Velo Grablje – miasto lawendy na wyspie Hvar

, Tagi , , , , , , , ,

Chorwacja to państwo położone na południu Europy w akwenie Morza Adriatyckiego. Co roku miłośników tego niezwykłego kraju przybywa. Wszechobecna natura, słońce, krystalicznie czyste plaże i niezapomniane widoki to z całą pewnością atuty Chorwacji. W odróżnieniu od wakacji nad polskim morzem osoby odwiedzające mają gwarancję pięknej i ciepłej pogody. Sezon letni trwa tam od czerwca do września, a najwyższe temperatury notowane są w lipcu.

Oczywiście najwięcej turystów na miejsce swojego wypoczynku wybiera miasta leżące na wybrzeżu. Jednak będąc w Chorwacji, niewskazane jest spędzenie całego urlopu w jednej okolicy. Ilość miejsc wartych zobaczenia jest naprawdę imponująca. Półwysep w kształcie serca – Istria, Dalmacja, Park Jezior Plitwickich czy okolice Dubrownika to jedne z wielu punktów wycieczek. Dużą popularnością cieszą się również chorwackie wyspy. Wśród tych najpopularniejszych znajdują się: Krk, Korcula, Mljet oraz Hvar.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Wyspa Hvar?

Wyspa Hvar położona jest w południowo – zachodniej części Dalmacji. Charakteryzuje się górzystym ukształtowaniem terenu oraz największym nasłonecznieniem w roku. Jest jednym z piękniejszych miejsc Chorwacji. Podczas wakacji wyspę odwiedzają tłumy turystów. Powodem tak licznych wycieczek są wspaniałe, a nawet dzikie plaże, ciekawe zabytki oraz fantastyczna, bałkańska kuchnia.

Dostać się na wyspę można jedynie drogą morską – katamaranem lub przeprawą promową. Poruszając się po Hvarze autem, należy uważać na kręte i niebezpieczne drogi. Na środek transportu śródlądowego można wybrać również autobusy kursujące zbieżnie z nadpłynięciem promów lub przemieszczanie się rowerami.

Velo Grablje – miasto lawendy na wyspie Hvar

 ,,Lawendowa wyspa” to druga, również często używana nazwa Hvar. Jak można się domyśleć, znajdują się tam liczne pola lawendy. Aby wczuć się w osobliwy klimat tego obszaru, warto przyjechać na wyspę w porze kwitnięcia lawendy (przełom czerwca i lipca). W tym okresie zapach lawendy na Hvarze jest wszechobecny. Miejscem, które szczególnie słynie z tych śródziemnomorskich krzewów jest Velo Grablje. Ta niezwykła wieś leży około 10 kilometrów od miasta Hvar oraz 6 kilometrów od Brusje. Znajduje się na zboczach umiejscowionych nad głęboką doliną.

Oprócz pól lawendy turystów zachwycają ciągnące się przez wzgórza oliwne gaje i winnice oraz wrzosowiska. Do Velo Grablje można dostać się na trzy sposoby: drogą z Hvaru przez miejscowość Brusje, drogą z miejscowości Selca lub najczęściej wybieraną – drogą przez kanion. Zwiedzając tą malowniczą wieś można zobaczyć zabytki takie jak kościół z 1886 roku pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana czy kościół św. Vid z X wieku. Na turystach wrażenie robi też tamtejsza architektura krajobrazu, domki wykonane z kamienia oraz wąskie uliczki.

Festiwal lawendy w Velo Grablje

W obecnych czasach wioska jest opustoszała, na stałe zamieszkuje ją jedynie parę osób. Co roku jednak są dni, kiedy tętni ona życiem. Festiwal lawendy, który odbywa się zazwyczaj pod koniec czerwca to idealna okazja do odwiedzenia Velo Grablje.  Mieszkańcy wyspy chcą w ten sposób okazać szacunek dziedzictwu kulturowemu i celebrować ważność tamtejszej tradycji. Wydarzenie to przyciąga producentów lawendy z całego Hvaru.

Prezentują oni swoje wyroby kosmetyczne (mydełka, oleje i olejki eteryczne, szampony, sole do kąpieli) oraz żywieniowe (miód, marmolady, lody). Oprócz produktów wytworzonych z lawendy można kupić inne ojczyste specjały takie jak miody szałwiowe i rozmarynowe, oliwę z oliwek, chorwackie wino. Warto zwrócić też uwagę na lawendowe świece lub suszoną lawendę, która po schowaniu w szafie będzie strzegła ubrania przed molami. Atrakcją festiwalu są pokazy zbiorów lawendy i trwająca parę godzin destylacja olejków. Można zobaczyć na żywo proces destylacji oleju lawendowego i rozmarynowego. W tych dniach turystom udostępnione jest do zwiedzania muzeum lawendy, w którym przechowywane są maszyny oraz narzędzia używane niegdyś do zbiorów i obróbki roślin leczniczych. Dodatkowo w te szczególne, czerwcowe dni odbywają się animacje i wieczorne koncerty. 

Nie bez powodu Hvar zwane jest wyspą lawendy! Zobacz również nasz artykuł o zwiedzaniu Brusje – wiosce lawendy w Hvar, która znajduje się niedaleko Velo Grablje!

Najlepsze hotele na wyspie Hvar

Poprzedni

Park Sustipan – poznaj Split z innej strony!

Wielka Fontanna Onufrego w Dubrowniku – miejsce spełnienia marzeń

Następny

Dodaj komentarz