Szlakiem Marco Polo po wyspie Korčula

, Tagi , , , , ,

Korčula jest dość powszechnie określana mianem wyspy słynnego podróżnika – Marco Polo. Wydaje się więc, że jeśli się na nią udamy, będziemy mogli na własne oczy zobaczyć wiele interesujących miejsc, które podziwiał również on. Jeśli planujemy wypad na Korčulę, dobrze byłoby dowiedzieć się, jakie zabytki koniecznie musimy obejrzeć. Warto także mieć świadomość tego, z jakich jeszcze atrakcji słynie to miejsce, skoro od lat przyciąga rzesze turystów z całego świata. 

Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego Korčulę określa się wyspą Marco Polo?

Marco Polo to bezsprzecznie jeden z najsłynniejszych podróżników, jakich znał świat. Jako jeden z pierwszych Europejczyków dotarł do Państwa Środka i pozostawił po sobie liczne zapiski, dzięki którym możliwe jest odtworzenie dziejów jego licznych ekspedycji. Dlaczego jednak to wyspę Korčula określa się mianem wyspy Marco Polo? Otóż zdaniem niektórych historyków, podróżnik ten, z dużym prawdopodobieństwem przyszedł na świat właśnie w tym miejscu. Miało się to stać około roku 1254.

Warto jednak od razu zaznaczyć, że nie ma żadnych dowodów, które by ostatecznie o tym przesądzały. Wielu badaczy twierdzi bowiem, że Marco Polo urodził się w Wenecji. Niestety, kwestia dotycząca tego, gdzie podróżnik faktycznie przyszedł na świat, najprawdopodobniej nigdy nie zostanie rozstrzygnięta. Nie zanosi się również na to, aby Korčulę miano przestać określać mianem wyspy Marco Polo. 

Co warto zobaczyć na Korčuli?

Wyspa Korčula słynie z wielu intrygujących miejsc, które warto odwiedzić, jeśli wybieramy się na urlop właśnie w to miejsce. Największe i jednocześnie najchętniej odwiedzane miejscowości na wyspie to Korčula, Vela Luka, a także Lumbarda. Jeśli udajemy się na Korčulę, koniecznie musimy przespacerować się po bajecznej Starówce. Warto także odwiedzić dom Marco Polo, jak również urocze miasteczko Vela Luka. 

Wyjątkowe Stare Miasto Korčula

Starówka miasta Korčula słynie z licznych i wyjątkowo klimatycznych kamienic. Wśród zabytków, które możemy podziwiać znajdują się także obiekty sakralne oraz pałace. Za jedno z najpiękniejszych miejsc uchodzi katedra świętego Marka, której początki sięgają XIII wieku. Ogromnym zainteresowaniem turystów cieszy się wieża tej budowli sakralnej. Można bowiem podziwiać z niej całe miasto. Ponadto, na ścianach katedry znajdują się wspaniałe malowidła, których twórcy znani są na całym świecie. Mowa tu między innymi o dziełach Jacopa Tinorettiego.

Dom Marco Polo

Będąc na wyspie Korčula, koniecznie trzeba odwiedzić dom Marco Polo. Można podziwiać tam przede wszystkim woskowe figury tego słynnego podróżnika. Na tym jednak nie koniec. Wśród atrakcji znajdujących się w tym miejscu wyróżnić można także ciekawe przedmioty nawiązujące do jego życia i licznych przygód. Warto zaznaczyć, że mieszkańcy wyspy Korčula są bardzo mocno przywiązani do tradycji związanej z domniemanym pochodzeniem Marco Polo. Lepiej zatem nie podważać tego, iż słynny podróżnik urodził się na wyspie. 

Vela Luka

Vela Luka to jedno z pełnych uroku miasteczek znajdujących się na wyspie Korčula. Miejscowość położona jest na jednym z jej krańców. Wydaje się być idealna dla osób, które uważają się za introwertyków. Jest to bowiem zdecydowanie bardziej kameralne miasto niż na przykład wspomniana wyżej Korčula. Możemy liczyć tu na spokojne spacery i brak tłumów. Ponadto, w Vela Luka znajduje się wyjątkowa jaskinia o nazwie Vela Spila. Z całą pewnością przypadnie ona do gustu grotołazom. Zajrzyj do naszego wpisu i sprawdź, co jeszcze warto zobaczyć podczas zwiedzania miasteczka Vela Luka?

Piękne plaże dla miłośników lenistwa i sportów wodnych

Wyspa Korčula to nie tylko liczne obiekty sakralne czy muzea. Znajduje się tu także wiele malowniczych plaż, które przypadną do gustu zarówno miłośnikom błogiego lenistwa, jak i sportów wodnych. Niektóre z nich są piaszczyste, a inne żwirowe, dlatego z dużym prawdopodobieństwem każdy znajdzie coś dla siebie. Bez wątpienia warto rozważyć wypoczynek na plaży Mala Vrbovica, jak również na plaży Puntin. 

Mala Vrbovica

Mala Vrbovica jest przykładem plaży żwirowej. Znajduje się w niewielkiej zatoczce i słynie przede wszystkim z tego, że panują na niej cisza i spokój. Nie musimy obawiać się tłumów spacerowiczów, biegaczy czy turystów, którzy pragną się poopalać. Na co dzień plażę tę odwiedza raczej niewiele osób, dlatego wydaje się być idealna dla zakochanych par, a także dla seniorów, którzy marzą o spokojnym wypoczynku. 

Plaża Puntin

Ta wyjątkowa plaża znajduje się w pobliżu Starówki miasta Korčula. Puntin, podobnie jak Mala Vrbovica stanowi przykład plaży żwirowej. Jej niezaprzeczalnym atutem jest to, iż można podziwiać z niej wspaniały widok na Półwysep Pelješac. Ze względu na położenie, plażę tę odwiedza zazwyczaj wielu turystów. Niemniej jednak można liczyć na spokojny spacer, jeśli wybierzemy się tam o poranku. 

Plaża w Lumbardzie 

Jeżeli nie przepadamy za żwirowymi plażami, zdecydowanie lepiej będzie się udać na plażę w pobliżu miejscowości Lumbarda. To plaża idealna dla osób, które lubią czuć piasek pod swoimi stopami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest ona dosyć zatłoczona, przede wszystkim w sezonie wakacyjnym. Jeśli udamy się na nią rano, najprawdopodobniej znajdziemy dla siebie wolny skrawek, na którym będziemy mogli ustawić wygodny leżak. Więcej o tym miejscu znajdziesz w naszym wpisie o zwiedzaniu Lumbardy na wyspie Korčula!

Najlepsze hotele na wyspie Korčula

Poprzedni

Zwiedzanie Žuljana – ukryta perełka półwyspu Pelješac

Wycieczka ze Splitu do Twierdzy Klis – poznaj szczegóły

Następny

Dodaj komentarz