Studenac, Konzum, Plodine – który sklep jest najlepszy na zakupy w Chorwacji?

Tagi , , , , , ,

Zakupy należą do nieodłącznych czynności, jakie wykonujemy na wakacjach: zarazem te nieduże, codzienne, jak i większe. Podczas tej drugiej opcji, zwykle podejmujemy decyzję, aby przywieźć ze sobą z podróży liczne pamiątki bądź też produkty typowe dla danego regionu. Podobnie rzecz ma się na wakacjach zagranicznych w Chorwacji. 

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie najlepiej robić zakupy w Chorwacji? 

Przebywając na urlopie w Chorwacji, nie powinniśmy mieć większych trudności ze znalezieniem sieci sklepów, które są dobrze znane również w Polsce – takich jak Lidl i Kaufland. Tyczy się to również kurortów oraz niezbyt dużych miejscowości turystycznych. W przypadku, gdy mamy w planach zrobienie nieco większych zakupów, dobrym rozwiązaniem będzie właśnie wybranie się do marketu; ceny okażą się tu być dużo niższe, niż w małych sklepach. W Chorwacji stosunkowo droga jest zwłaszcza woda pitna, z tego też powodu korzystnie jest kupować ten produkt w marketach.

Popularne supermarkety w Chorwacji

Do bardzo popularnych sklepów znajdujących się w Chorwacji zalicza się sklep Konzum. Może okazać się on dobrym wyborem, kiedy mamy zamiar zakupić produkty lokalne. Dzieje się tak z tego względu, ponieważ w tym sklepie znajdziemy oprócz towarów popularnych marek także te, które są typowe właśnie dla opisywanego w tym tekście kraju. Należą do nich np. chorwackie miody, alkohol, przetwory lub ajwar.

Innym przykładem sklepu, w którym warto robić w Chorwacji zakupy, jest Studenac. Jest to największa sieć marketów w tym państwie. W przeciągu dwóch ostatnich lat producentom udało się stworzyć ofertę produktów własnej marki, czyli Moje Jutro i Vetdeamo, zaliczanych do nabiałów.

Do jeszcze innych opcji miejsc, w których warto robić zakupy w Chorwacji, jest market Plodine, nazywany przez niektórych chorwacką Biedronką. Posiada on bowiem bogaty asortyment. Mając na uwadze ceny, nie odbiegają one zbytnio od tych, które spotykamy w naszym rodzimym kraju. Jedna kuna (chorwacka waluta), odpowiada mniej więcej 0,55 złotych. Robiąc zakupy, warto skorzystać ze sposobu, jakim jest dzielenie cen podanych na metkach na pół.

Jakie są ceny jedzenia w Chorwacji?

Do nieco droższych towarów, jak zostało tutaj już wspomniane, należy woda w butelkach. Z tego względu, w przypadku, kiedy wybieramy się na wycieczkę samochodem, warto zabrać ze sobą odpowiednie ilości wody z Polski. Nieco bardziej wysokie ceny można spotkać w szczególności na targach. Jest to nawet więcej niż 100 procent. Przykładem są tu winogrona: w sklepie istnieje możliwość zakupu tych owoców za 9 kun /kilogram, z kolei na targu ich koszt wynosi 20 kun /kilogram.  Natomiast słoik ajwaru kupowanego w sklepie kosztuje 20 kun, na targu za wersję domową ponosi się koszt rzędu 40 kun. 

Jak nie przepłacać za zakupy na wakacjach w Chorwacji?

 Zapewne wielu turystów zadaje sobie także pytanie: w jaki sposób dokonywać zakupów przebywając na wakacjach w Chorwacji, aby nie dochodziło do przepłacania? Podstawowym krokiem jest w tym przypadku wybranie się do marketów, jak i na targ, żeby zorientować się w cenach produktów zawartych w ofertach. Niekorzystnym wyborem będzie zakupy robione na straganach oraz stoiskach położonych w centrum już w pierwszym dniu przybycia do Chorwacji, których dodatkowo nie zaplanujemy. Tamtejsi sprzedawcy posiadają bowiem swoje sposoby tego, jak zachęcić turystów do zakupów – na przykład poprzez poczęstunek produktami.

Tymczasem warto pamiętać, że poszczególne ceny, na jakie możemy natknąć się  w sklepach i różnych miastach, mogą mieć pewne różnice. Tyczy się to też straganów przydrożnych: nie brakuje ich na drogach w Chorwacji. Dlatego też najlepszym z rozwiązań okazuje się realizacja spożywczych zakupów w marketach. Jeśli mamy ochotę na zakup regionalnych produktów lub też pamiątek (ajwar, oliwa czy wino), zaplanować to na ostatni dzień urlopu. Wówczas będziemy już dobrze zorientowani w różnych cenach. 

Gdzie kupować regionalne produkty w Chorwacji?

