Na północnym wybrzeżu chorwackiej wyspy Brač znajduje się malownicze miasteczko, które mimo statusu ośrodka turystycznego zachowało swój dawny urok. Mowa o miejscowości Pučišća, w której znajduje się jedna z najbardziej znanych szkół kamieniarstwa w Europie. Od późnych lat 50. ubiegłego wieku stała się ona kolebką chorwackiej edukacji rzemieślniczej. Nadal pozostaje jednak ciepłą, przyjazną miejscowością, w której panuje codzienny spokój i harmonia wypełnione sprzedażą dzieł sztuki wykonanych z kamienia.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Ciekawostki o Pučišća – drugim co do wielkości mieście na wyspie Brač
Z miasteczkiem związanych jest kilka interesujących faktów historycznych. Choć przypomina ono bardziej dalmatyński port, w którym zatrzymał się czas, a współczesna architektura zdaje się omijać, to posiadana liczne osiągnięcia w swojej historii.
Położona jest w obrębie głębokiej zatoki, wokół której rozciąga się deptak. Z jednego końca można podziwiać widok na drugi. Dostrzec można również białe domostwa usytuowane na zboczach schodzących ku błękitnej zatoce.
W przeszłości Pučišća chroniona była przez 13 baszt, z których do dzisiaj zachowały się trzy. Pośród starannie wykonanych i zachowanych budynków znajduje się także kościół św. Jeromila wybudowany w 1566 roku, uchodzi za zabytek sakralny. To miejsce ważne dla mieszkańców, gdzie znajdują się wartościowe witraże i obrazy.
Z czego słynie miasteczko Pučišća?
Na północnym wschodzie znajduje się wielki kamieniołom, będący źródłem biało-żółtego wapienia, materiału budowlanego wykorzystywanego do rzeźbienia i ornamentyki. Jego zasoby stały się źródłem dochodów mieszkańców miasteczka już w czasach renesansu. To wtedy pojawić się miał Andrea Alessio, słynny XV-wieczny włoski rzeźbiarz. Jego najsłynniejsze dzieła miały zostać stworzone z kamienia pozyskanego z kamieniołomów w Pučišća.
Podobnie jak wiele wieków później wykorzystano wapienie do wyrzeźbienia kolumn waszyngtońskiego Białego Domu i budynków parlamentarnych w Budapeszcie i Wiedniu.
Rzemiosło rozwijało się przez wieki doskonała tradycyjne techniki aż w 1956 otwarto Klesarske škole. Stała się ona ośrodkiem kształcenia mistrzów rzeźbiarstwa w kamieniu i marmurze.
Jak wygląda szkoła rzeźby w kamieniu na wyspie Brač?
Wraz z początkiem XX wieku pojawiał się inicjatywa stworzenia kursów dla kamieniarzy. Rozwój gospodarczy związany z wydobyciem wapienia z kamieniołomów sprawił, że należało zadbać o osoby zdolne wykorzystać pozyskiwane zasoby. Z początku były to kursy rozproszone ośrodki kształcone według własnych programów, jednak wkrótce zaistniała potrzeba ujednolicenia edukacji, co skutkowało założeniem Szkoły rzeźbienia kamienia prowadzonej przez Emila Rumla.
Przełom nastąpił po Drugiej Wojnie Światowej, gdy zakłady i kamieniołomy zrzeszyły się, dając początek przedsiębiorstwu o nazwie Przemysł Adriatyckiego Kamienia i Marmuru. Stąd wiodła prosta droga do wybudowania szkoły z internatem, w której kształcili się kamieniarze. Jedynej w Chorwacji i jednej z trzech w całej Europie.
Obecnie budynek szkoły stanowi również Muzeum Kamieniarstwa. Miejsce, gdzie poznać można historię i dzieła wychodzące spod dłuta wprawionych mistrzów i ich uczniów. Adepci rzemiosła uczą się w charakterystycznym budynku z białego kamienia, ozdobionego rozetami, kolumnami u wejścia i balustradami balkonowymi. Prosty, acz malowniczy widok idealnie pasuje do pozostałego budownictwa utrzymanego w tradycyjnym stylu.
Do dziś pracuje się tam na tradycyjnych narzędziach, wykonując dzieła ręcznie. Wpływa to zarówno na ich koszt, jak i wykonanie. Dokładność, z jaką pracuje mistrz, trudno porównać do pracy maszynowej, choć dla niewprawnego oka mogą się one wydawać identyczne.
Piękne pamiątki z białego kamienia, które napotkać można na każdym bazarze w Chorwacji, zwłaszcza na wyspie Brač to jednej z elementów kultury, który jest kultywowany po dziś dzień w tradycyjnej szkole kamieniarstwa. Spod rąk uczniów i mistrzów wychodzą prawdziwe dzieła sztuki, wyjątkowe i niespotykane prace rąk ludzkich, efekt cierpliwości i doskonałego opanowania umiejętności pracy na białym kamieniu.
Więcej o pamiątkach, także z kamienia, znajdziesz w innym tekście na naszej stronie! Co kupić w Dalmacji i jakie pamiątki przywieźć?