TOP 15 atrakcji na wyspie Hvar

, Tagi , , , , , , ,

Wyspa Hvar to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych wysp w Chorwacji. Wcale nas to nie dziwi! Atrakcje dostępne na wyspie są na tyle niesamowite i wyjątkowe, że nigdy ich nie zapomnisz. Jest to również jedna z najdłuższych chorwackich wysp, o długości około 70 km. Hvar ma piękne plaże z krystalicznie czystymi wodami morskimi i malownicze krajobrazy, szczyty gór i pachnące łąki… Można się rozmarzyć! Największym miastem na wyspie jest Hvar, które jest popularnym miejscem wakacyjnym i tętniącym życiem kurortem. Jakie są najlepsze atrakcje na wyspie Hvar?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Katedra św. Szczepana

Katedra została zbudowana w XV wieku na miejscu wcześniejszej świątyni z XII wieku. W czasie swojej historii była kilkakrotnie przebudowywana i rozbudowywana, a jej wnętrze jest bogato zdobione freskami i rzeźbami. W katedrze znajdują się także liczne dzieła sztuki, takie jak ołtarze i relikwiarze. Wieża katedry ma około 30 metrów wysokości i jest jednym z charakterystycznych elementów budowli. Została zbudowana w stylu gotyckim i jest jednym z elementów katedry, które są najbardziej widoczne z daleka.

Najcenniejszym dziełem sztuki w katedrze jest tryptyk autorstwa weneckiego malarza Tintoretta, przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Oprócz tego znajdziesz tam prace Juana Boschetta, Stefano Celesti oraz Dzwonnica katedry wygląda przepięknie wieczorem, gdy na biały kamień badają ostatnie promienie słońca. Sprawdź nasz szczegółowy wpis na temat Katedry św. Szczepana na wyspie Hvar!

2. Sveti Nikola – najwyższy szczyt na wyspie

Wycieczka na szczyt Sveti Nikola jest jednym z najpopularniejszych szlaków turystycznych na wyspie. Można tam dostać się pieszo lub rowerem górskim. Szlak na szczyt rozpoczyna się w miejscowości Stari Grad, jest dobrze oznakowana i prowadzi przez lasy, łąki i pola. W niektórych obszarach szlak jest stromy, ale nie jest to trudna trasa. Zdecydowanie może być pokonana przez większość osób, nawet początkujących.

Cała trasa z Stari Gradu na szczyt Sveti Nikola zajmuje około 3-4 godziny w zależności od kondycji i tempa marszu. Na szczycie znajduje się mała kaplica pw. św. Mikołaja, z której rozciąga się wspaniały widok. W okresie wakacyjnym temperatura na szlaku może być duża. Pamiętaj o tym i zdecyduj się wziąć wodę, odpowiednie obuwie. Najlepiej zacząć wyprawę wcześnie rano! Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz tekst o zwiedzaniu Sveti Nikola – najwyższego szczytu na wyspie Hvar!

3. Klasztor Franciszkanów

Klasztor franciszkanów założono w XV wieku. Zbudowany jest z białego, pięknego kamienia, co jest charakterystyczne dla zabytkowych budynków na wyspie. Na terenie klasztoru znajduje się kościół pw. Matki Boskiej oraz muzeum, w którym prezentowane są dzieła sztuki, rękopisy i przedmioty związane z historią klasztoru i wyspy Hvar.

Klasztor jest otoczony ogrodem botanicznym, który jest jednym z najstarszych na świecie. Ogród ten powstał w XVIII wieku i posiada ponad 1000 gatunków roślin, w tym wiele egzotycznych gatunków. Znajdziesz tam także historyczne drzewo cyprysowe, które ma setki lat! Teren klasztoru otoczono murem. A tutaj znajdziesz więcej o zwiedzaniu klasztoru franciszkanów na wyspie Hvar!

4. Hvarski teatr

Teatr Hvarski to jeden z najstarszych teatrów w Europie! Znajduje się oczywiście w miejscowości Hvar. Został założony w 1612 roku, co widać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Zbudowany jest z kamienia i drewna, a jego wnętrze jest ozdobione rzeźbami i malowidłami. Scena jest otoczona arkadami, a widownia znajduje się na tarasach, które schodzą się ku dołowi, tworząc amfiteatralny kształt.

W teatrze odbywają się liczne przedstawienia, zarówno teatralne, jak i muzyczne, a także imprezy kulturalne i festiwale. W sezonie letnim odbywają się tu także koncerty i spektakle plenerowe, a widownia może pomieścić nawet do 400 widzów. Teatr wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobacz wpis o tym, co warto wiedzieć o zwiedzaniu Hvarskiego Teatru!

5. Hiszpańska twierdza

Hiszpańska twierdza Spanjola także znajduje się w miejscowości Hvar. Została zbudowana w latach 1579-1612 przez Hiszpanów, w celu ochrony wyspy przed atakami. Budowla ma kształt gwiazdy i jest otoczona murem obronnym. Wewnątrz twierdzy znajduje się muzeum, w którym prezentowane są eksponaty związane z historią wyspy Hvar oraz samej twierdzy. Z twierdzy roztacza się piękny widok na miasto Hvar, gdzie możesz porobić pamiątkowe zdjęcia.

Twierdza Spanjola przyciąga masę turystów każdego roku. Jest często odwiedzana przez miłośników historii, którzy chcą poznać historię wyspy oraz historię walk z Turkami w rejonie Adriatyku. Jak wygląda zwiedzanie Hiszpańskiej Twierdzy Spanjola w Hvar?

6. Plaża Dubovica

Turyści nazywają plażę Dubovica najlepszą na całej wyspie. Swoją nazwę zawdzięcza małej zatoczce o takiej samej nazwie, która oferuje piękny widok na Adriatyk i doskonałe warunki do plażowania. Dubovica to piękna piaszczysta plaża, która przyciąga wielu turystów każdego roku.

Plaża ma łagodne wejście do morza, dlatego polecamy ją także dla rodzin z dziećmi. Jest tam także restauracja, w której można skosztować lokalnych specjałów, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego. Morze jest tak przejrzyste, że wygląda niemal jak szkło! Okolica to także lasy, w których można schronić się przed promieniami upalnego słońca. Zobacz także nasz artykuł o najpiękniejszych plażach na wyspie Hvar!

7. Wyspy Paklińskie

Wyspy Paklińskie, inaczej Pakleni Islands to niezamieszkany archipelag niedaleko wyspy Hvar. Można dostać się na niego taksówką wodną, wynająć motorówkę lub wykupić całodniową wycieczkę z przewodnikiem. Przejazd morski z Hvar trwa 20-30 minut. Wyspy te są znane z pięknych plaż, krystalicznie czystej wody oraz pięknych krajobrazów.

Sama droga na wyspy jest niesamowitym doświadczeniem, a każdy będzie chciał zatrzymać się, aby podziwiać widoki. Największa z wysp Pakleni to Sveti Klement, na której znajduje się kilka miasteczek i najbardziej znana plaża Palmizana, gdzie znajdziesz bary plażowe. Wyspy są doskonałym wyborem dla osób uwielbiających spokój i wypoczynek z dala od zgiełku. Sprawdź również nasz szczegółowy tekst o wyspach Paklińskich, Pakleni Otoci w pobliżu wyspy Hvar!

8. Sveta Nedjelja

Sveta Nedjelja, inaczej Święta Niedziela to niewielka miejscowość położona na południowym zachodzie wyspy Hvar. Znajdują się głównie plaże, winnice i restauracje. Jednak to nie jest jedyny powód, dla którego warto odwiedzić to miejsce.

Największą atrakcją są wspaniałe widoki. Miasteczko leży przy klifach, które gwarantują niesamowite wrażenia przy spoglądaniu z góry na Adriatyk. W Sveta Nedjelja znajdziesz też winiarnię Zlatan Otok, która oferuje degustacje lokalnych win i posiłków w pięknej scenerii. Tutaj uprawiają czerwone winogrona Plavac Mali, które rosną w glebach Hvaru.

9. Wyspa Jerolim

Jerolim to malutka wyspa, idealna na wycieczkę trwająca kilka godzin. Wysepka ma dwie piękne plaże i krystalicznie czystą wodę. Plaże na wyspie Jerolim są znane z tego, że są to plaże nudystów. Mimo to coraz bardziej odchodzi się od tego, ponieważ nie wszyscy turyści wiedzą o historii tych plaż. Wokół nich znajdują się drzewa, które zapewniają cień i ochronę przed słońcem.

Wyspa dostępna tylko drogą morską, a połączenie z miastem zapewniają regularne kursy łodzi i promów. Można tam także zjeść posiłek lub napić się orzeźwiającego napoju. Na Jerolim nie ma miejsc noclegowych, a pobyt na plaży jest dozwolony tylko w godzinach dziennych.

10. Brusje – stolica lawendy

Brusje to urocza, malownicza wieś, którą nazywa się stolicą lawendy. Jest ona popularnym kwiatem na wyspie Hvar, a wiele miasteczek i wiosek, w tym Brusje, słyną z jej uprawy. W sezonie letnim, kiedy lawenda kwitnie, pola lawendy w Brusje są wypełnione pięknym fioletowym kolorem i charakterystycznym zapachem.

Brusje ma również małe muzeum poświęcone historii wioski i regionu Hvar. W muzeum można zobaczyć eksponaty związane z tradycyjnymi zawodami, takimi jak rybołówstwo i uprawa oliwek, oraz z życiem codziennym mieszkańców wioski.

Odbywa się tam również coroczny festiwal lawendy! Zwykle jest to w czerwcu lub lipcu, w czasie pełni kwitnienia lawendy. Podczas festiwalu odbywają się wystawy sztuki, koncerty, warsztaty kulinarne, pokazy tańca, a także konkursy i pokazy związane z lawendą. Na festiwalu można zobaczyć wiele stoisk z wyrobami z lawendy, takimi jak olejki, mydła, kosmetyki, herbaty i inne produkty. Sprawdź także wpis o Velo Grablje – mieście pełnym lawendy na wyspie Hvar!