 Warto tutaj zaznaczyć fakt, iż w małych chorwackich miasteczkach istnieje możliwość zakupienia niemal wszystkich rzeczy. Żeby móc kupić chleb (czyli kruh) warto znaleźć przeznaczoną do tego piekarnię (Pekara). Jest ich całkiem sporo w Chorwacji. Jednak chleb w tym kraju posiada pewne różnice względem chleba dostępnego w Polsce. Istnieje dużo jego odmian; dosyć często można napotkać lekko żółtawy, z dodatkiem mąki kukurydzianej. Równie wysokie walory smakowe oferuje tamtejsze masło (Maslac). Jeśli chodzi o sery,jest ich dostępnych w chorwackich sklepach naprawdę dużo; podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o dżemy. Jednakże wędliny nie cieszą się wśród turystów odpoczywających w Chorwacji zbytnią popularnością. Z kolei dużym plusem większych marketów okazuje się bardzo wydajna klimatyzacja, co ma niezwykle ważne znaczenie. 

Godziny otwarcia sklepów w Chorwacji

Godziny, w jakich możemy chodzić na zakupy w Chorwacji, na ten moment nie są uregulowane. Trybunał  Konstytucyjny wprowadził ogólny zakaz zakupów w niedzielę (od 2008 roku do połowy 2009 roku). Jednak na chwilę obecną można robić w Chorwacji zakupy w niedzielę. Godziny otwarcia większych chorwackich supermarketów obejmują godziny od 8:30 – 8:00 do 21:00 przez cały tydzień. Centra handlowe zazwyczaj otwiera się codziennie o godzinie 9:00, a zamyka o 22:00.

W przypadku mniejszych supermarketów zamyka się je nieco wcześniej w niedzielę, jest to najczęściej godzina 13. Z kolei pozostałe sklepy mieszczące się w obszarach miejskich w niedzielę są zwykle nieczynne. Godziny działalności piekarni oraz kiosków zaczynają się już o wczesnym poranku, codziennie o godzinie 5:30 lub 6:00, jednak nie są czynne całodobowo. Przez 24 godziny otwarte są natomiast sklepy spożywcze i stacje benzynowe, które leżą przy niektórych drogach w Chorwacji.

Czy w Chorwacji jest Lidl? 

W Chorwacji można dokonać zakupów w popularnym także w naszym kraju sklepie, jakim jest Lidl. Jak podają dane, w roku 2016 chorwacki Lidl wprowadził na rynek linię marki własnej, sprzedawanej także za granicą. Jego nazwa to Croamore. Na początku obejmował on ponad 90 różnych produktów z Chorwacji i regionu bałkańskiego. Poza tym markę tę wprowadzono do sprzedaży w ponad 30 krajach, podczas gdy odbywał się tak zwany tydzień chorwacki. Asortyment produktów obejmował mięso, produkty mleczne, ryby, desery, przyprawy i napoje.

Opłaca się przy tym mieć wiedzę na temat tego, w jaki sposób można używać aplikacji Lidl Plus za granicą. Wystarczy, że zanim otworzymy aplikację oraz zalogujemy się do niej, musimy przejść do paska na dole, leżącego na ekranie głównego aplikacji, czyli: Więcej > Ustawienia > Kraj i język, w celu zmiany kraju oraz akceptacji warunków użytkowania danego kraju.

Lokalne targowiska w Chorwacji

Chorwackie targowiska uważane są powszechnie za miejsca, które już od wielu stuleci mają w swojej ofercie produkty uprawiane w zgodzie ze zmianami pór roku, a więc świeże i organiczne. Można znaleźć je praktycznie we wszystkich miastach i miasteczkach położonych w Chorwacji. Posiadają one także swoje nazwy. Oto najbardziej popularne z nich: 

1. Zagrzebski Dolac – jest to największy oraz najsłynniejszy targ, znajdują się na nim najlepsze produkty spożywcze z całej Chorwacji. 

2. Splicki Pazar  – rozciąga się on wzdłuż wschodniej ściany pałacu Dioklecjana  oraz okalający kościół św. Dominika; jest jednym z  głównych miejsc Splitu, często odwiedzanym przez turystów. 

3. Targ Miejski w Puli – w centralnym Puli leży pełna uroku secesyjna hala targowa, której początki budowy sięgają roku 1902. Do dziś jest to miejsce, którego zadaniem jest łączenie mieszkańców wsi i miast. 

4. Pijace w Osijeku –  tzw. pijace to inaczej bazary w Osieku. Znane są z tego, że to w nich właśnie wielu Chorwatów rozpoczyna dzień od filiżanki kawy i drobnych zakupów. 

5. Targ rybny w Rijece – jest słynne przede wszystkim tego, iż posiada bardzo bogatą ofertę rybną. Miejsce ma wiele straganów oferujących mnóstwo produktów pochodzących od ryb. 

 Chorwacja jest pięknym krajem, który co roku przyciąga bardzo wielu spragnionych wrażeń turystów.  Wakacje w Chorwacji są gwarancją wspaniałej pogody i licznych atrakcji. Warto też z takiego urlopu przywieźć do domu ciekawe pamiątki. Przy odrobinie podstawowej wiedzy na temat sieci danych sklepów, towarów oraz cen, z pewnością dokonamy dobrego wyboru. 

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Coroczne festiwale w Chorwacji – co warto wiedzieć?

Jak dostać się z Dubrownika na wyspę Hvar?

Następny

Dodaj komentarz