Korčula to średniowieczne miasto zbudowane z białego kamienia, otoczone potężnymi XIV wiecznymi murami obronnymi, znajdujące się na uroczej, górzystej wyspie. Układ ulic miasta jest bardzo przemyślany, gdyż jego celem jest ułatwienie dostępu ciepłym wiatrom jugo, ale ochrona przed zimnymi podmuchami bora.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Krótka historia wyspy Korčula
Legenda głosi, że wyspę odkrył Antenor, założyciel Padwy, w XII wieku p.n.e. Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że miejsce to było zasiedlone już w okresie mezolitu. Pierwszym ludem, który znamy z imienia, zamieszkującym wyspę byli Illirowie, lud półkoczowniczy. W VI wieku p.n.e. wyspę przejęli Grecy, nazywając ją Czarną Kerkyrą, czyli czarną Krętą. Kolejnym ważnym etapem historii Korčuli było osadnictwo rzymskie, którego ślady są widoczne do dziś. Po Rzymianach, w wyniku wędrówki ludów, na wyspę dotarli Słowianie i panoszą się tam do dziś.
W IX wieku Korčula znalazła się w sferze wpływów chrześcijaństwa. Przyjęcie nowej religii nie uchroniło mieszkańców wyspy przed niecnymi sposobami na zarobek, część ludności utrzymywała się z piractwa. Kupcy włoscy, chcąc przepłynąć w pobliżu musieli uiszczać coroczną daninę. W 1241 roku uchwalono Statut Korčuli, czyli dokument gwarantujący wyspie suwerenność. Był to drugi tego typu akt, który przejął lud słowiański.
Starówka miasta Korčula jest pełna kamienic, świątyń chrześcijańskich i pałaców, niegdyś należących do arystokracji. Najsławniejszym zabytkiem jest katedra św. Marka. Jednakże nie jest to jedyna budowla sakralna Korčuli godna uwagi.
Crkva Sveti Petar, czyli Kościół Św. Piotra
Kościół Św. Piotra jest jednym z najstarszych sakralnych przybytków miasta Korcula. Jest to niewielkich rozmiarów budowla, typowo gotycka. Świątynia pochodzi z XIV wieku. Leży przy małym placu, w pobliżu katedry Św. Marka i ulicy Don Pavla Pose.
Pierwszym elementem, na który pada wzrok zwiedzającego jest wąskie wejście, prosta fasada, ozdobiona płaskorzeźbą św. Piotra autorstwa Bonino da Milano. Wnętrze kościoła zwieńczono stropem z belek. Najważniejsze dekoracje świątyni to 13, wykonanych z drewna, barokowych rzeźb przedstawiających Apostołów i Ewangelistów, rozmieszczonych po obu bokach nawy. Pod posadzką znajdują się też nagrobki należące do lokalnej szlachty i bogatego mieszczaństwa.
Ołtarz pochodzi z XVIII wieku. Jego głównym elementem jest drewniana figura św. Piotra. Autorem ołtarza jest niewymieniony z imienia wenecki artysta. Na przykościelnym placu często można także spotkać miejscowych artystów, muzyków i performerów.
Crkva Gospojina, czyli Kościół Najświętszej Marii Panny
Kościół Najświętszej Marii Panny, Crkva Gospojina zlokalizowany jest na południowo-zachodniej stronie głównego placu starego miasta, niedaleko katedry Św. Marka. Bardzo łatwo go odszukać. Ten renesansowy kościół został erygowany w 1483 roku. Świątynię wzniesiono ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Jako materiał budulcowy posłużył wapień z lokalnych kamieniołomów. Pierwotnie kościół był prywatną kaplicą lokalnych możnowładców, rodowód Gabrielis i Ismaelis.
Główne wejście do świątyni Najświętszej Marii Panny cechuje się prostotą. Drzwi są wąskie, zwieńczone klasycznym frontem, z rozetą powyżej. Wewnątrz budynku odnajdziemy też charakterystyczne dla renesansu formy architektoniczne. Główna nawa posiada sklepiony strop udekorowany żyrandolami. W posadzce zauważyć można kilka nagrobków ozdobionych herbami lokalnych rodów szlacheckich, których grobowce znajdują się poniżej podłogi świątyni. Jeden z nagrobków należy do duchowego Antuna Rozanovica, dowódcy obrony Korculi w czasie najazdu osmańskiego w 1571 roku.
Ołtarz świątyni jest zdecydowanie młodszy od całej budowli, gdyż pochodzi z XVIII wieku. Posiada misternie rzeźbione tabernakulum, a także zachwycającą figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, umieszczonej w marmurowym obramowaniu, zwieńczonym cebulastą kopułą. Wspiera się na 4 klasycznych kolumnach.
Tło ołtarza stanowią urzekające mozaiki, które nie sposób przeoczyć. Autorem dekoracji, stworzonych współcześnie w latach 1964-67, jest niderlandzki artysta Louis Schikkel. Na placu przed kościołem znajduje się renesansowy słup flagowy, wzniesiony w 1515 roku. Obecnie budynek świątyni nie ma charakteru sakralnego. Kościół wykorzystuje się jako galeria sztuki, w której zobaczyć można pracę lokalnych artystów. Budynek przylega do pałacu Gabrieli, a także muzeum miejskiego.
Przeczytaj również nasz tekst o zwiedzaniu Katedry św. Marka w Korčuli!