Twierdza św. Jana i Twierdza Barona w Szybeniku – zwiedzanie

Tagi , , , , , , , ,

Szybenik to wyjątkowe miasto, w którym możemy zwiedzić średniowieczną architekturę i podziwiać wspaniałe widoki. Wycieczka w kierunku twierdzŚwiętego Jana oraz Barona będą doskonałym wyborem na spędzenie wolnego czasu. Dlaczego warto zwiedzić Twierdzę Świętego Jana oraz Barona w Szybeniku? Jaka jest historia tych miejsc? Tego dowiesz się w niniejszym artykule. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Twierdza Św. Jana w Szybeniku

Twierdza św. Jana jest najstarszą częścią fortalicji obronnej miasta Szybenik w Chorwacji. Wybudowaną ją w pierwszej połowie XV wieku w celu ochrony przed atakami wrogów. Twierdza jest położona na wzgórzu nad miastem i jest jednym z najlepiej zachowanych fortów w Adriatyku. Twierdza znajduje się w Chorwacji, nad Adriatyckim Wybrzeżem w mieście Szybenik. Można z powodzeniem znaleźć ją na mapach online takich jak google maps, a także na serwisach geograficznych. 

Architektura i historia Twierdzy Św. Jana w Szybeniku

Twierdza św. Jana cechuje się stylem charakterystycznym dla renesansu weneckiego i zawiera wiele unikalnych elementów architektonicznych, takich jak krużganki, tarasy widokowe i arkady. W ciągu wieków twierdza była wielokrotnie modernizowana i ulepszana, co zagwarantowało jej oryginalny wygląd i skuteczną obronę przed atakami wrogów. W czasie konfliktów twierdza była wielokrotnie okupowana. Niestety, ciągle przechodziła z rąk do rąk, ale zawsze pozostawała ważną częścią systemu obronnego miasta.

Twierdza Barona w Szybeniku

Twierdza Barona jest umiejscowiona na wzgórzu na północ od centrum. Została wybudowana w połowie XVII wieku, w bardzo krótkim czasie – ponieważ w niecałe dwa miesiące. Budowla musiała zostać wzniesiona szybko, ze względu na nadciągający atak osmański. Współcześnie można zwiedzać to miejsce z użyciem technologii rozszerzonej rzeczywistości. Za pomocą specjalnego urządzenia AR można zajrzeć w wiele miejsc, a nawet daleką przyszłość Szybenika – np. bitwy z Turkami, obronę miasta, a także obejrzeć jak jego mieszkańcom żyło się na co dzień. Twierdza Barona leży w Chorwacji na wybrzeżu Adriatyku, nad Zatoką Szybenicką. 

Architektura i historia Twierdzy Barona w Szybeniku

Twierdza została zbudowana, aby szybko odeprzeć wroga, a fort po odbytej bitwie stracił swoje funkcje obronne i został zapomniany. Niestety, szybko stał się ruiną i w takiej formie został aż do XX wieku. Historia zaczęła się zmieniać, gdy miasto Szybenik postanowiło odkupić twierdzę oraz rozpocząć remont. Odnowiono mury, stworzono miejsce zabaw dla dzieci oraz punkt widokowy, gdzie można miło spędzić czas. Po latach w tym miejscu zrobiło się nowocześnie, ale na szczęście średniowieczne akcenty takie jak mury i wieże, pozostały na swoim miejscu.

Twierdze w Szybeniku – dlaczego warto je zwiedzić?

Twierdza Św. Jana i Twierdza Barona w Szybeniku to miejsca, które warto zwiedzić z kilku powodów. Przede wszystkim są one jednymi z najstarszych zabytków w Chorwacji i ważnym centrum obrony oraz handlu w średniowieczu. Zwiedzając obie twierdze, można bliżej zapoznać się z historią i kulturą regionu, która jest niezwykle interesująca. Architektura zawiera wiele unikalnych elementów, takich jak bastiony, fosy i kurtyny. Znajdują się na wzgórzu nad miastem, co gwarantuje niezapomniane widoki na Zatokę Szybenicką oraz Szybenik. Miejsce te, są szczególnie doceniane przez osoby, które interesują się historią, sztuką, architekturą oraz turystyką.

Twierdze w Szybeniku – wycieczka dla całej rodziny

Twierdza Świętego Jana i Twierdza Barona w Szybeniku to dobre miejsce dla dzieci, jeśli interesują się one historią oraz architekturą. Te twierdze są unikalnymi przykładami morskiej architektury. Oferują wiele możliwości do zwiedzania, poznawania historii oraz skorzystania z miejskich atrakcji. Dzieci będą mieć okazję zobaczyć starożytne mury, fosy i bastiony, a także podziwiać widoki na Zatokę Szybenicką i miasto. Jednak należy pamiętać, że twierdze te są starymi budowlami i mogą być trudne do zwiedzania dla małych dzieci, ponieważ często wymagają poruszania się po schodach i krętych ścieżkach. Rodzice powinni uważać i pomagać dzieciom w trakcie zwiedzania.

Najlepsze hotele w Szybeniku

Poprzedni

Zwiedzanie miasta Kaštela koło Splitu

Co zabrać na wakacje do Dalmacji?

Następny

Dodaj komentarz