Stare Miasto w mieście Korčula, zwiedzanie

, Tagi , , , , ,

Miasto Korčula to niewielkie, a także niezwykle urokliwe miasteczko o bogatej historii. Przyciąga co roku tysiące turystów, których zachęca wyjątkowa, dalmacka architektura oraz historyczne zabytki. Jak prezentuje się Stare Miasto w mieście Korčula? Oto nasze ulubione miejsca w tej okolicy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Położenie miasta Korčula

Miasto Korčula znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy o tej samej nazwie w południowej części Chorwacji, w regionie Dalmacja. Wyspa leży w Morzu Adriatyckim, na wschód od półwyspu Pelješac oraz na południe od Splitu.

Położenie miasta sprawia, że panuje w nim klimat śródziemnomorski, z ciepłym latem oraz łagodnymi zimami. Przeciętna temperatura podczas lata to około 25 stopni Celsjusza, a w zimie 10 stopni.

Historia miasta Korčula

Według legendy odkrywcami wyspy, na której znajduje się miasto Korčula, byli Trojańczycy pod wodzą Antenora. Miało to mieć miejsce w XII wieku przed naszą erą. Zgodnie z odkryciami historycznymi, pierwszymi osadnikami wyspy byli ludzie epoki mezolitu i neolitu, co potwierdzają wykopaliska archeologiczne.

Kolejnymi mieszkańcami wyspy byli Ilirowie, czyli starożytny lud z przełomu epoki brązu i epoki żelaza. Jeszcze później, mniej więcej w VI wieku przed naszą erą, do wyspy Korčula dotarli Grekowie, którzy założyli osady i żyli na Morzu Adriatyckim aż do czasu wojen iliryjskich. Wyspę osiedlili następnie Rzymienie, a w późniejszym czasie także Słowianie.

Miasto uznawane jest przez wielu za miejsce narodzin Marco Polo, który jest znanym odkrywcą. Od 1920 roku miasto stało się także formalnie częścią Jugosławii, a w 1991 roku, po jej rozpadzie, częścią Chorwacji.

10 najważniejszych atrakcji Starego Miasta w mieście Korčula

Ze względu na swoją wyjątkowo bogatą historię oraz na oryginalną chorwacką architekturę, miasto Korčula to idealne miejsce dla każdego miłośnika zwiedzania. Do najpopularniejszych atrakcji turystycznych należą między innymi:

Katedra Świętego Marka

Katedra w stylu gotycko-renesansowym, która została zbudowana z ciosanego kamienia na fundamentach kościoła z XII wieku. Wieżę i kopułę wybudowano w XV wieku, a w XVI powstała kaplica św. Rocha. Katedra jest bogata w elementy rzeźbiarskie, zwłaszcza na dzwonnicy, która stanowi wyjątkowy punkt widokowy. Rozpościera się z niej wspaniała panorama Korčuli. Katedra Świętego Marka jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Starego Miasta w mieście Korčula.

Klasztor św. Klary

Znajdująca się w Starym Mieście w Korčuli świątynia, która została założona w XIV wieku. Klasztor następnie odbudowano w XVII wieku w stylu barokowym. Wewnątrz klasztoru św. Klary znajdują się oryginalne zbiory sztuki sakralnej. W jej skład wchodzą cenne obrazy, rzeźby oraz przedmioty liturgiczne o dużym znaczeniu historycznym. Świątynia była w przeszłości (od XV do XX wieku) siedzibą żeńskiego zgromadzenia zakonnego klarysek. Dzisiaj natomiast klasztor świętej Klary jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą zapoznać się ze sztuką sakralną oraz podziwiać ogród i krużganki.

Muzeum Marco Polo

Popularne muzeum poświęcone jest życiu oraz podróżom Marco Polo, który był znanym, weneckim podróżnikiem żyjącym w XIII wieku. Siedzibą muzeum jest dom, w którym prawdopodobnie urodził się odkrywca. Zawiera bogate eksponaty i artefakty związane z jego barwnym życiem. Muzeum znajduje się w samym sercu Starego Miasta i przyciąga też turystów z całej Chorwacji.

Kościół św. Michała

Piękny, zabytkowy kościół zbudowany w stylu gotyckim w XV wieku. Świątynia leży na centralnym placu miasta Piazza. Wewnątrz świątyni znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, a wśród nich ołtarz z XVIII wieku oraz rzeźby z XVI wieku.

Pałac Gabriellis

Renesansowy pałac zbudowany w XVIII wieku przez bogatą rodzinę kupiecką Gabriellisów. Od 1957 roku budynek wykorzystywany jako muzeum i galeria sztuki, gdzie można podziwiać też wiele cennych dzieł sztuki i eksponatów związanych z historią wyspy Korčula.

Pałac Arneri

Pałac wybudowano jako rezydencję dla arystokratycznej rodziny Arneri w XVII wieku. Posiada wyjątkową fasadę zdobioną dekoracyjnymi elementami, takimi jak kolumny, balkony i rzeźby. Pałac obecnie jest siedzibą Muzeum Miasta Korčula.

Wieża Morska

Zabytkowa wieża zdobiona charakterystycznym, kamiennym lwem. Obecnie w jej wnętrzu znajduje się też galeria sztuki.

Wieża Tvrđava

Znana jest też pod nazwą Kula Revelin. Jest wieżą obronną zbudowaną w XV wieku przez Republikę Wenecką. Na jej szczycie znajduje się wyjątkowa weranda, z której roztacza się piękny widok na miasto Korčula i okolicę.

Wieża zegarowa

Wieża z XV wieku, którą turyści znają także pod nazwą Wieża Mori lub Mori Tornya. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. Ma aż 32 metry wysokości, a zegar znajdujący się na jej szczycie wciąż działa i jest jednym z najstarszych zachowanych zegarów wieżowych w Chorwacji.

Ratusz

Wyjątkowa budowla z XV wieku, zbudowana w stylu gotyckim i renesansowym. Posiada dzwonnicę, a także wieżę zegarową. Dzisiaj Ratusz jest ważnym symbolem historii i kultury Korčuli.

 Stare Miasto w mieście Korčula to wyjątkowy obszar pełen historycznych zabytków, które warto odwiedzić. Z pewnością zachwycą każdego turystę!

Zobacz też nasz wpis, w którym przygotowaliśmy plan spaceru uliczkami Starego Miasta Korčula!

Najlepsze hotele na wyspie Korčula

Poprzedni

Zwiedzanie Klasztoru i kościoła Franciszkanów w Dubrowniku

Całodniowy rejs na Kornati z Zadaru – jak zorganizować?

Następny

Dodaj komentarz