TOP 15 atrakcji w Splicie, co zobaczyć i zwiedzić?

, Tagi , , , , ,

Historia Splitu sięga czasów greckich, ale to rzymski cesarz Dioklecjan naprawdę umieścił go na mapie w 295 roku, kiedy zbudował tu swoją rezydencję emerytalną. Dioklecjan nakazał budowę kilku innych budynków i budowli jako części swojego pałacu, głównie przeznaczonych na zakwaterowanie jego garnizonu wojskowego. Dziś Split jest domem dla około 160 tys. osób. Jednak to nadal czyni go trzecim co do wielkości miastem w Chorwacji! Podczas gdy większość miasta jest bardziej zbliżona do nowoczesnej metropolii niż kultowe zdjęcia pocztówkowe, które prawdopodobnie widziałeś, główną atrakcją jest jego Stare Miasto. To tutaj znajdziesz wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Pałac Dioklecjana, plac Peristil i wiele popularnych miejsc, takich jak bary, restauracje i kultowe budynki w Splicie. Zobacz, jakie są najlepsze atrakcje w Splicie!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Pałac Dioklecjana  

Pałac Dioklecjana zbudowano w 305 roku dla rzymskiego cesarza Dioklecjana. Ten ogromny kompleks emerytalny znajduje się w centrum Starego Miasta w Splicie. Przez wieki miasto Split wyrosło wokół Pałacu i w tym czasie wiele jegp budynków pozostało nienaruszonych. Pałac Dioklecjana jest obecnie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ważne miejsca w pałacu to Perystyl (centrum Pałacu), Cardo (jedna z głównych ulic przez Pałac) i piwnica. Jeśli jesteś fanem Game of Thrones, piwnica jest miejscem filmowania. Daenerys trzymała tu swoje smoki, kiedy była w Meereen. Jednak dzisiejszy pałac różni się znacznie od swojej pierwotnej struktury ze względu na to, że mieszkańcy miasta modyfikowali i zmieniali jego budynki w ciągu ostatnich kilkuset lat. Mimo to nadal znajdziesz oryginalne kamieniarki rozrzucone po całym Starym Mieście w zrujnowanej formie. Wybierz się z nami na zwiedzanie Pałacu Dioklecjana w Splicie!

2. Katedra św. Duje

Katedra św. Duje (Dujama/Domniusa) jest VII-wiecznym kościołem, który jest uważany za najstarszą katolicką katedrę na świecie, która jest nadal w użyciu jako jej oryginalna forma. Jeśli spacerujesz po Starym Mieście, oglądając atrakcje w Splicie, trudno go przegapić, ponieważ jego wieża wznosi się wyżej niż wszystkie inne budynki. Być może jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji w Splicie, wspinaczka na szczyt dzwonnicy w katedrze Saint Domnius oferuje również jedne z najlepszych panoramicznych widoków na miasto! Wspinaczka na szczyt kosztuje 15 kun (mniej niż 2 euro), co jest tego warte. Zobacz tekst o Katedrze św. Dujama w Splicie!

3. Stare Miasto w Splicie 

Stare Miasto i jego atrakcje w Splicie zmieniły się znacznie od czasów Dioklecjana. Podczas gdy jego ruiny i budynki są głównymi atrakcjami, znajdziesz tu również jedne z najlepszych restauracji, barów i kawiarni. To dlatego, że Split jest jednym z niewielu starożytnych rzymskich miast fortowych, które nadal jest wykorzystywane jako dzielnica mieszkaniowa! Mieszkańcy uważają Stare Miasto za obszar w obrębie murów miejskich. Warto poświęcić trochę czasu, aby zgubić się w tych ulicach i znaleźć niesamowite ukryte klejnoty dla siebie lub wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem. Jeśli gonisz za najpopularniejszym miejscem, idź ulicą Marmontova, szeroką, brukowaną ulicą ze wspaniałymi restauracjami, sklepami z pamiątkami, fast-foodami i słynnym irlandzkim barem (Harats Pub). 

4. Góra Marjan

Marjan Hill to małe, zalesione wzgórze położone po zachodniej stronie Starego Miasta w Splicie. Oficjalnie znany jako Park Leśny Marjan, ten chroniony kawałek przyrody jest idealnym miejscem na ucieczkę od ruchliwego tłumu miasta. Wspinaczka na brukowany taras widokowy na szczycie Marjan Hill zajmuje mniej niż pół godziny od Riva i oferuje podróżnym wspaniałe widoki na miasto i port poniżej. Sprawdź, jak wygląda zwiedzanie Góry Marjan w Splicie!

5. Teatr Narodowy

Jeśli szukasz opery, dramatu, koncertów lub baletu jako atrakcje w Splicie, ten teatr jest właściwym miejscem, niegdyś największym teatrem w południowej Europie. Teatr w Splicie został założony w maju 128 lat temu. Monumentalny budynek teatru narodowego reprezentuje rozwój kulturalny miasta i jego mieszkańców. Jego budowa oznaczała powstanie nowoczesnego, nowego Splitu, w którym scena stała się centrum życia kulturalnego i politycznego. Jest to miejsce, które zrodziło wielu popularnych, kultowych aktorów i aktorek, takich jak Boris Dvornik, Zdravka Krstulović, Zoja Odak, Asja Kisić i wielu innych.

Dziś Teatr Narodowy jest epicentrum kultury i życia społecznego oraz miejscem narodzin płodnych wydarzeń, które kształtują codzienne życie Splitu.  Pierwsze zapisy sztuk wykonywanych w Splicie sięgają XVII wieku. Wybitny arcybiskup Stjepan Cosmi wspomniał w testamencie też o pierwszych świeckich sztukach odbywających się w seminarium. Ostrzegł swoich następców, aby poświęcili szczególną uwagę temu nowemu trendowi. Arcybiskup uważał, że podobne czyny będą szkodliwe dla młodzieży. Wkrótce po jego śmierci seminarium nadal miało recitale ostrzegające przed negatywnym trendem. Świecki teatr natomiast powstał w weneckim ratuszu w sercu miasta.  

6. Promenada i port Riva

Wzdłuż boku Pałacu Dioklecjana biegnie Riva, nadmorska promenada wyłożona wysokimi palmami, tętniącymi życiem kawiarniami, a także zacienionymi ławkami. Rozciągając się do popularnej ulicy handlowej Marmontova, jest to jedno z bardziej ruchliwych miejsc w mieście. Riva jest portem Splitu. Z palmami, kolorowymi budynkami, a także widokiem na Morze Adriatyckie, jest to popularne miejsce na spacer. Dołącz do mieszkańców plotkujących przy kawie lub po prostu spędzaj tu czas, czekając na prom na wyspy. Sprawdź szczegółowy wpis o spacerze po promenadzie Riva w Splicie!

7. Piazza – Plac Ludowy

Ten centralnie położony plac jest jednym z najpopularniejszych placów w mieście i jedną z głównych, jeśli chodzi o atrakcje w Splicie. Otoczony wspaniałymi budynkami: renesansowy zegar wzniesiony na ruinach rzymskiej wieży, pierwszy ratusz i renesansowy pałac arystokratycznej rodziny Karepic z wyjątkowym herbem na fasadzie. Jest to miejsce legendarnej kawiarni miejskiej (Gradska kafana). 

8. Plac Peristil

Otoczony dwoma korynckimi kolumnadami, Plac Perystylu (Peristil) jest centralnym placem miasta Split i częścią Pałacu Dioklecjana, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 57-metrowa przyciągająca wzrok dzwonnica góruje nad placem. Można wspiąć się na szczyt, aby podziwiać widok na morze. Czerwony kolor kolumn podkreśla funkcję ceremonialną. Mianowicie, od czasów cesarza Dioklecjana kolor fioletowy stał się kolorem cesarskim. Wraz z budową nowego placu miejskiego z ratuszem (Pjaca) w XIII wieku, Perystyl stał się centrum religijnym. Dziś graniczy od zachodu z pałacami szlacheckich rodzin Splitu Grisogono, i Skočibušić, opierając się na autentycznych kolumnach i łukach. Ze względu na swoje wyjątkowe piękno i niezwykłą akustykę stał się idealną scenografią teatralną, idealną dla klasyki opery i dzieł literatury starożytnej, ale także sceną, na której trwa obfite życie miejskie.

9. Zielony rynek

Split, podobnie jak większość tętniących życiem miast europejskich, ma własny targ świeżych owoców i warzyw na świeżym powietrzu. Jest to znane jako Zielony Rynek i jest doskonałym miejscem do odwiedzenia dla mieszkańców i podróżnych na rynku świeżych produktów. Na Zielonym Rynku znajdziesz domowej roboty oliwę z oliwek, świeży miód, pieczony chleb z kamienia, a także wybór sezonowych owoców i warzyw! 

10. Plaża Firule

W odległości krótkiego spaceru od plaży Bacvice dotrzesz do plaży Firule. Jest to też najlepsza plaża w mieście na codzienną kąpiel i krótkie opalanie w ciepłym letnim słońcu. Atrakcje w Splicie są wspaniałe, jednak musi się znaleźć też czas na plażowanie!

11. Złota Brama

Złota Brama w Splicie jest jednym z jego najbardziej znaczących historycznie miejsc. Ten kamienny łuk był także oryginalnym wejściem do Pałacu Dioklecjana aż do 305 r. Historia mówi nam, że tylko Dioklecjan i jego rodzina królewska mogli korzystać z tej bramy, która wówczas nosiła nazwę Porta Septemtrionalis. Nazwa zmieniła się w XVI wieku pod wpływem weneckim. Dziś Złota Brama, umieszczona obok słynnego posągu Grgura Ninskiego jest też jednym z najbardziej znanych miejsc turystycznych w Splicie.

12. Pomnik Grgura Ninskiego

Podczas wizyty w Złotej Bramie trudno nie zauważyć wybitnej mosiężnej konstrukcji zwanej posągiem Grgura Ninskiego. Grzegorz z Nin był biskupem znanym z wprowadzenia języka chorwackiego do chrześcijańskich nabożeństw po Wielkim Zgromadzeniu w 926 roku. Wcześniej nabożeństwa odbywały się tylko po łacinie. Papież zdecydowanie sprzeciwiał się Grgurowi Ninskiemu. Ten wytrwał, co ostatecznie wzmocniło religię chrześcijańską w całym kraju, czyniąc pisma dostępne dla wszystkich. Ciekawi Cię historia tego pomnika? Sprawdź wpis o Pomniku Grgura Ninskiego w Splicie!

13. Świątynia Jowisza

Świątynia Jowisza jest jedną z najstarszych i najważniejszych budowli, jeśli chodzi o atrakcje w Splicie na Starym Mieście. Chociaż jest to dość mały budynek, kręgi historyków uważają Świątynię Jowisza za jedną z najlepiej zachowanych IV-wiecznych budowli. Historycy uważają, że świątynia ta została zbudowana między 295 a 305 r. Miało to na celu uczczenie boga Jowisza, starożytnego boga nieba i grzmotów oraz króla bogów. Ta spektakularnie zachowana świątynia znajduje się w pobliżu dziedzińca pałacu, w odległości krótkiego spaceru od katedry. Zobacz wpis o zwiedzaniu Świątyni Jowisza w Splicie!

14. Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne jest jednym z najbardziej znanych muzeów w mieście i najstarszym muzeum tego typu w Chorwacji. Tutaj podróżni mogą poznać historię kultury Dalmacji i przeglądać dużą kolekcję strojów ludowych, broni i przedmiotów codziennego użytku. Wejście do tego muzeum znajdziesz tuż obok przedsionka Pałacu Dioklecjana. Alternatywnie, odwiedź słynne muzeum archeologiczne, najstarsze muzeum w Chorwacji (1820), w pobliskiej dzielnicy Lovret.

15. Plac Republiki w Splicie

Po tych wszystkich jednodniowych wycieczkach, przygodach i atrakcjach Starego Miasta, jedną z najbardziej relaksujących rzeczy do zrobienia w Splicie jest usiąść i wypić filiżankę kavy (kawy). Plac Republiki jest jednym z najpopularniejszych miejsc, aby to zrobić. Położony na zachodnim krańcu Riva w pobliżu fontanny Vodoskok, ten piękny plac przypomina słynny plac św. Marka w Wenecji, z podobnymi neorenesansowymi łukami. Na placu znajduje się kilka restauracji i małych kawiarni, z których wiele oferuje piękne widoki na Morze Adriatyckie. Więcej informacji znajdziesz w artykule o zwiedzaniu Placu Republiki w Splicie!

Gdzie się zatrzymać w Splicie?

Split jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji z populacją około 160 000 osób. Podczas gdy większość miasta wybiera nowoczesne przedmieścia, najlepszym miejscem na pobyt jest Stare Miasto w pobliżu portu. Obszar ten jest zdecydowanie najpiękniejszy i blisko znajdują się prom, wycieczki i atrakcje w Splicie. Poniżej znajdują się trzy najlepsze opcje zakwaterowania dla każdego budżetu, ale jeśli chcesz więcej, nie przegap tego zaktualizowanego przewodnika, gdzie się zatrzymać w Splicie, aby uzyskać więcej najlepszych ofert sąsiedztwa i hotelu. 

Radisson Blu Resort & Spa to 5-gwiazdkowy ośrodek, które oferuje gościom luksusowe zabiegi spa i widoki na wyspę. Znajdziesz tam też odkryty basen i pyszne jedzenie w restauracji na miejscu.

Apartamenty Korta są doskonale położone w pobliżu Starego Miasta. Miejsce oferuje swoim Gościom zakwaterowanie bez wyżywienia w apartamentach urządzonych w stylu apartamentów. Na terenie obiektu znajduje się taras, a także plac zabaw dla dzieci.

Hostel Dvor to idealny wybór dla turystów, którzy chcą miejsca na obrzeżach miasta. Do dyspozycji Gości jest wspólna kuchnia, część wypoczynkowa, a także punkt informacji turystycznej. Darmowe Wi-Fi znajduje się w całym budynku. 

Jak już wiesz, większość najlepszych rzeczy do zrobienia w Splicie znajduje się w samym sercu Starego Miasta. Dlatego najlepszym sposobem jest zarezerwowanie zakwaterowania gdzieś w pobliżu i po prostu spacer do głównych atrakcji i atrakcji. 

Poprzedni

TOP 15 atrakcje w Szybeniku – co zobaczyć i zwiedzić?

Nocne życie na Pelješacu – bary, lokale, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz