Top 5 najpiękniejszych wysp Dalmacji

Tagi , , ,

 Przynajmniej raz w roku, wielu Polaków staje przed trudną decyzją, a jest nią wybór miejsca do spędzenia wakacji. Bardzo popularnym kierunkiem jest Chorwacja i jej nadmorski klimat, który oferuje, ale niestety to dopiero początek rozterek, z którymi przyjdzie im się zmierzyć. Wszystko przez to, że Dalmacja odkrywa przed nami ponad 1200 wysp, a przy tak przytłaczającej ilości można wpaść w zakłopotanie i ostatecznie nie wybrać nic. Przecież nie sposób zdecydować się na tę jedną, spośród blisko tysiąca bliźniaczo podobnych wysepek! Na Twoje szczęście, drogi czytelniku, ten artykuł zawęzi pole Twoich poszukiwań, dzięki czemu będziesz mógł wybrać jedną z zaledwie pięciu najpiękniejszych wysp, jakie można znaleźć na terenie Chorwacji!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Hvar

Oczywiście nie mogło zabraknąć w tym rankingu wyspy Hvar, jest ona w końcu uznawana za jedną z 10 najpiękniejszych wysp na całym świecie, a to przecież musi o czymś świadczyć! Gdyby wciąż nawet to nie wystarczyło, aby kogoś przekonać, to nawet sam Platon, wybitny grecki filozof, wypowiadał się o niej w superlatywach, porównując ją do legendarnej Atlantydy.

Miejsce to tytułuje się również jako „Lawendową Wyspę”. Już po samej nazwie można się domyślić, że sporą część wyspy, porastają pola lawendy, jest to zdecydowanie niesłychany widok i jedna z głównych atrakcji, która łapie za serca i wypala swój obraz w pamięci każdego kto je zobaczy.

Piękno, jak powszechnie wiadomo, nie ogranicza się jedynie do krajobrazów, zachodów słońca i jego wschodów. Hvar oferuje o wiele więcej niż to! W mieście o tej samej nazwie, które położone jest na wyspie, można znaleźć pozostałości po VII-wiecznych murach oraz najstarszy w Europie teatr miejski, który został otwarty w 1612 roku!

Plaże cechują się tym, że w znacznej większości są żwirkowo-kamieniste, można jednak znaleźć i piaszczyste, jeśli takie wolisz. Zobacz nasz wpis, w którym wymieniamy najlepsze plaże na wyspie Hvar!

Oprócz historycznego tła, miasto Hvar słynie ze swojego nocnego życia, hucznych festiwali i wydarzeń kulturowych, więc jeśli poszukujesz mocnych wrażeń, oraz interesujesz się szeroko pojętym pięknem, to miejsce jest idealne dla Ciebie!

Wyspa Vis

I tutaj ponownie, tło historyczne okazuje się wychodzić na pierwszy plan. Wyspa Vis mimo bycia niepozorną skrywa naprawdę wiele zaskakujących tajemnic.

Miasto o tej samej nazwie zostało założone przez Dioniziusza Starszego około roku 397 p.n.e. w charakterze bazy dla greckich osiedleńców. W tamtym okresie miasto nosiło imię Issa.

Oprócz pięknych piaszczystych plaż, które są dosyć oczywistą atrakcją, wyspa ta skrywa swoją wyjątkowość pod ziemią. Mowa tutaj o wielu tunelach i bunkrach, które są pozostałością po rządach Tito. Całą wyspę przekształcił on w teren wojskowy, a część z ukrytych pod ziemią szlaków można zwiedzać!

Warta odwiedzenia jest również jaskinia Josipa Broz Tito, w której ukrywał się on w czasie II wojny światowej. Po zwiedzaniu tuneli stworzonych pracą ludzkich rąk, zobaczenie naturalnie stworzonej kryjówki, do której prowadzi kilkudziesięciometrowe przejście, może być odświeżające.

Jeśli jednak nie jesteś fanem klaustrofobicznych, ciemnych korytarzy, miejsce to oferuje również bardzo dobrze rozbudowaną siatkę pieszych szlaków. Można tam cieszyć się zapierającymi dech w piersi widokami lokalnej roślinności.

Naprawdę każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!

Wyspa Brač

Przez turystów lubujących się w Chorwacji Brač jest uważana za najpiękniejszą wyspę. Często można się spotkać z tym że ludzie określają ją jako „Renesansową Perłę Chorwacji”. Poza atutami estetycznymi jest ona również największą wyspą Dalmacji. Na jej terenie znajduje się najwyższy szczyt wśród wszystkich Chorwackich wysp, Vidova Gora mierzy 778m n.p.m., co tylko pogłębia niesamowitość tego miejsca.

Jest to górzysta wyspa, szczycąca się bajkową wręcz florą i fauną, znajduje się ona w środkowej Dalmacji. Słońce świeci tu przez niemal cały rok, dlatego jest równie chętnie odwiedzana przez turystów w okresie zimowym! Jeśli nie interesuje Cię zwiedzanie zabytków i nie lubisz długich, nużących spacerów to doskonale odnajdziesz się w tym spokojnym miejscu.

Główną atrakcją i obowiązkowym przystankiem w Twojej podróży musi być imponująca plaża drobno żwirowa „Zlatni Rat”, co bezpośrednio tłumaczy się na „Złoty przylądek” lub „Złoty róg”. Jeśli jednak nie przypadnie Ci ona do gustu przez swoją specyfikę, wyspa ta oferuje również kilka mniejszych, lecz równie pięknych plaż piaszczystych.

 Z ciekawych faktów na temat tego miejsca można wymienić między innymi to, że z marmuru wydobywanego na tej konkretnej wyspie budowano pałac Dioklecjana w Splicie. Kruszec ten był również wykorzystany przy budowie Białego domu w Waszyngtonie!

Jest to miejsce dla miłośników spokoju i wylegiwania się w pełnym słońcu.

Wyspa Mljet

Jakie uroki musi skrywać w sobie ta niepozorna zielona wyspa, skoro sam Homer zdecydował się opisać ją w swojej „Odysei”?

Po bliższym poznaniu tego miejsca nie da się ukryć wrażenia, że skrywa się w nim coś wielce poetyckiego. Na wyspie znajdują się dwa słone jeziora, a roślinność jest niespotykanie bujna w porównaniu z innymi wyspami. Gęsty las zajmuje blisko 72% całkowitej powierzchni Mljetu.

Miejsce to było popularne już w czasach starożytnych. Wtedy greckie okręty zatrzymywały się tam, aby uzupełnić zapasy i przygotować się przed wyruszeniem w dalszy rejs. Miejscowa ludność naraziła się w późniejszym czasie imperium Rzymskiemu, co skutkowało podbiciem wyspy przez cesarza Augusta w roku 35 p.n.e. Od tamtego czasu wykorzystywano wyspę jako miejsce zsyłki wysoko postawionych obywateli imperium.

Tak bogate zaplecze historyczne poskutkowało tym, że na wyspie możemy podziwiać budowle, które na pierwszy rzut oka zdradzają nam, jaka epoka je ukształtowała, a która z nich tylko je zmieniła.

Mljet jest więc strzałem w dziesiątkę, jeśli Twoim „konikiem” jest historia i pragniesz doświadczyć jej z pierwszej ręki.

Wyspa Krk

Tak oto docieramy na szczyt naszej listy. Nie dajcie się jednak zwieść tej wyspie, której imię na myśl przywodzi rejestracje samochodowe spotykane na terenie małopolski. Nazwa omawianego miejsca to na pewno nie ostatnia rzecz, która może zaskoczyć turystę.

Znajdujące się tam miasteczka emanują wręcz nadmorskim klimatem. Wąskie uliczki, restauracje, które w swojej ofercie mają głównie owoce morza, piękne plaże oraz nadmorska roślinność i gaje oliwne. To wszystko składa się na piękną sielankową mozaikę, przy której można się odprężyć i po prostu cieszyć chwilą.

Natomiast jeśli chodzi o plaże, są one żwirowe lub kamieniste. Nie ma na Krk piasku pod stopami, jest to świetna odskocznia od plaż obleganych przez tłumy ludzi.

Krk to największa wyspa w Chorwacji, więc oferuje duży wachlarz atrakcji, którymi można cieszyć się podczas pobytu. Są to między innymi: nurkowanie, żeglarstwo, windsurfing, czy kolarstwo. Zdecydowanie jest to miejsce przeznaczone dla ludzi aktywnych.

Podsumowanie

Nasze zestawienie niestety dobiega końca. Stanęliśmy przed trudnym zadaniem wytypowania 5 wysp, a wiele z nich było o krok od znalezienia się na liście. Mamy nadzieję, że przekazaliśmy użyteczny spis, który będzie towarzyszyć w podróży i ułatwi wybór idealnego miejsca na wakacje.

Dalmacja oferuje dużo więcej pięknych wysp wyróżniających się na tle innych, lecz nie sposób wymienić ich wszystkich. Zachęcamy do odkrywania tych niewymienionych miejsc na własną rękę, na pewno ukształtuje się z tego niezapomniana przygoda. Życzymy spokojnego wypoczynku i sprzyjających wiatrów!

Poprzedni

Park Narodowy Mljet – miejsce pełne pięknych krajobrazów i historii

Pustelnia Blaca na wyspie Brač – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz