Szpitale na wyspie Mljet – sprawdź, gdzie szukać pomocy

, Tagi , , , , , ,

Świadomość zbliżających się wakacji to błogie uczucie, które jest związane z ogólnym podekscytowaniem i szczęściem. Przed wejściem na pokład samolotu warto jednak odpowiednio przygotować się do zaplanowanej podróży. Dotyczy to zarówno posiadania wiedzy na temat kraju, sposobu poruszania się, jak i rodzaju świadczeń medycznych, z których będzie można skorzystać. Z jakich usług w szpitalu można skorzystać na chorwackiej wyspie Mljet? Który pakiet medyczny wybrać przed rozpoczęciem podróży?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak wygląda opieka medyczna w Chorwacji?

Korzystanie ze świadczeń zdrowotnych poza krajem swojego pochodzenia niemalże zawsze wiąże się z uczuciem stresu i dużymi obawami. Ze względu na fakt, że Chorwacja jest jednym z państw Unii Europejskiej, to korzystanie z usług medycznych podczas wakacji w tym kraju jest mało problematyczne. Posiadając kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, każdy obywatel Polski może ubiegać się o taki sam poziom opieki medycznej, jaka jest gwarantowana rodowitym mieszkańcom tego kraju. Z tego powodu podczas wakacji na wyspie Mljet, a także w każdym innym miejscu Chorwacji, można korzystać z podstawowej opieki medycznej, dentystycznej oraz korzystać z dostępu do odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego. Funkcjonowanie chorwackiego systemu ochrony zdrowia różni się od polskich realiów, dlatego warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z jego charakterystyką.

Za większość usług medycznych pacjent w Chorwacji płaci częściowo ze swojej kieszeni. Z tego powodu wizyta u lekarza podstawowej opieki medycznej lub interwencja dentysty to koszt rzędu kilku euro. Dotyczy to również sytuacji, kiedy to turysta posiada EKUZ. Dokument ten daje przyzwolenie na korzystanie z chorwackich placówek medycznych, natomiast nie jest możliwe pobieranie darmowych świadczeń zdrowotnych. EKUZ gwarantuje dostęp do większości niezbędnych usług medycznych. Nie dotyczy to jednak transportu powrotnego do Polski w przypadku doznania poważniejszego uszczerbku na zdrowiu. Z tego właśnie powodu warto rozważyć zakup dodatkowego pakietu medycznego, dzięki któremu wakacje na Mljet będą w pełni bezpieczne.

Ubezpieczenie medyczne na wyjazd do Chorwacji – jakie wybrać?

Podstawowy pakiet medyczny powinien gwarantować pełne pokrycie kosztów leczenia na kwotę do kilkudziesięciu tysięcy euro oraz interwencje zespołów ratownictwa medycznego o wartości kilku tysięcy euro. Dodatkowo standardowa polisa turystyczna zawiera również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Oprócz tego ma OC oraz wsparcie z zakresu dostępu do informacji i porad prawnych. Ubezpieczalnie oferują również rozszerzone pakiety medyczne, z których warto skorzystać w przypadku planowanej aktywności. Na przykład podczas organizowanych przez biuro wycieczek. Dotyczy to przede wszystkim miłośników sportów określanych jako „ekstremalne”. Takie czynności jak nurkowanie i wspinanie się również klasyfikowane są jako aktywności podwyższonego ryzyka. Planując wakacje na Mljet należy zatem wybrać taki pakiet medyczny, który w pełni pokryje wszelkie konsekwencje działań podejmowanych za granicą.

Kolejnym istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru polisy, jest opcja całkowitego pokrycia kosztów hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem. Podczas przyjemnego odpoczynku również może pojawić się niechciana infekcja, dlatego zawsze lepiej podjąć działania prewencyjne odpowiednio wcześniej. Ceny niektórych pakietów ubezpieczeniowych rozpoczynają się od kilkunastu złotych za dzień. Zakup takiej polisy z pewnością nie będzie dużym obciążeniem dla budżetu zaplanowanego na nadchodzące wakacje.

Przychodnie, apteki i szpitale na wyspie Mljet

Mljet to mała i urokliwa wyspa, która swoimi pięknymi widokami przyciąga każdego roku setki turystów z Polski. Mimo niewielkich rozmiarów istnieje możliwość skorzystania ze świadczeń zdrowotnych bez konieczności przeprawiania się do kontynentalnej części Chorwacji. Apteka zlokalizowana jest w miejscowości Babino Polje pod adresem Zabrježe 94. W tym samym miejscu przyjezdni mogą znaleźć jedną z dwóch przychodni, w których istnieje możliwość skorzystania z doraźnej pomocy medycznej. Druga z nich znajduje się w pobliżu Parku Narodowego Mljet – a dokładniej w jego zachodniej części.

Miejsce to można z łatwością znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę GPS frazy „Ambulance Mljet National Park”, a dodatkowo polscy turyści mogą skorzystać w tym miejscu z usług stomatologa. Ze względu na niewielkie rozmiary wyspy Mljet, nie posiada dużej placówki medycznej. Najbliższy szpital znajduje się w Dubrowniku i to właśnie tam należy kierować się w przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że przy udzieleniu świadczeń w dużych placówkach medycznych niezbędne jest skierowanie. Może wystawić je lekarz przyjmujący we wcześniej wymienionych przychodniach w obrębie wyspy Mljet.

Udzielanie pomocy medycznej podczas wakacji na Mljet

Wakacje na Mljet i innych niewielkich wyspach różnią się od spędzania urlopu w kontynentalnej części Europy. Ze względu na barierę wodną dojazd do najbliższego szpitala w Dubrovniku wymaga przeprawy promem. W przypadku większości miesięcy w roku statki kursują na tej trasie stosunkowo często. W pierwszej kolejności należy poszukać odpowiedniej pomocy lekarskiej w miejscowościach Govedari i Babino Polje. Dopiero później decydować się na dłuższą podróż do większego miasta.

Podstawą bezpieczeństwa jest bowiem racjonalne myślenie i umiejętność zachowania spokoju. Posiadając wykupiony pakiet medyczny i podstawową znajomość języka angielskiego można w sprawny sposób zasięgnąć pomocy medycznej. Następnie można spokojnie wrócić do leniwego leżakowania na jednej z plaż Mljetu. Warto pamiętać jednak o rozwadze i racjonalnym dobieraniu aktywności fizycznych do swojej kondycji. Dzięki temu można w łatwy sposób zyskać duże prawdopodobieństwo, że najbliższe wakacje będą pozbawione kontuzji i innych nieprzyjemnych zdarzeń.

Po zapewnieniu sobie bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej sprawdź wpis o najpiękniejszych plażach na wyspie Mljet!

Poprzedni

Ceny nieruchomości w Dalmacji – czy warto kupić apartament na wybrzeżu adriatyckim?

TOP 15 atrakcji na Brač – co zobaczyć i zwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz