Stari Grad, najstarsze miasto Wyspy Hvar – zwiedzanie

, Tagi , , , , , , , ,

Stari Grad to urocze miasteczko położone na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Hvar, która znajduje się w południowej części Chorwacji. Miasto to jest jednym z najstarszych w całej Chorwacji i posiada bogatą historię oraz dziedzictwo kulturowe. Znajdują się tutaj liczne zabytki oraz ciekawe miejsca, które przyciągają turystów z całego świata. Oprócz tego Stari Grad to także ważny ośrodek rolniczy, znany między innymi z produkcji oliwy oraz wina. W tym artykule przedstawiamy niektóre z najważniejszych atrakcji miasta. Jeśli ciekawi Cię jego fascynująca historia, czytaj dalej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zwiedzanie Muzeum Miasta Stari Grad

Muzeum Miasta Stari Grad znajdziesz w zabytkowej kamienicy, pochodzącej z XVI wieku, w samym centrum Starego Miasta. W muzeum można poznać historię miasta i wyspy. Ekspozycja muzealna składa się z różnorodnych eksponatów, takich jak dzieła sztuki, mapy, monety, narzędzia rolnicze, a nawet przedmioty codziennego użytku. Wszystkie eksponaty mają dokładny opis, dzięki czemu będziesz mógł lepiej poznać historię i kulturę wyspy.

Muzeum Klasztoru Dominikanów w Stari Grad

To muzeum to kolejna ważna atrakcja kulturalna, którą zwiedza wielu turystów. Jeśli chodzi o klasztor, został założony w XIV wieku i był jednym z najważniejszych ośrodków dominikańskich na Adriatyku. Aktualnie znajduje się w nim właśnie muzeum, którego zbiory są związane z historią klasztoru i religią wyspy. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. artefakty religijne, takie jak paramenty liturgiczne czy kielichy.

Plac Škor w Stari Grad na wyspie Hvar

To centralny plac miasta, który jest sercem życia społecznego i kulturalnego miasta. Głównie jest tak dlatego, że zlokalizowany jest w samym centrum, w pobliżu innych atrakcji turystycznych. Plac Škor jest otoczony kamienicami z charakterystycznymi dachami z czerwonej cegły. Na placu znajduje się wiele kawiarni i restauracji. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, aby poczuć klimat tego pięknego miasta i poznać życie mieszkańców.

Wzgórze Glavica na wyspie Hvar

W Stari Grad tuż nad katedrą św. Stjepana znajduje się Wzgórze Glavica, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na miasto i okolicę. Na jego szczycie jest zabytkowa twierdza, którą zbudowano w XV wieku przez Wenecką Republikę. Twierdza była elementem systemu obrony miasta. Obecnie mieści się w niej muzeum archeologiczne. Wspinaczka na Wzgórze Glavica to okazja do podziwiania pięknych widoków. Na wzgórzu znajdują się pozostałości rzymskiego osiedla, a także inne zabytki i obiekty kulturowe.

Zwiedzanie zamku Tvrdalj w Stari Grad

Zamek Tvrdalj zbudował w XVI wieku słynny chorwackiego poeta humanista – Petar Hektorovic. Wykonany jest z kamienia i otoczony murem obronnym. Wewnątrz zamku znajdziesz dziedziniec, ogród z fontanną i stawem. Wokół dziedzińca znajdują się różne miejsca: kaplica, pomieszczenia dla służby, magazyny i pokoje mieszkalne. Wewnątrz zamku znajduje się również muzeum, które prezentuje życie i twórczość Petara Hektorovicia. To słynny w całym kraju pisarz i poeta, który urodził się, mieszkał i zmarł na wyspie Hvar. Obejrzysz tam rękopisy, obrazy i meble z epoki renesansu.

Muzeum nautyki w Pałacu Biankini w Stari Grad

Nautyka to dziedzina nauki zajmująca się badaniem i praktyką nawigacji, czyli określaniem położenia i kierunku ruchu jednostki pływającej na morzu, na podstawie różnego rodzaju technik, narzędzi oraz obserwacji astronomicznych. Obecnie nautyka jest bardzo rozwiniętą dziedziną, ponieważ istnieje wiele nowoczesnych narzędzi technologicznych. Nie było tak jednak zawsze. Nautyka jest jedną z najstarszych dziedzin nauki, a jej początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to żeglarze wykorzystywali słońce, gwiazdy, księżyc oraz inne elementy otaczającego świata do określania swojego położenia na morzu.

Muzeum Nautyki w pięknym Pałacu Biankini prezentuje historię morskiej tradycji i kultury Dalmacji. Idealne jest dla fanów historii oraz wypraw wodnych, żeglugi czy rybołówstwa. Eksponaty to modele statków, narzędzia rybackie, mapy morskie, dokumenty i fotografie. Oprócz nich jest tam również biblioteka i archiwum, które zawierają wiele cennych dokumentów. Warto poznać wysokie znaczenie Adriatyku w życiu na przestrzeni dziejów, dlatego to miejsce jest tak ważne.

Mauzoleum i villa Šime Ljubić w Stari Grad

Mauzoleum i willa to zabytkowe miejsca, ponieważ Šime Ljubić to jeden z najważniejszych działaczy kulturalnych XIX wieku. Budynki znajdują się w pięknym ogrodzie, który jest otoczony murem. Wewnątrz ogrodu znajduje się mała kaplica, która jest połączona z willą. Villa Šime Ljubić została zbudowana w stylu neoklasycznym i tak samo urządzono jej wnętrze. Villa zawiera również wiele cennych dzieł sztuki i porcelany. Mauzoleum znajdziesz tuż obok willi i jest małym, ale pięknym budynkiem z cmentarzem. To właśnie tam pochowano tego słynnego działacza, który jest istotną osobą dla wielu mieszkańców wyspy. Warto zwiedzić to miejsce, jeśli chcesz zobaczyć jak żyła dawna chorwacka klasa wyższa, która na wyspie Hvar uciekała od zgiełku. Wielu z nich miało swoje wille na odosobnieniu, aby móc skryć się przed światem.

Zwiedzanie kościołów na wyspie Hvar

W Stari Grad na wyspie Hvar znajduje się wiele pięknych kościołów, z których każdy ma swoją unikalną historię i architekturę. Kościół św. Jana to jedna z najsłynniejszych świątyń w mieście, istotna dla pielgrzymów i mieszkańców. Kościół pochodzi z XIV wieku, w związku z czym jest jednym z najstarszych na całej wyspie. To prosta budowla z eleganckim wnętrzem. Fasadę zdobią piękne ornamenty, a wnętrze to masa dzieł sztuki. Warto zwrócić uwagę na Kościół św. Rocha. Został zbudowany w XVIII wieku, ma charakterystyczną fasadę w stylu barokowym. Wewnątrz kościoła także znajdują się liczne dzieła sztuki, w tym rzeźby i obrazy.

Kolejny istotny dla mieszkańców i turystów kościół to Kościół św. Stefana. Pochodzi z XVI wieku i jest położony na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na miasto. Kościół poznasz po charakterystycznych łukach i kolumnach. Nieco wcześniej, bo w XV wieku zbudowano Kościół św. Mikołaja. Uważany za jedną z najpiękniejszych budowli w Stari Grad. Wszystko dzięki fasadzie w stylu gotyckim i licznym dziełom sztuki, w tym pięknym freskom. Ostatnia świątynia, którą musisz poznać to Kościół św. Łucji z piękną fasadą w stylu barokowym, która została zbudowana w XVII wieku. Wewnątrz znajdują się rzeźby i obrazy, a także piękne witraże. Kościołów na wyspie jest cała masa, z pewnością warto je zobaczyć niezależnie od wiary. Osoby niebędące wiary katolickiej na pewno docenią piękno budowli i dzieł sztuki w ich wnętrzach.

Plac Świętego Szczepana w Stari Grad

St. Stephen Square to centralny plac w mieście, niedaleko uroczego portu. Ma kształt trapezu i otacza się pięknymi kamienicami. W centralnym punkcie placu znajduje się fontanna z XVIII wieku, która dodaje mu uroku i piękna. Na placu można również zobaczyć piękny kościół św. Szczepana, który zbudowano w XV wieku i jest jednym z najważniejszych zabytków w mieście. Wokół placu są kawiarnie, restauracje i sklepy, gdzie można odpocząć i cieszyć się urokiem miasta. Choć jest tu sporo osób, panuje niesamowity klimat.

Najlepsze hotele w Stari Grad

W Stari Grad jest wiele świetnych hoteli, które oferują komfortowe zakwaterowanie i udogodnienia. Są to na przykład Apartamenty Lavanda, leżące w malowniczej okolicy, z pięknym widokiem na morze. Obiekt oferuje komfortowe apartamenty, basen, jacuzzi oraz restaurację. Warto zwrócić uwagę też na Hotel Ancora Faros, leżący niedaleko plaży Banj. Miejsce ma klimatyzację, WiFi, klimatyczne pokoje z telewizorem, kuchnią i łazienką. Ostatnim miejscem zakwaterowania, które chcemy polecić są Apartments Ivanković. Znajdziesz tam telewizor, klimatyzację, WiFi. Z obiektu można w kilka minut dotrzeć do plaży idealnej dla rodzin, gdzie dostępny jest bar i sprzęt do sportów wodnych. Wszystkie te hotele oferują wysoki standard i są idealnym miejscem na relaksujące wakacje w Stari Grad.

Zapoznaj się także z innymi miasteczkami na Hvar, czytając nasz wpis Jelsa – zwiedzanie rybackiego miasteczka na wyspie Hvar!

Najlepsze hotele na wyspie Hvar

Poprzedni

Jelsa – rybackie miasteczko na wyspie Hvar, zwiedzanie, atrakcje

Katedra św. Anastazji w Zadarze – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz