Trasy rowerowe na Hvarze – rowerem przez Hvar!

, Tagi , , , , , , , ,

Ktokolwiek odwiedził kiedyś wyspę Hvar na Chorwacji i przebywał tam choć jeden dzień, bez większego wahania może określić to miejsca jako istny raj na ziemi. Nieskazitelne i świetnie utrzymane plaże, urocze miasteczka urzekające niepowtarzalnym klimatem oraz piękne okoliczności miejscowej przyrody stanowią doskonałe tło dla rowerowych wakacji. Miłośnicy dwóch kółek znajdują takie trasy rowerowe na Hvarze, które nawet w pełni sezonu turystycznego zaskakiwać będą możliwościami spędzenia czasu z dala od zgiełku okolicznych kurortów.

Nic zatem dziwnego, że takie wakacje rowerowe w Chorwacji wciąż zyskują na popularności! Grupy wycieczkowe cyklistów z przewodnikiem, ale i samotni entuzjaści, stają się częstym widokiem, zwłaszcza na wyspie takiej jak Hvar. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego rowerowa wyprawa na Hvar może okazać się strzałem w dziesiątkę oraz przedstawimy kilka atrakcyjnych tras rowerowych na tej wyspie.  

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę rowerową na Hvar?

Zacznijmy od tego, co już częściowo zasygnalizowaliśmy na wstępie. Chorwacja to prawdziwy raj na ziemi, a Hvar to królowa wśród dalmatyńskich wysp. Piękne okoliczności przyrody? Proszę bardzo – na wyspie podziwiać można rozległe lawendowe pola, a także sędziwe drzewa oliwne. Są tam także świetnie utrzymane winnice, które są źródłem wyśmienitego i znanego w całej Europie wina. Z pewną przesadą można uznać Hvar za skansen śródziemnomorskiej natury. Urzekają lasy sosnowe w okolicach rybackiego miasteczka Zavala i zaciszne zatoczki miejscowości Sucuraja. Wszystko to kontrastuje z modernistyczną architekturą głównego miasta Hvar, znanego ze swego bogatego i wciągającego nocnego życia.  

Na dodatek podróżnicy, których konikiem jest historia i poznawanie przeszłości, docenią informację, że to właśnie na tej wyspie znaleziono jedne z najstarszych śladów cywilizacji nad Adriatykiem. Mowa tutaj o fragmentach wazy, na której uwieczniono najstarszy zachowany wizerunek europejskiego statku, a to jaskiniowe znalezisko może pochodzić nawet z młodszej epoki kamienia. Wyspę Hvar kojarzyć mogą również miłośnicy kultury antycznej. Jeden z greckich mitów właśnie tam umiejscawia epicką walkę Odyseusza z Cyklopem.  

Osoby, które zdecydują się na wycieczkę rowerową po Hvarze, będą mogły ponadto liczyć na zakwaterowanie zarówno w hotelach o wysokim standardzie (otwarty latem 2022 roku, pięciogwiazdkowy Hotel Moessy, Blue & Green Oasis), jak i w prywatnych apartamentach rozsianych po całej wyspie. Jeżeli dodamy do tego smakowitą miejscową kuchnię oraz uprzejmość chorwackich gospodarzy, to wakacje rowerowe w tym miejscu zagwarantują masę pięknych wspomnień. 

Kilka spraw organizacyjnych

Jak już wspominaliśmy, możliwa jest organizacja wakacji rowerowych na Hvar wraz z przewodnikiem. Wówczas zaspokojone są bez większych problemów potrzeby w zakresie organizacji czasu, jedzenia i zwiedzania. Jednak osoby, które decydują się na samotną wyprawę, warto uwrażliwić na kilka istotnych spraw. 

Po pierwsze, nie trzeba oczywiście brać do Chorwacji własnych rowerów. W Starim Gradzie, przy wjeździe do miasteczka i w pobliżu terminalu promowego znajduje się niewielka wypożyczalnia rowerów po całkiem przystępnych cenach. Za około 40 zł można wynająć sprzęt na dwie godziny, a szacowany koszt wynajmu na cały dzień to ok. 100 zł. Wystarczy skorzystać z internetu, aby odnaleźć inne wypożyczalnie rowerów na wyspie. W pełni sezonu turystycznego warto zabukować sobie dwa kółka już wcześniej, podobnie zresztą jak miejsce w motelu.