11. Stare Miasto

Stare Miasto to jedna z najpiękniejszych części miasta Hvar. To piękne, kamieniczne uliczki, zabytkowe pałace i kościoły, a także kawiarnie, bary i restauracje. Wśród zabytków jest wiele wymienionych już miejsc – zamek Fortica, katedra św. Stjepana, klasztor św. Franciszka, Pałac Hektorovicia oraz wiele innych pięknych budynków. Miasto słynie również z licznych sklepów z pamiątkami, galerii sztuki i warsztatów rzemieślniczych.

Stare Miasto Hvar to także dobre miejsce na relaks na plaży, w pobliżu miasta znajdują się liczne piękne plaże, takie jak Mekićevica, Pokonji Dol, Hula Hula i wiele innych. W okolicy miasta można również uprawiać różne formy sportów wodnych, takie jak windsurfing czy kitesurfing.

12. Jelsa – wiejski klimat

Jelsa to urocze miasteczko, w którym poczujesz prawdziwy klimat lokalnej społeczności. Leży zaledwie 10 km od miasta Hvar. Znajdziesz tu wiele plaż, malowniczych krajobrazów, winnic i plantacji oliwnych. W centrum znajdują się kamienne uliczki, a wzdłuż wybrzeża ciągną się bary i kawiarnie.

W Jelsie można zwiedzać wiele zabytków i atrakcji turystycznych, takich jak zabytkowe kościoły i pałace, w tym Kościół św. Ivana, Kościół św. Marii, Pałac Tomašić i wiele innych. To wspaniałe miejsce na sportowy wypoczynek, Jelsa ma także trasy rowerowe i szlaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze krajobrazy i piękne lasy. Jeśli masz ochotę na imprezy i festiwale, odbywa się tam na przykład Jelsa Cultural Summer, który oferuje koncerty, wystawy i przedstawienia. Miasto słynie również z festiwalu winiarskiego, który odbywa się co roku w sierpniu i oferuje degustacje lokalnych win i potraw. Zobacz tutaj, co warto jeszcze zobaczyć podczas zwiedzania Jelsy – rybackiego miasteczka!

13. Jaskinia Błękitna

Błękitna Jaskinia to niesamowite miejsce, którego naturalne piękno całkowicie powala! Jaskinia znajduje się na małej wysepce Bisevo i słynie z pięknego niebieskiego koloru wody, który powstaje dzięki odbiciu światła od dna jaskini i skalnych ścian. Aby zobaczyć ten efekt, najlepiej odwiedzić jaskinię wczesnym rankiem, kiedy słońce oświetla ją bezpośrednio.

Żeby trafić do jaskini, najlepiej wynająć łódź lub skorzystać z jednej z organizowanych wycieczek. Wjazd do jaskini ma ograniczenia, ponieważ trzeba za niego zapłacić. Warto jednak zobaczyć ten wyjątkowy krajobraz i podziwiać niepowtarzalny kolor wody.

14. Zielona grota – Zielona Jaskinia

Drugą, równie piękną jaskinią jest Zielona Grota, która swoją nazwę także zawdzięcza swojej nietypowej barwie wody. Green Cave znajduje się w archipelagu wysp Pakleni, a od Hvaru oddalona jest o około 5 km. To mała jaskinia, która słynie z tego, że woda w jaskini jest niezwykle przejrzysta i ma kolor intensywnej zieleni.

Aby dotrzeć do Zielonej Groty, można wynająć łódź lub statek z Hvaru lub innej pobliskiej miejscowości. Podczas wizyty w jaskini, można popływać w zielonej wodzie i podziwiać piękne formacje skalne. W sezonie letnim na miejscu można wynająć sprzęt do nurkowania lub skoków do wody, aby jeszcze bardziej cieszyć się zielonymi wodami wokół jaskini.

15. Sporty wodne

Hvar to popularne miejsce dla miłośników nurkowania ze względu na krystalicznie czystą wodę, ciepłe temperatury i zróżnicowane podwodne życie morskie. Oferuje wiele centrów nurkowych, w których można wynająć sprzęt nurkowy, zarezerwować kurs lub wycieczkę nurkową, lub skorzystać z usług profesjonalnego instruktora. Centra nurkowe oferują różnorodne kursy, wycieczki i szkolenia dla początkujących i zaawansowanych nurków, a także sprzęt do wynajęcia.

Spływ kajakowy to doskonały sposób na zwiedzenie pięknej wyspy Hvar z perspektywy morza. Na wyspie można wynająć kajaki lub zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem. Istnieje wiele ciekawych tras do spływu kajakowego.

Najlepsze hotele na wyspie Hvar

Poprzedni

Gaje oliwne i winnice na wyspie Hvar

Samochodem do Dubrownika – atrakcje, które koniecznie musisz zobaczyć po drodze!

Następny

Dodaj komentarz