Starożytna Salona (Solin) – zwiedzanie, bilety, jak dojechać?

, Tagi , , , , , , , , , ,

Chorwacja to niezwykle popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków. Jednym z najważniejszych miast tego położonego nad Morzem Adriatyckim kraju jest Split. Zwiedzając tę malowniczą miejscowość, warto odwiedzić również pobliski Solin, gdzie zachowały się ruiny miasta starożytna Salona.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Starożytne miasto w chorwackiej Dalmacji

Żeby dotrzeć do Salony, należy udać się do Dalmacji. To historyczna kraina o długości 400 km i szerokości 50 km, której początki sięgają starożytności. Teren początkowo zamieszkiwali Dalmaci, a VII i VI wieku p.n.e. swoje kolonie założyli na nim starożytni Grecy. W III i II wieku p.n.e. Dalmacja została podbita przez Cesarstwo Rzymskie. Stolicą rzymskiej prowincji stało się miasto o nazwie Salona, które w latach swej świetności zamieszkiwało nawet 60 tys. osób.

Pomimo upływu lat zachowały się liczne pozostałości po tym antycznym mieście. Choć kompleks ruin wyróżnia się malowniczym położeniem i ma ogromną wartość historyczną, nie jest szczególnie chętnie odwiedzany przez turystów. Dzięki temu miłośnicy historii i starożytności mogą w spokoju zwiedzać ruiny tego miasta.

Historia starożytnego miasta Salona

W okresie panowania Rzymian, starożytna Salona stała się największym i najbogatszym miastem w Dalmacji. Leży u podnóża góry Kozjak. Tę starożytną miejscowość otoczono wysokimi murami oraz licznymi basztami. Początkowo Salona miała kształt trapezu, jednak wraz z rozwojem doszło do znacznej rozbudowy miasta. Najbardziej dynamiczny rozwój towarzyszył panowaniu Oktawiana Augusta. W tym okresie w tej rzymskiej prowincji zbudowano wiele okazałych budowli, takich jak teatr na 3000 miejsc oraz amfiteatr mieszczący aż 17000 osób. 

Salonę uznaje się za ważny ośrodek chrześcijaństwa. Zdaniem historyków pierwszym biskupem miasta był św. Wenancjusz, a kolejny biskup św. Domnion zginął śmiercią męczeńską. Podczas najazdu barbarzyńców w VII wieku miejscowość spustoszono, a część relikwii wywieziono. Wraz z rozwojem pobliskiego Splitu, Salona zaczęła stopniowo tracić swoją pozycję, której nigdy nie udało się odbudować.

Najważniejsze zabytki Salony

Pomimo upływu lat na terenie Salony zachowało się wiele zabytków. Jednym z najważniejszych jest największy wczesnochrześcijański cmentarz, który określa się jako Manastirine. Na jego terenie archeolodzy odkryli ponad 1000 grobów. Przyjmuje się, że początkowo cmentarz miał charakter nielegalny. Po jego zalegalizowaniu miejsca pochówku ozdabiano pięknymi sarkofagami. W centrum cmentarza znajdują się ruiny trójnawowej bazyliki.

Jednym z najważniejszych zabytków dostępnych dla zwiedzających jest położony w południowo-zachodniej części miasta amfiteatr. To monumentalna trzypiętrowa konstrukcja mieszcząca 17000 osób. Na dwóch niższych kondygnacjach znajdowały się miejsca siedzące, powyżej nich trybuna z miejscami stojącymi. Powierzchnia areny wynosiła 2500 m². Amfiteatr wykorzystywano m.in. podczas walk gladiatorów. Zgromadzeni na trybunach widzowie byli również świadkami mordowania chrześcijan oraz walk ze zwierzętami.

Turyści odwiedzający Salonę mogą zobaczyć ruiny rynku, teatru oraz świątyni poświęconej bogowi nieba Jowiszowi, a także boginiom Minerwie i Junonie. Teatr zbudowany około I wieku naszej ery stanowił kolejną monumentalną budowlę, mogącą pomieścić nawet 3000 widzów. Ważnym zabytkiem są też pozostałości mostu o pięciu łukach, który rozciągał się nad rozlewiskiem rzeki Jardo,

Tuż za miejskimi murami Salony znajdowała się bazylika, stanowiąca siedzibę biskupów. Wzniesiono ją w celu upamiętnienia męczenników z czasów prześladowań chrześcijan. Zachowane ruiny wraz z tablicą informacyjną pozwalają wyobrazić sobie, jak wyglądała budowla w okresie swej świetności. 

Zwiedzanie ruin starożytnego miasta

Salona uznawana jest obecnie za jedną z atrakcji turystycznych Splitu. Do ruin tej starożytnej miejscowości można udać się własnym samochodem bądź autobusem linii nr 1. Turyści wybierający komunikację publiczną, mogą wsiąść na przystanku HNK znajdującym się przy Teatrze Narodowym i wysiąść na przystanku Starine zlokalizowanym tuż przy wejściu na cmentarz Manastirine. 

Wstęp na teren ruin jest płatny. Salony jednak nie ogrodzono, dlatego cześć zabytków można zobaczyć bez konieczności kupowania biletu. Bez ważnego biletu wstępu nie da się jednak zobaczyć ruin cmentarza, amfiteatru oraz bazyliki, czyli najlepiej zachowanych elementów starożytnego miasta. Koszty zakupu biletów nie są duże, dlatego nie obciążą zbyt mocno budżetu żadnego turysty. Ze względu na rozległy teren na zwiedzanie ruin trzeba poświęcić około 2-3 godzin. Warto więc zabrać ze sobą wodę, suchy prowiant i wygodne obuwie.

Jeśli chodzi o bazę noclegową, jest ona szczególnie mocno rozwinięta w pobliskim Splicie. Salona, której obecna nazwa to Solin nie leży nad samym morzem, dlatego nie przyciąga tak wielu turystów. To miejsce szczególnie polecane osobom nastawionym na zwiedzanie, które pragną uniknąć zgiełku dużych miast. Warto podkreślić, że noclegi w okolicy ruin są zdecydowanie tańsze niż te znajdujące się w centrum Splitu.

Sprawdź także nasz wpis z top pytań i odpowiedzi na temat Półwyspu Pelješac!

Poprzedni

Promy Split – Stari Grad, ceny biletów, rozkłady

Najpopularniejsze wyspy Dalmacji, które koniecznie warto zwiedzić!

Następny

Dodaj komentarz