Świątynia Jowisza w Splicie – zwiedzanie, historia i architektura

, Tagi , , , , , ,

Świątynia Jowisza w Splicie to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w mieście, która przyciąga turystów z całego świata swoją niezwykłą architekturą i bogatą historią. Jest to jedna z najlepiej zachowanych rzymskich budowli w Chorwacji, której początki sięgają II wieku naszej ery. Świątynia Jowisza, wraz z pobliską katedrą św. Duje i Pałacem Dioklecjana, stanowi też trójkąt zabytków starożytnego Splitu, które wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej wspaniałej świątyni, jej historii i unikalnej architekturze, a także dowiemy się, dlaczego warto ją odwiedzić podczas wizyty w Splitcie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Świątyni Jowisza w Splicie

Świątynia Jowisza w Splicie została wzniesiona w III wieku naszej ery, podczas panowania cesarza Dioklecjana, który uważany jest za jednego z największych budowniczych w historii Rzymu. Świątynia była poświęcona rzymskiemu bogu Jowiszowi, opiekunowi władzy i panujących, co symbolizowało władzę cesarza i jego kult w czasach starożytnych.

Podczas wojen w XV wieku, świątynia uległa poważnym zniszczeniom. Jej ruiny zostały wykorzystane do budowy pobliskich budynków, takich jak katedra św. Duje. Prace rekonstrukcyjne rozpoczęły się w 1952 roku. Dzięki temu dzisiaj możemy podziwiać unikalne elementy architektoniczne, które przetrwały przez ponad 17 wieków. W 1979 roku razem z pobliskim pałacem Dioklecjana, a także katedrą św. Duje, świątynia Jowisza została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzięki swojej historii, świątynia Jowisza stała się jednym z najważniejszych zabytków w Splicie, przyciągającym turystów z całego świata.

Świątynia Jowisza w Splicie – architektura

Świątynia Jowisza w Splicie jest przykładem rzymskiej architektury późnego cesarstwa, która zachowała się do dzisiaj w dobrym stanie.

Budynek wzniesiony jest z białego kamienia, typowego dla regionu dalmatyńskiego, i składa się z prostokątnej nawy oraz prostokątnego prezbiterium. Całość otoczono masywnymi kolumnami i filarami, z których większość ma wysokość ponad 11 metrów. Na szczycie fasady znajduje się belkowanie z dekoracyjnym fryzem. Zdobią go wizerunki bohaterów mitologicznych oraz zwierząt, takich jak lwy czy smoki.

Wnętrze świątyni w całości podzielono na trzy nawy przez rzędy imponujących kolumn. Podłoga pokryta jest mozaikami przedstawiającymi sceny z życia rzymskich bogów. Na ścianach znajdują się resztki fresków i malowideł, których tematyka odnosi się do mitologii rzymskiej. Wewnątrz świątyni znajduje się również oryginalny posąg Jowisza. To mężczyzna w sile wieku, trzymającego w jednej ręce berło, a w drugiej piorun. Posąg wykonano z brązu i jest jednym z niewielu elementów oryginalnego wyposażenia świątyni, który przetrwał do naszych czasów. Ze względu na swoją architekturę i unikalność, świątynię Jowisza uważa się za jedną z najważniejszych zabytków antycznych w Chorwacji. Odkrycie i rekonstrukcja tej budowli pozwoliła nam na poznanie historii rzymskiego imperium i sposobu, w jaki Rzymianie czcili swoich bogów.

Zwiedzanie Świątyni Jowisza w Splicie

Świątynia Jowisza w Splicie to wspaniały przykład antycznej architektury rzymskiej, która zachowała się w dobrym stanie do dzisiaj. To miejsce jest fascynującym przypomnieniem historii Rzymian i ich wierzeń. Przypomina też o wspaniałym dziedzictwie kulturowym, jakie pozostawili nam nasi przodkowie.

Świątynia Jowisza w Splicie to wspaniała okazja, aby zobaczyć, jak wyglądały antyczne budowle rzymskie, które były tak ważne dla funkcjonowania imperium. Warto zobaczyć oryginalny posąg Jowisza, jak również freski i mozaiki wewnątrz świątyni, które ujawniają rzymską mitologię.

Jest to jedno z najważniejszych miejsc do odwiedzenia w Splicie, które oferuje nie tylko bogatą historię i architekturę, ale także wspaniałe widoki i atmosferę miasta. Zwiedzenie świątyni Jowisza to niezapomniane wrażenia, a także doskonały sposób na poszerzenie wiedzy o historii Chorwacji i rzymskiego imperium.

Zwiedziłeś już miasto? Warto sprawdzić także nasz wpis o zwiedzaniu pomnika Grgura Ninskiego w Splicie!

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Czy na wyspie Mljet jest drogo?

Drogi na wyspie Brač – co warto wiedzieć i na co uważać?

Następny

Dodaj komentarz