Twierdza św. Mikołaja i św. Michała w Szybeniku – zwiedzanie

Tagi , , , , , , , ,

Chorwacja to bardzo popularny kierunek wakacyjnych wypraw. Piaszczyste plaże, ciepła woda i piękne widoki sprzyjają przecież relaksowi jak mało co. Jak się jednak okazuje, kraj ten ma nam do zaoferowania także wiele ciekawych zabytków architektonicznych. Na uwagę zasługują na pewno dwie twierdze: świętego Mikołaja oraz świętego Michała w mieście Szybenik. Warto nieco bliżej je poznać oraz rzecz jasna odwiedzić, jeśli będziemy mieli ku temu okazję. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Twierdza św. Mikołaja w Szybeniku – wyjątkowa i trudno dostępna

Twierdza świętego Mikołaja nie należy wbrew pozorom do najpopularniejszych zabytków architektonicznych w Szybeniku. Wynikać to może w dużej mierze z jej położenia, które można określić mianem trudno dostępnego. Ulokowana jest ona bowiem w Kanale świętego Antoniego i najlepiej obserwuje się ją z pokładu własnej bądź wynajętej łódki. Nie oznacza to jednak, że bez takiego sprzętu nie będziemy mogli podziwiać twierdzy świętego Mikołaja. Można bowiem dostać się do niej również drogą lądową. Do fortecy tej można dojechać zarówno samochodem, jak i rowerem. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby dojść do niej pieszo, choć będzie to wyjątkowo długi spacer. Jeżeli jesteśmy jednak amatorami pieszych wędrówek, może to być dla nas całkiem dobra opcja. Warto mieć świadomość tego, że twierdza świętego Mikołaja została stosunkowo niedawno rewitalizowana, a wcześniej nie była dostępna dla turystów. Mimo to niektórzy turyści decydowali się odwiedzić ją pomimo zakazu. 

Twierdzę świętego Mikołaja w Szybeniku wyróżnia nie tylko nietypowe położenie. Jest to bowiem jeden z najcenniejszych zabytków architektury obronnej w całej Dalmacji. Dowodem tego jest fakt wpisania twierdzy na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W XVI-XVII wieku, forteca była wyposażona w aż 32 armaty. Na przestrzeni wieków służyła ona rozmaitym armiom i ochraniała miasto przed potencjalnymi atakami z morza. Co ciekawe, nazwa twierdzy pochodzi od klasztoru Benedyktynów, który kiedyś znajdował się na wyspie, a patronował mu właśnie święty Mikołaj. Ów klasztor musiał zostać jednak zburzony, gdyż podjęto się realizacji planów budowy twierdzy obronnej. 

Twierdza św. Michała w Szybeniku – zwiedzanie

Kolejną twierdzą, którą warto odwiedzić będąc w Szybeniku jest bez wątpienia twierdza świętego Michała. Jest to najstarszy z tego typu obiektów znajdujących się we wspomnianym mieście. Pierwsze wzmianki o jego wznoszeniu pojawiły się już w XI wieku! Uważa się, że budowa twierdzy świętego Michała dała początek całemu miastu. Ulokowana jest ona na stromej skale, mniej więcej 60 metrów nad ziemią. Jej nazwa pochodzi od kościoła, który niegdyś znajdował się w pobliżu, a jego patronem był właśnie święty Michał. Na przestrzeni lat, forteca ta była wielokrotnie atakowana, a następnie odbudowywana. Najpoważniejszych uszkodzeń obiekt doznał w roku 1752, najprawdopodobniej na skutek wybuchu prochu. To właśnie od tego czasu twierdza utraciła swoje obronne znaczenie. Mimo to nadal możemy podziwiać pewne elementy budynku, które zachowały się jeszcze z XV wieku, z czasów tak zwanego oblężenia weneckiego. 

Czymś, co bez wątpienia wyróżnia twierdzę świętego Michała w Szybeniku jest to, że rozciąga się z niej przepiękny widok na całe, znajdujące się u jej stóp miasto. Z jej murów można podziwiać między innymi twierdzę świętego Jana, jak również wyjątkową warownię Barone. Współcześnie, na terenie dawnej fortecy obronnej znajduje się otwarta scena. Latem odbywają się tam liczne festiwale pod gołym niebem. Będąc w Szybeniku na wakacjach warto wziąć w nich udział, bo stanowią doskonałą okazję do obcowania z miejscową kulturą. Projekt rewitalizacji twierdzy, o której mowa miał miejsce w roku 2014. Chorwacji udało się wówczas pozyskać pieniądze z funduszy europejskich. Co ciekawe, niedługo po rewitalizacji, twierdza świętego Michała w Szybeniku otrzymała nagrodę Kulturalnej Atrakcji Roku. Do dziś uchodzi za jeden z najciekawszych i jednocześnie najczęściej odwiedzanych zabytków fortyfikacyjnych w całej Chorwacji. 

W tym mieście znajdziesz także dwie inne twierdze, które warto zobaczyć. Zapoznaj się z naszym artykułem o zwiedzaniu Twierdzy św. Jana i Twierdzy Barone w Szybeniku!

Poprzedni

Zwiedzanie dzielnicy Nowe Miasto w Dubrowniku

Kamienne rzeźby na wyspie Brač, Koloč – Nerežišća

Następny

Dodaj komentarz