Szlakiem win na wyspie Korčula – poznaj lokalne smaki 

, Tagi , , , , , , , , ,

Każda wycieczka, odwiedzanie różnorodnych miejsc na świecie wiąże się ze zasmakowaniem lokalnych specjałów. Chorwacka wyspa Korčula słynie na całym świecie z najwyższej jakości, doskonałych wyrobów winiarskich, które wpisują się w gust najbardziej wymagających klientów. To smak, który pozostaje w pamięci wielu, najbardziej wybitnych znawców winnych trunków. Które wino na wyspie Korčula warto spróbować? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa białego wina, czyli garść historii

Wino na wyspie Korčula i winnice od dawien dawna stanowiły kwestię priorytetową dla tego regionu i ich mieszkańców. Od niepamiętnych czasów niewielkie winnice rozsiane są po całej wyspie. Co więcej, pierwsze winorośle na wyspie pojawiły się już w czasach antycznych. To Grecy, jako pierwsi postanowili, że Korčula stanie się wysoką wina. W I w p.n.e na wyspę napadają Rzymianie. Rozpoczyna się długi okres panowania cesarstwa rzymskiego.

To czas, w którym na wyspie rozwój hodowli wina rozkwita. Rzymskie władze decydują się na rozwój rolnictwa, jak również udoskonalenie techniki produkcji wina. Wino z wyspą Korčula związane jest od niepamiętnych czasów. Co więcej, lokalna ludność w większości przypadków właśnie ze sprzedaży wina czerpie główny dochód dla utrzymania swojego gospodarstwa domowego. Po upadku cesarstwa rzymskiego produkcją chorwackiego wina stali się m.in. zaufani zakonnicy. 

Korčula – idealne miejsce dla miłośników wina

Chorwacja, jak również wyspa Korčula, to miejsca słynne na cały świat, dla których cechą charakterystyczną, rozpoznawczą są wysokiej jakości wina. To region świata, który obfituje w wiele, różnorodnych upraw winorośli, które pozwalają na produkcję najwyżej klasy wina, które staje w szranki z najbardziej wykwintnymi, francuskimi pozycjami. Co więcej, wyspa Korčula znana jest pod inną nazwą, jako wyspa wina. Nikt, kto odwiedzi jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Chorwacji, nie może opuścić wyspy bez wypitego kieliszka wina. Co więcej, na szczególną uwagę zasługują kilka miejscowości zlokalizowanych na wyspie, które słyną z poszczególnych trunków winnych. 

Wino z wyspy Korčula i jego krótka charakterystyka

Dlaczego wino, które pochodzi z wyspy Korčula cieszy się tak dużą popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona użytkowników? Co sprawia, że wyspa wyróżnia się na tle innych, konkurencyjnych regionów świata? Wino, które zamknięte jest w uroczych flakonach to prawdziwy, niczym niezmącony dar natury. Kosztując dowolnie wybrane wina, zarówno białego, różowego, jak i czerwonego, bez trudu poczuć można na pierwszym planie świeżość, rześkość, prostotę smaku bez żadnych polepszaczy smaku czy konserwantów.

Co więcej, by móc mieć całkowitą pewność, że oferowane wino z wyspy Korčula to produkt najwyższej jakości, warto odwiedzić znane miejsce na mapie świata, by samodzielnie, na własne oczy zobaczyć ogrom plantacji, które co roku znajdują się na wyspie. To właśnie dzięki wybitnej klasie chorwackiego wina możemy poczuć wyjątkowy smak naturalnych, ekologiczny dom produktów, które oferowane są w Chorwacji.

Miasteczko Blato na wyspie Hvar

Jedna z najsłynniejszych miejscowości winiarskich, oddalona o 10 km od Smokvicy, jest miejscowość Blato. To tu, oprócz doskonałej jakości wina, możemy podziwiać lokalny taniec tutejszej ludności, który przez wielu zwany jest po prostu jako tzw. kumpanija. Blato od niepamiętnych czasów zajmują się uprawą skąpanych w słońcu, dojrzałych winorośli. 

Blato to niezwykle klimatyczne miasteczko, które położne jest w centralnej części wyspy Korčula. Skąd tak ciekawa nazwa? Miasto powstało w miejscu osuszonego jeziora. W mieście zdecydowana ilość winnic należy do rodziny Bačić.

Lumbarda 

IV i III w p.n.e- to czas, w którym Greccy zakładają pierwsze winorośle na terenie miasta Lumbarda. Czerwona, piaszczysta ziemia, to cecha charakterystyczna dla tego regionu. To właśnie na niej powstały pierwsze, najbardziej doceniane winnice, które po dziś dzień oferują wysokiej klasy wina. 

Cára 

Cára to jedno z najbardziej popularnych regionów winnych w Chorwacji. Wino produkowane w tym rejonie cieszy się ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona odbiorców. Niejednokrotnie uważne jest za wizytówkę całej wyspy Korčula. To właśnie stąd pochodzi pierwsze chorwackie wino białe, którego początki datuje się na 1967 rok. Co więcej, wino z tego regionu, ze względu na swój unikalny, niepowtarzalny smak, uzyskało status wina o chronionym oznaczeniu geograficznym. To niezwykle wyróżnienie, które zdarza się nieczęsto. Nic więc dziwnego, że Cára oblegana jest praktycznie przez cały rok przez wielu, różnorodnych turystów.

Smokvica

Smokvica to miasto położne w środkowej części wyspy Korčula. To obszar, który cieszy się z popularność dwóch rodzajów win – pošip i rukatac. To gatunki o wyjątkowo atrakcyjnym, charakterystycznym, intensywnym smaku, które warto połączyć z innymi, lokalnymi specjałami. 

Sekret pysznego wina z wyspy Korčula

Wino pochodzące z wyspy Korčula to trunek, który doskonale nadaje się do zaserwowania zarówno jako alkohol do przystawki, dania głównego, jak również deseru. Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i upodobań każdego z użytkowników, którzy pragną cieszyć się doskonałym smakiem wybranego modelu wina. Bez znaczenia jednak pozostaje wybór danego gatunku wina. Każde wino produkowane jest z winorośli, które dojrzewają na słonecznych zboczach, które cechują się malowniczym anturażem przepełnionym naturalnością i niczym nie zmąconą, dziką przyrodą. 

W dzisiejszym świecie podążanie szlakiem winnym musi mieć swoje realne przełożenie. Zwłaszcza w przypadku Chorwacji, która słynie z wybitnych propozycji winiarskich najwyżej klasy. Postaw na sprawdzone rozwiązania i daj się rozkoszować winem, zwłaszcza w połączeniu z lokalnymi przysmakami. Tworzą piękną, różnorodną gamę wielu smaków. 

Sprawdź także nasz artykuł, w którym opisujemy najpiękniejsze miasteczka na wyspie Korčula!

Najlepsze hotele na wyspie Korčula

Poprzedni

Zwiedzanie Dubrownika rano czy po południu?

Ceny w restauracjach w Zadarze – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz