TOP 15 atrakcje w Szybeniku – co zobaczyć i zwiedzić?

, Tagi , , , , , ,

Szybenik jest miastem, które zdecydowanie jest popularne jeśli chodzi o turystów. Nie da się ukryć jednak, że sąsiednie miasta na wybrzeżu Dalmacji są wiele bardziej popularne. Ten tekst udowodni jednak, że warto zatrzymać się, zwiedzić to miejsce i zobaczyć wszystkie jego atrakcje. Miasto jest również lokacją serialu Gry o Tron, a dokładniej kilku odcinków w 5 sezonie. Sibenik jest jednym z najstarszych miast na wybrzeżu Adriatyku. Miasto ma wiele muzeów, galerii i teatrów, a także bogatą historię i kulturę. Wspaniałe stare miasto, XV-XVI wieczna architektura i cudowne widoki to dopiero początek! Jakie atrakcje w Szybeniku polecamy?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Katedra św. Jakuba

Katedrę św. Jakuba wybudowano w XV/XVI wieku, a zajęło to ponad 100 lat! Katedra jest wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze, jest to jedyna katedra na świecie w całości z kamienia. Po drugie, jest to jedyna katedra na świecie, którą zbudowano bez użycia zaprawy murarskiej. Kamienie zostały po prostu ułożone na siebie i przylegają do siebie na tyle mocno, że katedra przetrwała wiele trzęsień ziemi i innych katastrof naturalnych. 

Wnętrze katedry jest równie imponujące jak zewnętrzna architektura. Znajdują się tam liczne dzieła sztuki, w tym rzeźby i freski. Warto zwrócić uwagę na piękny portal z brązu. W 2000 roku Katedra św. Jakuba została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co świadczy o jej wyjątkowości i znaczeniu dla kultury i historii. Sprawdź wpis o zwiedzaniu Katedry św. Jakuba w Szybeniku!

2. Zobacz Twierdzę Barona

Twierdza Barone to zabytkowa forteca zbudowana w XVI wieku na wzgórzu ponad miastem. Była jednym z kluczowych elementów obrony miasta przed atakami tureckimi! Ciekawostką jest, że fort został przekształcony w więzienie i był używany w ten sposób aż do lat 70. XX wieku. Nazwa „Barone” pochodzi od nazwiska kapitana, który był odpowiedzialny za budowę twierdzy. Twierdza Barone jest jednym z najważniejszych zabytków Szybenika i jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów.

Obecnie twierdza jest udostępniona do zwiedzania przez turystów. Wewnątrz można zobaczyć różne wystawy i ekspozycje związane z historią miasta oraz regionu. Z murów twierdzy rozciągają się piękne widoki na Szybenik i okolicę. 

3. Twierdza św. Jana

Twierdza Sveti Ivan to kolejna zabytkowa twierdza w Szybeniku, zbudowana w XV wieku, również przez Wenecjan. Znajduje się na wzgórzu, co daje wspaniałe widoki. W czasie swojej historii twierdza wielokrotnie modyfikowana i rozbudowywana. Przykładowo w XVIII wieku wykorzystywano ją jako magazyn wojskowy.

Tak samo jak twierdzę Barona, przekształcono ją w muzeum, które prezentuje historię regionu. Oferuje nie tylko ciekawą historię i architekturę, ale także piękne widoki i możliwość zwiedzania miejsca z bogatymi zbiorami. Przed odwiedzeniem jej sprawdź oficjalną stronę internetową. Zajrzyj też do wpisu o Twierdzy Barona i Twierdzy św. Jana w Szybeniku!

4. Muzeum Miasta Szybenik

Nie masz dość muzeów? Koniecznie sprawdź Muzeum Miasta Szybenik! Mieści się w zabytkowym budynku z XVI wieku, który był kiedyś arsenałem wojskowym, a następnie magazynem soli. Dopiero wiele lat później stał się muzeum. Prezentuje bogatą historię i kulturę miasta od czasów prehistorycznych do czasów współczesnych. W kolekcjach muzealnych znajdują się eksponaty archeologiczne, sztuka sakralna, numizmatyka, dokumenty historyczne, a także kolekcja etnograficzna, prezentująca kulturę i zwyczaje mieszkańców regionu. 

Jedną z najcenniejszych części muzeum jest wystawa związana z katedrą św. Jakuba. Wystawa prezentuje historię i architekturę katedry, w tym wiele rzeźb i innych dzieł sztuki, które zdobią wnętrze kościoła. Muzeum Miasta Szybenik jest ważnym miejscem dla miłośników historii i kultury, a także dla turystów, którzy chcą poznać historię miasta i regionu. W muzeum organizowane są również różne wystawy czasowe i wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, wykłady i warsztaty. 

5. Kościół św. Barbary

Kościół św. Barbary zbudowano w XV wieku, w miejscu starszego kościoła romańskiego. Był kaplicą dla miejscowej społeczności rybackiej. Zbudowany był w gotyckim stylu, z charakterystycznym dla tego stylu ostrołukowym portalem i pięknymi oknami. Wewnątrz kościoła są rzeźby i inne dzieła z różnych okresów. Wiele z nich to dzieła sztuki typowo barokowej. 

Uważa się go za najpiękniejszą świątynię w Szybeniku, a także za ważny zabytek kultury i sztuki w regionie. Jest często odwiedzany przez turystów, którzy chcą poznać historię miasta i cieszyć się piękną architekturą kościoła. Oczywiście jest to też miejsce modlitwy i odprawiania mszy świętych przez lokalną społeczność. 

6. Plaża Banj

Banj to jedna z najbardziej popularnych plaż w Szybeniku, położona zaledwie kilka minut spacerem od centrum miasta. To dobrze wyposażona i piaszczysta plaża, która jest ma łagodne zejście do wody, co sprawia, że jest idealnym miejscem do kąpieli dla rodzin z dziećmi. Woda w Adriatyku jest tutaj krystalicznie czysta i przejrzysta, a plaża jest regularnie sprzątana. 

Plaża Banj oferuje wiele udogodnień, takich jak leżaki i parasole do wynajęcia, natryski i prysznice, a także bar z napojami i przekąskami. Na plaży można wypożyczyć rowery wodne, kajaki, łodzie i deski surfingowe. W okolicy plaży znajduje się wiele restauracji i kawiarni. To doskonałe miejsce na relaks, kąpiele i zabawę na plaży. 

7. Szlak św. Antoniego

Trasa św. Antoniego to popularny szlak turystyczny, prowadzący przez malownicze tereny, położone na wzgórzach. Rozpoczyna się w pobliżu katedry św. Jakuba w centrum miasta i prowadzi do klasztoru św. Antoniego. Trasa ma około 3 km długości i jest stosunkowo łatwa do przejścia, dzięki czemu nadaje się dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Trasa jest dobrze oznakowana, co ułatwia orientację w terenie. 

Szlak kończy się przy klasztorze św. Antoniego, który jest także jednym z najważniejszych zabytków miasta. Klasztor został zbudowany w XIV wieku i jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł sztuki gotyckiej w Chorwacji. W klasztorze można zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki, takich jak freski i rzeźby. 

8. Aquapark Dalmatia

Aquapark Dalmatia znajduje się w malowniczej okolicy, na obrzeżach miasta. Na terenie parku wodnego jest wiele basenów, zjeżdżalni i innych atrakcji. Istnieje również kilka barów i restauracji, gdzie można coś zjeść lub wypić. Atrakcje w Aquaparku są zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych. 

Ceny biletów wstępu do parku wodnego różnią się w zależności od wieku i długości pobytu. Dzieci poniżej 3 lat – wstęp bezpłatny, dzieci od 3 do 7 lat – około 15 euro za dzień, dorośli – około 20 euro za dzień, grupy zorganizowane (min. 20 osób) – około 15 euro za dzień. 

9. Twierdza św. Mikołaja

Twierdza św. Mikołaja (Tvrdava Sv. Nikole), zbudowana w XVI wieku w celu obrony portu w Szybeniku przed tureckim atakiem morskim, jest kolejną z pięciu fortec w mieście i jedną z zaledwie trzech istniejących nadal na Morzu Śródziemnym (pozostałe znajdują się w Wenecji i na Malcie).  

Forteca przypomina grot strzały i zbudowano ją w miejscu dawnego klasztoru, na małej wyspie niedaleko lądu. Został zaprojektowany przez czołowego weneckiego architekta Hyeronimusa di San Michaela i kiedyś szczycił się imponującym arsenałem 32 armat.  

Ta licząca sobie ponad 500 lat forteca z cegły i kamienia pozostaje stosunkowo dobrze zachowana pomimo swoich lat i najlepiej można ją zobaczyć w ramach zorganizowanej wycieczki po mieście lub na podstawie prywatnego czarteru. Zajrzyj również do bardziej szczegółowego wpisu o zwiedzaniu Twierdzy św. Mikołaja w Szybeniku!

10. Wodospady w Parku Narodowym Krka

Utworzony w 1985 Park Narodowy Krka jest jednym z najpiękniejszych parków narodowych w Chorwacji i atrakcją turystyczną, która przyciąga rocznie tysiące odwiedzających z całego świata. Park znajduje się w pobliżu Szybeniku, na obszarze górskiego regionu Dinara, i jest złożony z rzeki Krka, która tworzy też piękne wodospady, jeziora i kaskady. 

Park oferuje wiele ciekawych atrakcji dla turystów, w tym Wodospad Skradinski Buk – największy i najpiękniejszy wodospad w parku, który składa się z siedmiu kaskad o łącznej wysokości 45 metrów, Jezioro Visovac i Wodospad Roški Slap. 

Oprócz tego park oferuje również wiele szlaków turystycznych, wycieczek łodzią i kajakiem, a także możliwość kąpieli w jeziorach i rzekach. Ceny biletów do Parku Narodowego to w sezonie letnim, tj. od kwietnia do października – 27 euro dla dorosłych i 10 euro dla dzieci od 7 do 18 lat, a dzieci poniżej 7 lat wchodzą za darmo. W pozostałych miesiącach ceny są niższe. Zobacz też nasz wpis o zwiedzaniu Parków Narodowych w Dalmacji!

