W pobliżu Złotej Bramy stoi wysoki, 28-sto stopowy pomnik Grzegorza z Ninu. To średniowieczny biskup z Chorwacji, który stanowczo sprzeciwiał się władzy papieskiej. Chorwaci wierzą, że potarcie palca Grgura spełni ich życzenia i dlatego od najmłodszych lat się ich tego uczy. Posąg odwiedza setki osób każdego dnia! Ludzie przed wejściem do miasta zatrzymują się, by dotknąć palca u stopy posągu przy narodzinach, ślubach lub w poszukiwaniu bogactwa.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajduje się posąg Grzegorza z Ninu w Splicie?
W parku Giardin znajduje się ogromny posąg z brązu autorstwa Ivana Meštrovića, przedstawiający Grgura Ninskiego. Wierzono, że dotknięcie palców u stóp posągu przynosi szczęście. Grzegorz z Ninu, pełniący funkcję biskupa w latach 900-929, był bardzo radykalny. Nakazał kościołom w swojej diecezji odprawianie mszy w chorwackim języku głagolickim, a nie po łacinie. W wyniku tego stracił swoją pozycję. Dopiero w 1570 roku Dalmacja otrzymała pozwolenie na odprawianie mszy w języku chorwackim. W 1962 roku Kościół katolicki przyjął tę samą politykę podczas Soboru Watykańskiego II, co spowodowało trwałą zmianę w odprawianiu Mszy łacińskiej. W tle widać dzwonnicę St. Arnir.
Kim był Grzegorz z Ninu?
Grgur był biskupem miasta Nin w Chorwacji w latach 900-929. Pełniąc tę funkcję, był zwierzchnikiem całego Kościoła chorwackiego i cieszył się silną ochroną za czasów króla Tomislava. W 926 roku, na Wielkim Zgromadzeniu, wprowadził język chorwacki oraz narodową głagolicę do nabożeństw. Ta decyzja nie tylko była ważna dla języka i kultury chorwackiej, ale także wzmocniła chrześcijaństwo w królestwie chorwackim. Dzięki temu Grgur Ninski stał się symbolem dumy wśród zwykłych ludzi.
Historia posągu Grzegorza Ninskiego w Splicie
W 1929 roku, pomnik Grzegorza Ninskiego został wzniesiony dla uczczenia 1000-lecia jego odważnego sprzeciwu wobec oficjalnych zarządzeń Kościoła rzymskokatolickiego. Pomnik ten jest dziełem Ivana Mestrovica, uważanego za jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy w historii Chorwacji i tworzącego w pierwszej połowie XX wieku na całym świecie. Chociaż Mestrovic stworzył wiele innych pomników na całym świecie – od Bukaresztu w Rumunii, po Chicago w USA i Ottawę w Kanadzie – pomnik Grzegorza z Ninu na Starym Mieście w Splicie jest uważany za jego najbardziej znane arcydzieło.
Pomnik początkowo umieszczono w perystylu Pałacu Dioklecjana, co było odpowiednim miejscem dla tak ważnej postaci w historii Chorwacji. Podczas II wojny światowej, kiedy wojska włoskie zajęły miasto, pomnik został przeniesiony poza miasto i nigdy nie powrócił na swoje pierwotne miejsce. Dopiero niemal dekadę po zakończeniu wojny, w 1954 roku, został przeniesiony z powrotem na Stare Miasto, gdzie pozostaje do dziś.
Posąg Grzegorza z Ninu w Splicie – przynosi szczęście?
Jeśli chcesz zobaczyć pomnik Grzegorza Nina, możesz łatwo do niego dotrzeć z Pałacu Dioklecjana. Wystarczy przejść przez Złotą Bramę, która niegdyś była głównym punktem wejścia i wyjścia łączącym kompleks z pobliskim miastem Salona, aby zobaczyć imponujący posąg. Sprawdź również nasz szczegółowy wpis o zwiedzaniu Złotej Bramy w Splicie!
To prawdziwe dzieło sztuki, przedstawiające biskupa z determinacją prowadzącego ludzi do przodu. Jednak to, co przyciąga uwagę turystów, to duży palec lewej stopy posągu. Rzeźbiarz odsłonił go, ponieważ mieszkańcy regionu Adriatyku, w tym duchowieństwo i szlachta, nosili głównie sandały. Miejscowy folklor mówi, że potarcie tego palca przynosi szczęście. Dlatego wszyscy turyści i mieszkańcy potarli go już wiele razy. Jeśli zdecydujesz się na to samo, może pomóc Ci w zdaniu egzaminów lub znalezieniu miłości. Więc nie wahaj się, co ci szkodzi!
Inne posągi Grzegorza z Ninu
Turyści w Splicie mogą podziwiać najsłynniejszy posąg Grzegorza Ninskiego, który ma 8,5 metra wysokości. Zaprojektował go Ivan Meštrović. Pierwotnie był w perystylu Pałacu Dioklecjana, ale przeniesiono go podczas II wojny światowej. Umieszczono w obecnym miejscu, tuż za Złotą Bramą. Posąg poddano gruntownej renowacji w latach 2013-2015.
W mieście Varaždin na północy Chorwacji również znajduje się trzymetrowy posąg Grgura Ninskiego, zaprojektowany przez Meštrovića i umieszczony w 1931 roku obok kościoła św. Franciszka, aby reprezentować posąg na północy kraju. W Ninie, niedaleko Zadaru na wybrzeżu Dalmacji, znajduje się najmniejszy z trzech posągów, który został wzniesiony w 1969 roku, aby upamiętnić 900. rocznicę nadania przywileju króla Petara Krešimira IV. Posąg ten stoi obok kościoła św. Anzela i wiąże się z historią panowania króla na morzu i na lądzie.