Szpitale na Hvarze – sprawdź, gdzie szukać pomocy

, Tagi , , , , , , , ,

Zagraniczne wyjazdy stanowią nie lada pokusę przez cały rok dla Polaków. Turyści, radując się na taki wyjazd, rozkoszując się możliwością błogiego wypoczynku, zapominają o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Niezależnie od tego, czy ktoś wybiera się do Europy lub poza jego granicę, pakiet medyczny należy do obowiązkowych. Za udzielenie pomocy medycznej, nawet w przypadku lekkiego zachorowania, w innych krajach się płaci. Gdzie znajdują się placówki medyczne i szpitale na Hvarze?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pakiety medyczne na zagraniczne wycieczki

Ubezpieczalnie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że turyści mają różne potrzeby. Można śmiało powiedzieć, że aktualnie istnieje możliwość dopasowania ubezpieczenia do potrzeb wyjazdów. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, co też w takim pakiecie jest. Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od zakresu ochrony, który dana osoba dla siebie i bliskich wybierze.

Ubezpieczenie turystyczne za granicą

Można wskazać kilka podstawowych aspektów, jakie powinien zawierać dobry pakiet medyczny. Mowa tu o:

 • nagłym zachorowaniu – obejmujące nawet coś takiego, jak poparzenie słoneczne, udar, jelitówka, itd.,
 • leczenie następstw choroby przewlekłej – w szczególności, jeżeli ktoś już ma z taką chorobą do czynienia od wielu lat,
 • urazy ciała – m.in. złamania, zwichnięcia, skręcenia, uszkodzenie kręgosłupa, takie urazy są najmniej spodziewane, ale (o dziwo!) dochodzi do nich bardzo często,
 • leczenie i assistance w razie zachorowania na COVID-19 – tym bardziej że stan epidemiczny w wielu krajach nadal jest utrzymany.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne?

Uwzględniając własne potrzeby. Ubezpieczyciele dają klientom możliwość doboru odpowiednich pakietów medycznych, dzięki czemu będzie można pomyśleć o spokojnych wakacjach. W ramach takiej ochrony, warto zdecydować się na:

 • możliwość zapewnienia opieki stomatologicznej – zęby mają to do siebie, że dają znać o sobie w najmniej spodziewanym momencie. Podstawowa ochrona NIE obejmuje leczenia stomatologicznego. Warto powiększyć taki pakiet medyczny, ponieważ koszty leczenia za granicą są naprawdę bardzo wysokie.
 • transport zwłok – co prawda, nikt jadąc na wakacje, nie myśli o własnej śmierci. Wiele rodzin nagle zmarłych osób zakładało zbiórki, ponieważ koszt transportu zwłok opiewał na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dobry pakiet jest w stanie pokryć w całości taki wydatek.
 • zakwaterowanie osób towarzyszących – w szczególności, jeżeli choroba danej osoby wymaga sprowadzenia bliskich do innego kraju. Nawet o takich tematach należy pomyśleć, dla własnego spokoju.

Zakup ubezpieczenia turystycznego, wbrew pozorom, dużo nie kosztuje. W szczególności, jeżeli mowa o podstawowej ochronie. Należy jednak dokładnie wczytać się w to, co oferuje ubezpieczalnia, ponieważ czasem człowiek jest przekonany, że ma do czegoś prawo, a zderzenie z rzeczywistością jest brutalne.

Suma gwarantowana kosztów leczenia za granicą

Zakres pakietów medycznych jest tak samo ważny, jak suma gwarantowana kosztów leczenia za granicą. Mówiąc w skrócie – jest to kwota, którą w poszczególnych przypadkach ubezpieczyciel jest w stanie zaoferować. Ile taka suma powinna wynosić? Koszty leczenia dzieli się na:

 • Europę – gwarantowana suma kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 30 000 euro,
 • poza Europą – 100 000 euro,
 • USA lub Japonia – 120 000 euro.

Osoby, jakie nie zagwarantują sobie takich sum, dużą część pieniędzy będą musieli wyłożyć z własnej kieszeni. Świadome podejście do tematu to podstawa każdej podróży zagranicznej.

Gdzie znaleźć pomoc medyczną?

Ubezpieczenie turystyczne jest zapewnione. Czas wyjechać na wakacje. Wyjeżdżając do innego kraju, warto jeszcze w domu zorientować się, gdzie w razie potrzeby będzie można zgłosić się po pomoc.

Gdzie można znaleźć szpitale na Hvarze – chorwackiej wyspie, chętnie odwiedzanej przez wielu turystów? Jedna z placówek znajduje się na Ul. Biskupa Jurja Dubokovica 3, 21450. Jest to placówka medyczna, którą można znaleźć typowo w miejscowości o nazwie Hvar. Drugą placówką medyczną, która także dostępna jest na tej wyspie jest Hospital Pelinkovac, pelinje, 21465, Jelsa. Tak na wyspie nie można znaleźć więcej placówek medycznych, jeżeli chodzi o szpitale. Jeżeli ktoś jest w nagłej potrzebie, to może wsiąść na prom, który odpływa do chorwackiego Splitu. Tam można znaleźć więcej placówek udzielających pomocy, m.in.:

 • Klinički Bolnički Centar Split – Firule – Spinčićeva 1, 21000, Split,
 • Zubotehnički laboratorij Stipe Vuković – Čemer ulica, 21230, Sinj.

Ta druga propozycja znajduje się nieco bardziej, w głębi kraju. Tak mała ilość oficjalnych placówek medycznych nie oznacza, że turyści skazani są na trwogę, jeżeli chodzi o udzielenie odpowiedniej pomocy medycznej.

Pomoc medyczna w ramach ubezpieczenia turystycznego

W przypadku nagłego zachorowania m.in. na chorwackiej wyspie Hvar, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z ubezpieczycielem. To on powie swojemu klientowi, co tak naprawdę ma robić i gdzie się udać.

Towarzystwo ubezpieczeniowe wskazuje turyście najbliższy z możliwych adresów, gdzie w ramach pakietu medycznego będzie można liczyć na bezpłatną pomoc lekarską. Również jeżeli okaże się, że potrzebna będzie hospitalizacja lub też udzielenie innej pomocy medycznej. W ramach takich pakietów (ale nie wszystkich!) czasem można liczyć na pomoc, jeżeli chodzi o dotarcie do wyznaczonego miejsca, a także wsparcie tłumacza. W szczególności, jeżeli ma się do czynienia z lekarzem, który nie mówi po polsku.

To dlatego tak ważne jest zapoznanie się z podstawowymi informacjami, odnoszącymi się do zakresu pakietu medycznego. Tak, aby mieć pewność, w jakich sytuacjach będzie można dzwonić do ubezpieczyciela i na jaką pomoc będzie można liczyć. Również, jeżeli chodzi o pokrycie kosztów, które związane są z ewentualnym wykupieniem leków.

Mając dobrą polisę, ze spokojem będzie można bez obaw udać się na tę wyspę, gdzie na turystów czeka wiele wspaniałych miejsc. Sprawdź naszą listę TOP 15 atrakcji na wyspie Hvar!

Poprzedni

Góra św. Eliasza w Orebiću – co warto wiedzieć?

Dlaczego warto jechać do Dalmacji?

Następny

Dodaj komentarz