11. Wybierz się na wycieczkę do Drnis

Drniš znajduje się na wzgórzach między górami i lasami, co daje mu urokliwy klimat. Miasteczko słynie z pięknych krajobrazów i ciekawej historii. Warto zobaczyć tam także piękny zamek zbudowany w XV wieku. Był siedzibą wielu znanych rodów arystokratycznych, a obecnie mieści muzeum, w którym można zobaczyć wiele cennych eksponatów związanych z historią miasta. 

Drniš jest również znanym ośrodkiem produkcji wina, a w okolicy miasta znajduje się wiele winnic, które oferują degustacje swoich produktów. Warto spróbować lokalnego wina i poznawać kulturę i tradycje tego regionu. Przywieź pamiątki dla bliskich! 

12. Kościół św. Franciszka

Ten kościół to jedna z najważniejszych świątyń w całym mieście. Zbudowano go w XIII wieku w stylu gotyckim, ale później, w XVI wieku przebudowywano go w stylu barokowym. Słynie z pięknie zdobionej fasady, na której znajduje się herb miasta Szybenik. We wnętrzu kościoła znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, takich jak malowidła ścienne, rzeźby, ołtarze i krużganki.  

Najważniejszym elementem kościoła jest pięknie zdobiony ołtarz główny, który przedstawia sceny z życia św. Franciszka z Asyżu. Ołtarz wykonano z drewna, a także ma pięknie rzeźbione elementy. Koniecznie zobacz zachowane w idealnym stanie organy zbudowane przez Petara Nakica w 1760. Obok kościoła znajduje się klasztor franciszkański. Więcej o informacji znajdziesz w naszym wpisie o świątyniach i kościołach w Szybeniku!

13. Otavice i Mauzoleum Mestrovica

Otavice to wieś z kamienistymi domami, kamiennymi uliczkami i wąskimi kanałami. Jedną z głównych atrakcji jest kościół św. Marii Magdaleny, który został zbudowany w XVIII wieku i jest uważany za jeden z najpiękniejszych zabytków w okolicy. Kościół jest zbudowany z kamienia i ma pięknie zdobiony ołtarz.  

W tej wiosce pochowano jednego z największych artystów Chorwacji. Chodzi o Ivana Mestrovica, który zaprojektował prosty kościół. Aktualnie znajdują się tam też szczątki jego oraz rodziny. Kościół ukończono w 1930 roku. Wnętrze jest pełne płaskorzeźb i innych dzieł sztuki, wykonanych przez uczniów artysty. Miejsce można także zwiedzić z przewodnikiem. 

14. Primosten niedaleko Szybenika

Jeśli zobaczyłeś już wszystkie atrakcje w Szybeniku, warto zobaczyć i okolicę. Primošten to niewielkie miasteczko obok Szybenika, które ma bogatą i ciekawą historię. Znajdziesz tam piękne stare miasto, a także XV wieczny Kościół św. Jerzego ze starym cmentarzem. Nazwa miasta pochodzi od słowa „primostiti”, co oznacza „połączyć”, ponieważ pierwotnie miasto było wyspą, połączono ją z lądem za pomocą kamiennego nasypu. 

Primošten słynie z pięknych, kamienistych plaż i krystalicznie czystej wody. Jest to również popularny ośrodek turystyczny, z wieloma restauracjami, kawiarniami i sklepami, gdzie można kupić lokalne rękodzieło i produkty spożywcze. 

15. Muzeum Fausta Vrančića

Jeśli chodzi o atrakcje w Szybeniku, są to również muzea. Muzeum to poświęcone jest życiu i działalności Fausta Vrančića, chorwackiego uczonego, wynalazcy i pisarza, który żył w XVI-XVII wieku. Znajdziesz je w zabytkowej kamienicy, w której Vrančić też mieszkał przez pewien czas. W muzeum można zobaczyć wiele eksponatów związanych z życiem i pracą Vrančića, w tym rękopisy jego dzieł, oryginalne rysunki z książki “Machinae Novae” (Nowe Maszyny), opisującej jego wynalazki, oraz modele tych wynalazków. 

To właśnie ten uczony wynalazł i opracował działanie spadochronu! Właśnie dlatego nazywa się go latającym człowiekiem. Vrančić jest znany również z wynalezienia urządzenia nazwanego „homokinetą”, które jest używane w dzisiejszych czasach w samochodach i innych maszynach do przenoszenia energii między elementami w ruchu obrotowym. W muzeum znajduje się również wiele interaktywnych wystaw, które pozwalają na eksperymentowanie i odkrywanie na własną rękę, jak działały wynalazki Vrančicia. Muzeum jest także popularnym miejscem turystycznym, zwłaszcza dla osób zainteresowanych historią nauki i technologii.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Szpitale na wyspie Brač – sprawdź, gdzie szukać pomocy

TOP 15 atrakcji w Splicie, co zobaczyć i zwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz