Szczyt Vidova Gora na wyspie Brač – jak dojechać i jak wejść?

, Tagi , , , , , , , ,

Chorwacja za każdym razem zachwyca każdego, kto zdecyduje się ten kraj odwiedzić. Nic więc dziwnego, że coraz więcej podróżnych właśnie tam planuje swoje wakacje. Warto podkreślić, że popularność zyskują sobie przede wszystkim chorwackie wyspy, które malowniczo rozsiane są po Adriatyku. Jedną z nich jest wyspa Brač, która wyróżnia się wyjątkowo górzystym ukształtowaniem terenu. Jej największą atrakcją pozostaje szczyt Vidova Gora. Jak więc możesz się do niego dostać i jak możesz go zdobyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Szczyt Vidova Gora na wyspie Brač

Brač to przybrzeżna wyspa, zaliczająca się do regionu Dalmacji Środkowej. Jest ona uznawana za jedną, z najbardziej górzystych wysp na Adriatyku. To właśnie tam znajdziesz szczyt Vidova Gora, który z kolei jest najwyższym szczytem na wyspach rozlokowanych na Morzu Adriatyckim. Jego wysokość wynosi 778 metrów nad poziomem morza. Ciekawostką jest fakt, że nazwa została nadana na cześć dawnego kościoła świętego Wita, który stał na samym szczycie. Jeśli zdecydujesz się wejść na ten szczyt, wówczas możesz w dalszym ciągu podziwiać ruiny świątyni pochodzące prawdopodobnie z XIII wieku. Dodatkowo na szczycie znajduje się także potężny, biały krzyż, a także niewielka restauracja, która jest idealnym miejscem na odpoczynek po wędrówce.

Jak dojechać do Vidova Gora?

Dojazd do szczytu Vidova Gora nie jest skomplikowany. Analogicznie musisz w pierwszej kolejności dostać się na wyspę Brač. Kursują tam regularnie promy ze słynnego kurortu Makarska. Następnie warto udać się prosto do słynnego kurortu Bol, z którego w kilka minut dostaniesz się pod szczyt Vidova Gora. W kurorcie Bol możesz zdecydować się na wypożyczenie samochodu, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej. Z Bol do Vidova Gora jest jedynie 30 kilometrów, jednak przygotuj się na to, że podróż zajmie Ci około 35 – 40 minut. Wynika to z faktu, że droga 113, która doprowadzi Cię pod szczyt, jest wyjątkowo trudna i kręta. Postaraj się więc zachować należytą ostrożność i przestrzegaj ograniczeń prędkości. Dzięki temu w prosty i bezpieczny sposób dostaniesz się pod szczyt.

Parkingi przy Vidova Gora – gdzie zostawić samochód?

Jeśli wybrałeś się samochodem pod szczyt Vidova Gora, to możesz zastanawiać się, jak wygląda kwestia parkingów. Okazuje się, że możesz zdecydować się na dwa rozwiązania. Przede wszystkim, pierwszy parking znajduje się tuż przed samą trasą pieszą na szczyt – jest on bezpłatny. Możesz zostawić tam samochód, w momencie kiedy decydujesz się na wejście na szczyt „o własnych siłach”. Drugą możliwością może być dla Ciebie wjechanie na szczyt. Jest to rozwiązanie idealne, jeśli zależy Ci na prostym i szybkim zdobyciu góry. Znajduje się tam niewielki parking przy restauracji, gdzie również możesz pozostawić swoje auto. Parking ten jest bezpłatny dla gości restauracji.

Jak wejść na szczyt Vidova Gora?

Nie da się ukryć, że wielu turystów decyduje się na to, by zdobyć szczyt pieszo. Jest to szansa na to, by podziwiać piękne widoki i obcować z dziką przyrodą. Samodzielne wejście na Vidova Gora dostarczy Ci także wiele satysfakcji i może być dla Ciebie jednym z większych wyzwań. Wobec tego, w jaki sposób możesz zdobyć ten szczyt? Otóż cała trasa na szczyt zaczyna się w niewielkim miasteczku, zlokalizowanym tuż u jego stóp. Z pewnością Twojej uwadze nie umkną znaki, za którymi powinieneś podążać.

Pierwszy etap trasy będzie prowadził przez drogę asfaltową i jest dość prosty. W momencie kiedy pokonasz tę trasę, dojdziesz na główny szlak. Jest to droga usłana żwirkiem i kamieniami, która z czasem będzie stawała się coraz węższa i coraz trudniejsza. Ten etap wejścia na szczyt jest jednak najbardziej ekscytujący. Możesz podziwiać niesamowitą roślinność, a także kolorowe jaszczurki, które od czasu do czasu będą towarzyszyć Ci na szlaku. Pamiętaj, by zabrać ze sobą wygodne buty trekkingowe, odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, a także napoje i prowiant. Dzięki temu zdobywanie szczytu Vidova Gora będzie dla Ciebie prawdziwą przyjemnością.

Ile czasu zajmuje wejście na Vidova Gora?

Decydując się na piesze zdobycie szczytu wyspy Brač musisz zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu – najlepiej cały dzień. Jednocześnie sam trekking nie będzie aż tak czasochłonny. Wytrawni piechurzy są w stanie przejść całą trasę nawet w 3 godziny. Niemniej, jednak jeśli jesteś początkującym trekkerem i to Twoja pierwsza tego typu wyprawa, przygotuj się na około 4 – 5 godzin spaceru w obie strony. Wszystko zależy również od tempa Twojej wędrówki i ilości przystanków na odpoczynek.

Po drodze co prawda nie znajdziesz ławeczek i stolików, jednak na szczycie czeka na Ciebie wspomniana już restauracja, w której możesz zatrzymać się na smakowity posiłek. Pamiętaj, że najlepiej będzie rozpocząć wędrówkę na Vidova Gora wczesnym rankiem. Wówczas uchronisz się przed najsilniejszymi promieniami słońca. Cała trasa jest dość męcząca, jednak satysfakcja ze zdobycia najwyższego szczytu Adriatyku z pewnością jest tego warta.

Jakie są inne warte uwagi miejsca? Sprawdź nasz tekst z listą TOP 15 atrakcji na wyspie Brač!

Najlepsze hotele na wyspie Brač

Poprzedni

Ceny w restauracjach w Zadarze – co warto wiedzieć?

Szpitale w Zadarze – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz