Taniec Moreška – tradycyjny taniec wyspy Korčula

, Tagi , , , , , , , ,

Wielu turystów, którzy decydują się na odwiedzenie wyspy Korčula jako jedną z najważniejszych atrakcji uznaje Moreškę – niesamowity taniec charakterystyczny dla tej rajskiej wyspy. Spektakl organizowany przez mieszkańców wyspy odbywa się w poniedziałki i czwartki. Niestety osoby, które odwiedzą ją w weekend, nie będą miały okazji go zobaczyć. Warto jednak przedłużyć sobie nieco urlop i skorzystać z okazji, by ujrzeć Moreškę na własne oczy – to naprawdę wyjątkowe wydarzenie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym jest taniec Moreška?

Moreška jest mauretańskim tańcem kostiumowym wywodzącym się z Hiszpanii. Powstałą najprawdopodobniej na przełomie XII oraz XIII wieku i ściśle związana jest z konfliktem Maurów oraz chrześcijan. Jej nazwa, notabene, wywodzi się właśnie od słowa “maur”. Według historycznych źródeł, na wyspę Korčula taniec ten dotarł jednak znacznie później, bo około XVI wieku. Najprawdopodobniej Moreška dotarła w to urokliwe miejsce dzięki szerzącym się wpływom państwa Weneckiego. Dlaczego zatem to właśnie Korčulę najbardziej kojarzy się z Morešką? Między innymi dlatego, że to właśnie tu po dziś dzień podczas spektaklu wykorzystuje się prawdziwe, stalowe miecze.

O czym opowiada Moreška?

Ten wywodzący się z XII-wiecznej Hiszpanii taniec symbolizować ma średniowieczną walkę między chrześcijanami a muzułmanami. Czasami motyw ten uściśla się do wojen z Imperium Osmańskim. Spektakl można też interpretować po prostu jako alegorię walki dobra ze złem. Opowiadana historia dotyczy walki między Czerwonym a Czarnym królem. Dzieje się to po tym, jak Bula – narzeczona Czerwonego Króla – zostaje porwana przez żołnierzy Czarnego. 

Całość  przedstawienia odbywa się w czterech częściach. Najpierw muzyk odziany w tradycyjne korczulańskie szaty wprowadza odpowiednią atmosferę i przygotowuje publiczność na to, co ma za chwilę się wydarzyć. Następnym punktem programu jest pokaz ludowych tańców, po czym następuje odśpiewanie kilku tematycznych pieśni przez specjalną orkiestrę. Przy dźwiękach odgrywanych przez nią utworów swoje miejsca zajmują aktorzy, czyli główni bohaterowie przedstawienia.

Jako pierwsi pojawiają się Czarny Król oraz prowadzona przez niego Bula – narzeczona Białego Króla, którą ten porwał, ponieważ się w niej zakochał. Rzeczony Biały Król pojawia się następnie wraz ze swoją drużyną – co ciekawe, wszyscy jej członkowie noszą szaty, których dominującym kolorem jest nie biały, lecz czerwony. Proponuje on Czarnemu Królowi pokojowe rozwiązanie sporu. Jednakże ten, jak łatwo można to przewidzieć, nie zgadza się na zaproponowane przez niego warunki. 

Gdy próba pokojowego rozwiązania sporu spala na panewce, dochodzi do składającej się z kilku etapów walki. Przedstawia się ją w sposób bardzo dynamiczny i wyszukany, zbliżony nieco do baletu. Podczas każdego z nich siły Czarnego Króla stopniowo słabną, aż zostaje on całkowicie pokonany. Po zakończeniu walki Biały Król składa namiętny pocałunek na ustach swojej ukochanej. Obiecuje jej, że już nigdy nie pozwoli ich rozdzielić oraz że zostaną razem aż do śmierci. Spektakl ten odbywa się według takiego schematu za każdym razem, niezależnie od dnia.

Czy taniec Moreška jest bezpieczny?

Pomimo iż mowa o spektaklu, wyraźnie widać, że aktorzy wcielający się w role wojowników dają z siebie wszystko. Pot leje się z nich ciurkiem, a na koniec przedstawienia są ewidentnie zmęczeni i wyczerpani. Jest to bowiem doskonale zrozumiałe, tempo jest bowiem bardzo wysokie od początku do końca przedstawienia. Tempo walki jest imponujące! Biorąc pod uwagę fakt, że podczas spektaklu wykorzystuje się prawdziwe, ciężkie miecze, nietrudno wyobrazić sobie nieumyślny wypadek. Na szczęście dotychczas nic takiego nie miało miejsca.

Zdarza się jednak nawet doświadczonym aktorom, iż miecz wymsknie im się z dłoni i poleci w kierunku publiczności. Taka sytuacja miała miejsce już kilka razy. Do najpoważniejszego incydentu doszło, gdy lecący miecz zranił w głowę kobietę siedzącą w rzędzie najbliższym scenie. Na szczęście takie sytuacje są wyjątkowo rzadkie, a pomijając to minimalne ryzyko, obserwacja Moreški jest bezpiecznym sposobem spędzenia wolnego czasu.

Czy warto zobaczyć taniec Moreška?

Jeśli tylko znajdziemy się na wyspie Korčula, odwiedzenie tego spektaklu powinno stać się dla nas priorytetem. To jedna z największych atrakcji turystycznych – zwłaszcza, jeśli wcześniej nie widzieliśmy tego tańca. Jest to doznanie naprawdę jedyne w swoim rodzaju. Dzięki temu możemy jednocześnie zapoznać się z odrobiną historii, poznać ciekawy folklor, a przede wszystkim – wspaniale spędzić czas.

Wystarczy raz obejrzeć spektakl, aby docenić jego walory i pracę, jaką wkładają w przygotowanie go aktorzy i zaangażowani specjaliści. Po jego obejrzeniu jeszcze bardziej docenimy zaś bogate dziedzictwo kulturowe, jakim charakteryzuje się chorwacka wyspa Korčula. To właśnie dlatego tak wielu turystów, którzy raz obejrzeli to widowisko, przybywa tu ponownie, aby zobaczyć je po raz drugi.

Przed wyjazdem na tę wyspę, warto wiedzieć, jak w ogóle tam dotrzeć. Zobacz tekst o tym, jak dostać się z Dubrownika na wyspę Korcula!

Najlepsze hotele na wyspie Korčula

Poprzedni

Parki narodowe w Chorwacji – które są najpiękniejsze, które warto zwiedzić?

Gdzie zrobić zakupy i wymienić walutę na półwyspie Pelješac?

Następny

Dodaj komentarz