Spacerem po Starym Mieście w Makarska

, Tagi , , , ,

Licząca ponad 14 tysięcy mieszkańców Makarska to jedno z największych miast Riviery Makarskiej, która sama w sobie jest warta zobaczenia. Oferuje ono całą masę ciekawych, godnych uwagi zabytków, oraz miejsc, które warto odwiedzić – można by je wymieniać i wymieniać, dlatego też dziś skupimy się jedynie na kilku najważniejszych atrakcjach centrum miasta. Jakie turystyczne skarby skrywa w sobie Stare Miasto Makarska?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Starówka Makarskiej – najważniejsze atrakcje

Stare miasto Makarska nie jest duże – z powodzeniem odkryjemy najważniejsze jego atrakcje w jeden dzień. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ono niezwykle klimatyczne. Niezwykle estetyczna architektura, wąskie uliczki i spora liczba zabytków, które warto odwiedzić, sprawiają, że starówka miasta Makarska jest jednym z podstawowych punktów, które powinien odwiedzić każdy turysta wybierający się w okolice Riwiery Makarskiej. Przyjeżdżając tu z pewnością nie powinniśmy się nudzić – miejsc wartych odwiedzenia jest naprawdę sporo. W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka z nich – nie oznacza to jednak, że są to jedyne warte uwagi propozycje, jakie stare miasto miejscowości Makarska ma do zaoferowania.

Plac imienia Andrije Kačića Miošića

Plac ten, znany także po prostu jako plac Kačić, jest jedną z głównych atrakcji turystycznych całego miasta. Znajduje się tu bardzo wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć – wśród najważniejszych wymienić można między innymi pochodzącą z XVIII wieku studnię miejską, utrzymaną w barokowym stylu fontannę, no i oczywiście pomnik Andrije Kačića Miošića, któremu plac zawdzięcza swoją nazwę. Andrij Kačić Miošić to franciszkanin i jeden z najbardziej znanych chorwackich poetów. Żył w latach 1708-1760, a urodził się w wiosce Brist, niedaleko Makarskiej. Plac jego imienia jest też świetnym punktem wypadowym do dalszego zwiedzania miasta. W jego okolicach znajduje się kilka kolejnych ciekawych atrakcji Starego Miasta. 

Kościół Świętego Marka w Makarskiej

W bezpośrednim sąsiedztwie placu znajduje się między innymi Kościół Świętego Marka – niegdysiejsza katedra – dawniej Makarska posiadała bowiem własną diecezję. Budowa tego barokowego kościoła trwała ponad 70 lat, a w jego wnętrzu turyści podziwiać mogą między innymi przepiękny, stworzony przez Wenecjan barokowy ołtarz, a także wiele różnych malowideł, rzeźb, oraz zdobień. Miejsce to warto odwiedzić nie tylko ze względów religijnych, czy też duchowych. Jest ono bowiem jednym z najważniejszych symboli Makarskiej. Sprawdź nasz tekst o zwiedzaniu Kościoła św. Marka w Makarskiej!

Klasztor Franciszkanów w Makarskiej

Kolejnym bardzo ciekawym miejscem położonym na starówce Makarskiej jest klasztor franciszkanów. Pierwsi mnisi przybyli w te okolice podczas wojen z Turcją, w XVI wieku. Wkrótce po wzniesieniu klasztoru zostali jednak wypędzeni z wyspy po kolejnym tureckim najeździe. Szczęśliwie, udało im się powrócić do klasztoru po wyzwoleniu miejscowości. Został on wówczas gruntownie przebudowany i rozbudowany. Obecnie w budynku klasztoru działa biblioteka, znajduje się tu również imponująca kolekcja obrazów. Godnym polecenia miejscem jest znajdujące się w budynku za klasztorem Muzeum Muszli. Oferuje ono bardzo imponujący katalog zbiorów; znajduje się tu bowiem kilka tysięcy eksponatów.

Muzeum miejskie w Makarskiej

Czas na ostatnią już atrakcję na naszej liście – co nie znaczy, iż jest ona najmniej ciekawa. Żądni wiedzy turyści mogą odwiedzić także muzeum miejskie Makarskiej. Wizyta ta pozwoli poznać kilka nowych ciekawostek o odwiedzanej miejscowości. Muzeum to dokumentuje historię Makarskiej i jej okolic. Warto przy tym podkreślić, że ślady osadnictwa w tym rejonie odnotowuje się już od II tysiąclecia przed naszą erą. Muzeum miejskie nie jest duże, dlatego warto pozwolić sobie nawet na niezaplanowane jego zwiedzanie. Nie powinno nam to bowiem odebrać możliwości zrealizowania innych wakacyjnych planów. Miejsce to warto odwiedzić całą rodziną, zwłaszcza że ceny biletów nie są wysokie. Koszt wejściówki dla osoby dorosłej nie powinien przekroczyć 2 euro, czyli mniej, niż 10 złotych.

Poprzedni

Klasztor franciszkanów w Makarskiej – co warto wiedzieć?

Zwiedzanie Vocni Trg w Splicie

Następny

Dodaj komentarz