Vransko jezero – zwiedzanie, co warto wiedzieć

, Tagi , , , , , , , , ,

Chorwacja niezmiennie od lat jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Wakacje w Chorwacji to przede wszystkim piękna pogoda oraz niezliczone atrakcje. Nic więc dziwnego, że turyści często decydują się na to miejsce. Ciekawą opcją turystyczną dla wczasowiczów są okolice Vransko Jezero, które zachwyca przybyszy swoją nieskazitelną urodą. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park przyrody Vransko Jezero

Vransko Jezero jest to największe naturalne jezioro w Chorwacji, które położone jest nieopodal morza. Park przyrody Vransko zajmuje powierzchnię 57 km², z czego 30 m² zajmuje jezioro. Jego całkowita objętość wynosi 220 mln m³, a maksymalna głębokość to 75 m. Jezioro zaopatruje w wodę pitną Cres oraz wyspę Losinj. W związku z bliskim dostępem do morza, woda w jeziorze jest nieco słona, a jezioro zamieszkują zarówno ryby słodkowodne jak i morskie. Okolice Parku Przyrody Vransko Jezero zamieszkuje niezwykła fauna, z setkami ciekawych okazów ptactwa. Co ciekawe, w 1983 roku na terenie obiektu założony został rezerwat ornitologiczny. Walorów estetycznych dostarcza bogata flora. Jezioro to jest niezwykle malownicze, natomiast woda krystalicznie czysta.

Wyspa Cres na której położone jest jezioro, jest dosyć suchą wyspą. Jezioro Vransko stanowi pewnego rodzaju skarb tutejszej społeczności. Krystaliczną wodę zawdzięcza podziemnym źródłom, dzięki którym możliwa jest nieustanna wymiana wody. Rankiem, gdy nie ma wiatru powierzchnia jeziora Vransko jest niezwykle gładka, przypomina nieskazitelnie czyste lustro. Promienie słońca dostarczają tafli jeziora uroczych refleksów. Klimat panujący w okolicy jest typowo śródziemnomorski, z łagodnymi okresami deszczowymi i zimowymi oraz suchym, gorącym latem. Największe opady deszczu spotkać można w okolicy listopada i grudnia, a miesiące uważane za najbardziej suche to czerwiec i lipiec. Tutejszy klimat nazywany jest klimatem „drzewa oliwnego”. Rocznie średnia temperatura wynosi około 15 stopni Celsjusza. Najcieplejszymi miesiącami jest lipiec oraz sierpień, najzimniej jest tu natomiast w styczniu i lutym. 

Park przyrody Vransko Jezero – co warto zwiedzić?

Rezerwat ornitologiczny znajdujący się w parku przyrody Vransko Jezero to jedno z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków. Jest on bardzo cenny zarówno pod względem biologicznym jak i ekologicznym. Niezwykle efektowne są wędrówki ptaków podczas migracji z zimnych rejonów Europy do Afryki oraz z powrotem. Rezerwat ornitologiczny wart jest zwiedzania niezależnie od pory roku.

Punkt widokowy Kamenjak gwarantuje niezwykłe widoki na okolicę jeziora Vransko, Morze Adriatyckie oraz pobliskie wyspy. Trudno zapomnieć niesamowite widoki panoramiczne. Jest to też świetne miejsce na odpoczynek ze względu na umiejscowione tam kamienne ławki. Ponadto znaleźć tam można sklepy z pamiątkami oraz sale degustacyjne, w których to można skosztować miejscowego wina oraz innych lokalnych specjałów. Krótko mówiąc punkt widokowy Kamenjak stanowi wszystko co jest atrakcyjne dla turystów. 

Okolice parku Vransko Jezero są także przyjazne dla miłośników rowerów ze względu na liczne trasy rowerowe. Malownicze trasy rowerowe rozciągają się wokół jeziora Vransko. Trasy są różne, nie brakuje także odpowiednich dla rodzin. Jedna z nich liczy niewiele ponad sześć kilometrów i ze względu na małą ilość podejść jest stosunkowo łatwa i odpowiednia dla początkujących. 

Park przyrody Vransko Jezero obfituje także w trasy trekkingowe. Dłuższe trasy liczą nawet pięć kilometrów. Szlak ten zajmuje około 2 godziny marszu. Trasa ta warta jest wybrania ze względu na liczne atrakcje. Zaczyna się przy punkcie widokowym Kamenjak, a następnie prowadzi przez Mernjaca, molo Basinka, Orlja Draga i zataczając koło kończy się znów przy Kamenjaku.

Na terenie jeziora organizowane są także spływy kajakowe. Ze względu na dużą powierzchnie jeziora, spływy te są niezwykle atrakcyjne. Wyprawy kajakiem stanowią bez wątpienia jedną z najlepszych atrakcji turystycznych w okolicy. 

W pobliżu znajduje się także wiele restauracji, w których można skosztować specjałów takich jak jagnięcina, owoce morza, czy też grillowane warzywa. 

Sprawdź również nasz wpis o zwiedzaniu archipelagu Kornati, przy którym znajduje się właśnie Vransko Jezero!

Poprzedni

Czy w Zadarze jest drogo?

Wioska Sreser, zwiedzanie, co warto zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz