač. Do dyspozycji mamy tu szereg udogodnień, również dla najmłodszych. Pokoje i apartamenty urządzone są szykownie, ale i praktycznie, w środku znajdziemy wygodne łóżka, szafę, telewizję, klimatyzację oraz balkon z pięknym widokiem. Na terenie obiektu znajduje się również plac zabaw, bezpłatny parking oraz basen.

Kolejnym miejscem, gdzie najmłodsi goście są bardzo mile widziani, jest Villa Pietra, zlokalizowana w miejscowości Selca. Oferuje niesamowite widoki dzięki swojej podwyższonej lokalizacji, a także szereg udogodnień i atrakcji dla swoich gości. Obiekt o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych przeznaczony jest do luksusowego wypoczynku w otoczeniu niesamowitej przyrody na wyspie i daje poczucie prywatności.

Ostatnią już pozycją dla rodzin z dziećmi będzie House Riva, obiekt oferujący w pełni wyposażone apartamenty z możliwością dostawienia łóżeczek dziecięcych. Znajduje się on w bardzo dobrej lokalizacji względem atrakcji na wyspie, m.in. ok. 2 minuty pieszo od najbliższej plaży, gdzie również znajduje się promenada. We wszystkich apartamentach znajduje się część wypoczynkowa oraz kuchnia wyposażona w lodówkę, płytę kuchenną i czajnik. Pokoje są komfortowe i duże, z pewnością idealne dla wypoczynku całej rodziny.

Najlepsze hotele na wyspie Brac z widokiem na morze

Hotel z widokiem na morze to zdecydowanie jedna z najlepszych opcji, jaką możemy wybrać podczas pobytu. Zniewalające widoki za oknem pozwalają cieszyć się pobytem i od razu wpływają na komfort pobytu. Na wyspie Brač wybór takich obiektów jest całkiem spory z uwagi na naturalne położenie wyspy. Pierwszą propozycją jest Hotel Lemongarden tylko dla dorosłych, zlokalizowany w mieście Sutivan na wyspie Brač. Oferuje czynny przez cały rok odkryty basen oraz prywatną plażę, na miejscu działa również restauracja oraz bar. We wszystkich pomieszczeniach można bezpłatnie korzystać z WiFi. Pokoje są wygodne i luksusowe, wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty. Obiekt zapewnia apartamenty z balkonami z widokiem na morze.

Kolejną propozycją jest Bluesun Hotel Amor w miejscowości Supetar. Położony jest na terenie kompleksu wakacyjnego Bluesun Holiday Village Velaris, tuż przy plaży w zatoce Vela Luka. Jest on usytuowany w spokojnej okolicy na wyspie Brač, w otoczeniu dobrze zachowanej przyrody i starych sosen. Oferuje bar i restaurację, a także centrum fitness, spa i saunę. Z balkonów i tarasów budynku rozpościera się przepiękny widok na okolicę oraz samo morze.

Ostatnią już opcją umożliwiającą podziwianie pięknych morskich widoków jest przeznaczony dla dorosłych Hotel Osam. Na dachu budynku znajduje się taras widokowy i bar, gdzie można podziwiać piękne widoki i delektować się drinkami. Z okien apartamentów również można podziwiać widok na zatokę i morze.

Hotele na wyspie Brac w przystępnej cenie

Na wyspie znajduje się również wiele atrakcyjnych cenowo miejsc noclegowych i takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić trochę gotówki. Pierwszą propozycją jest obiekt Apartment Mirta-4, gdzie wynajmiemy pojedyncze apartamenty za atrakcyjną cenę. Mimo taniego kosztu wynajmu, obiekt jest urządzony praktycznie i wygodnie, dzięki czemu możemy odpocząć po całym dniu zwiedzania. Obiekt znajduje się kilkadziesiąt metrów od najbliższej plaży Sutivan Beach.

Kolejną propozycją taniego noclegu jest Apartment Margita, zlokalizowany również w miejscowości Sutivan. W apartamencie do dyspozycji gości przygotowano 2 sypialnie, kuchnię ze standardowym wyposażeniem, takim jak zmywarka i lodówka, a także łazienkę z prysznicem. Wyposażenie obejmuje także pralkę oraz telewizor. Obiekt umożliwia komfortowy wypoczynek za przystępną cenę.

Najlepsze hotele na wyspie Brač

Poprzedni

Najlepsze hotele i noclegi w Omis

Najlepsze hotele i noclegi w Baska Voda

Następny

Dodaj komentarz