A co ze sobą zabrać na całodniowy rajd rowerowy? Na pewno warto mieć przy sobie dobrą mapę rowerową. Zaopatrzyć się też należy w wystarczającą ilość wody pitnej i jedzenia. Dni na Hvar bywają wyjątkowo upalne, nawet zimy są tutaj ciepłe! Na niektórych trasach rowerowych mało jest zorganizowanych przystanków, które oferowałyby napoje lub przekąski. Niektóre obiekty są zresztą poza sezonem nieczynne.

Załóżmy jednak przez chwilę, że wcale nie musisz być doświadczonym i pewnym siebie rowerzystą. Czasami posiadanie pod ręką przewodnika i pojazdu pomocniczego eliminuje stres związany z nawigacją, naprawą rowerów oraz dostarczaniem żywności i wody. Wiele firm oferuje przecież wycieczki z przewodnikiem po Chorwacji. 

Najlepsze trasy rowerowe na Hvar

Generalnie, trasy rowerowe na wyspie Hvar, można podzielić na te bardziej wymagające, czyli przeznaczone dla doświadczonych cyklistów, jak i te miłe i przyjemne, na których dobrze będą się czuły całe rodziny. Bardzo istotne, aby wcześniej zorientować się dobrze w specyfice danej trasy. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych problemów czy zaskoczeń podczas wyprawy. 

Trasa z Hvar do Stari Gradu

Klasyczna trasa z miasta Hvar do Stari Gradu to 56 kilometrów utwardzonej powierzchni, nie zmienia to jednak faktu, że jazda taka wymaga sporej kondycji i doświadczenia. Do punktu początkowego trasy można bez większych problemów dojechać komunikacją miejską. Po drodze podziwiać można wspomniane pola lawendy, zatrzymać się można również w jednej z mijanych winnic na krótką degustację. Obowiązkowym postojem powinien być punkt widokowy w Vidikovac, gdzie można zaopatrzyć się także w smaczne przekąski. Sam Stari Grad, jak nazwa wskazuje, jest sędziwym miastem – to właśnie tutaj, starożytni Grecy założyli kolonię Faros, a miejscowość znajduje się na liście zabytków UNESCO.   

Trasa rowerowa ze Stari Grad do Sv. Nikola

Dużym wyzwaniem jest tez trasa Purkin kuk, rozpoczynająca się w okolicach parku w Starim Gradzie, biegnąca bezpośrednio obok portu i skręcająca w stronę kamiennego miasteczka gajów oliwnych – Velo Grablje. Dużą zaleta jest to, że trasa ta jest doskonale znana i oznakowana. Po drodze czeka jednak wyjątkowe zadanie – wjazd na najwyższe wzniesienie wyspy Hvar, położone na wysokości 626 metrów n.p.m. Droga jest kręta i kamienista, ale wysiłek zostaje nagrodzony wizytą w spalonym lesie, gdzie znajduje się grób bohaterskiego strażaka, ofiary walki z żywiołem. Nie trzeba dodawać, że widoki ze wzniesienia nadają się wprost na pocztówkę! Pod nami rozpościera się pełne morze, a na horyzoncie majaczą czasami białe żaglówki. Z punktu widokowego widać też starą drogę prowadzącą na Hvar oraz okoliczne, zielone wysepki. Święta Góra (Sv. Nikola) to także jaskinia Matka Boska Śnieżna z XVIII wieku oraz wiekowe ruiny klasztoru ojców Augustynów. 

Trasa do Starego Gradu przez Brusje i Velo Grablje

I jeszcze wariant dla średnio zaawansowanych rowerzystów. Ruszając z Hvaru można skorzystać z transportu firmy przewozowej, aby pokonać góry i dostać się bezpośrednio na Brusje. Dopiero tutaj wsiąść można na rowery i łagodnym wzniesieniem (trochę pomęczyć się jednak trzeba!) podjechać pod górę. Po drodze mija się pola uprawne Hvaru, a przy nich podziwiać można charakterystyczne konstrukcje z kamieni – gomile. Obowiązkowym przystankiem powinien być w drodze do Velo Grablje przydrożna kapliczka Belweder Św. Rocha z 1937 roku. Samo Velo to lawendowe serce wyspy Hvar, ale ta stara wioska (XV wiek) jest od dawna już opuszczona. Powiew historii czuć na wyspie Hvar w każdym miejscu.

Możesz również sprawdzić nasz artykuł o wyprawie rowerowej po Półwyspie Pelješac!

Najlepsze hotele na wyspie Hvar

Poprzedni

Ceny w restauracjach w Hvarze – najlepsze lokale

Muzeum Pozostałości Wojennych w Dubrowniku, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz