Spacerem po promenadzie Riva w Splicie

, Tagi , , , , , , ,

Split to drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji i jednocześnie jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów. Słynie z wielu zabytków, obiektów sakralnych oraz ośrodków kultury. Nie sposób także nie wspomnieć o pięknych plażach, które są idealne nie tylko dla miłośników błogiego lenistwa, ale także dla amatorów sportów wodnych. Będąc w Splicie, na pewno musimy przespacerować się promenadą Riva, która przyciąga turystów nie tylko za dnia, ale i po zapadnięciu zmroku. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak wygląda promenada Riva w Splicie?

Promenada Riva to jedna z największych i jednocześnie najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Splitu. Warto zaznaczyć, że jej wygląd na przestrzeni lat ulegał pewnym przemianom. Ta wyjątkowa, długa aleja przebiega częściowo obok portu. Wzdłuż promenady ciągnie się szpaler pięknych, potężnych palm. Dodają one temu miejscu egzotycznego charakteru. To właśnie ze względu na te drzewa, promenada Riva bywa określana mianem alei palmowej.

Na wyjątkowy krajobraz składają się również zadbane, zielone trawniki, a także liczne rabaty kwiatowe. W pobliżu promenady znajduje się wiele ciekawych kawiarni i restauracji serwujących przysmaki lokalnej kuchni. Nie brak tu także licznych ławeczek, na których można odpocząć i delektować się zapierającym dech w piersiach krajobrazem. Aby upał nie doskwierał nam tak mocno, warto przysiąść na ławce z kubkiem mrożonej herbaty w ręku. 

Atrakcje na promenadzie Riva w Splicie

Spacerując po promenadzie Riva możemy liczyć przede wszystkim na zachwycające krajobrazy. Śródziemnomorska roślinność, błękit morza i białe statki w porcie to widok niczym z pocztówki. Szczególnie ciekawą atrakcją dla wielu osób może okazać się obserwacja luksusowych jachtów, których tu nie brakuje. Miejsce to tętni życiem tak naprawdę o każdej porze dnia. Francuski, włoski, polski czy angielski to tylko niektóre z języków, które można tu usłyszeć. Można tu spotkać wiele ciekawych osób, z różnych krajów Europy i świata. Kto wie, może uda nam się nawiązać jakieś interesujące znajomości? Jeśli zgłodniejemy, koniecznie zajrzyjmy do jednej z kawiarni lub restauracji znajdujących się w pobliżu promenady Riva.

Miłośnikom słodkości do gustu przypadną na pewno chorwackie pączki polane czekoladą, znane tutaj jako fritule. Są one o wiele mniejsze od tradycyjnych pączków, ale również bardziej słodkie. Jeżeli mamy zaś ochotę na danie główne, zwróćmy uwagę na potrawy skomponowane ze świeżych ryb i owoców morza. Wybierając się na spacer promenadą Riva, będziemy mieli także niejedną okazję do zakupu wyjątkowych pamiątek. W pobliżu alei funkcjonuje bowiem wiele niewielkich sklepików. Niektóre z nich oferują ciekawe wyroby rękodzielnicze, które mogą przypaść do gustu wielu turystom. Co ciekawe, na terenie promenady Riva możliwe jest korzystanie z bezpłatnego Internetu. Na pewno spodoba się to turystom, którzy zawsze lubią mieć dostęp do sieci. 

Za dnia czy wieczorową porą?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, o jakiej porze wybrać się na spacer promenadą Riva. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, udajmy się na spacer zarówno za dnia, jak i po zapadnięciu zmroku. W świetle słońca aleja prezentuje się bowiem zupełnie inaczej niż wieczorem. Będziemy mogli zwrócić uwagę na zdecydowanie więcej szczegółów. Dobrym pomysłem będzie na przykład poobiedni spacer promenadą wraz ze znajomymi.

Wieczorem, Riva może wydać się kusząca przede wszystkim parom oraz miłośnikom nocnego życia. Zakochani będą oczywiście poszukiwać romantycznego nastroju. I z całą pewnością go tu znajdą. Promenada Riva po zapadnięciu zmroku jest bowiem wspaniale oświetlona. Widok mieniącego się w świetle latarni morza służy błogim rozmyślaniom o wspólnej przyszłości. Palmowa promenada po zmroku to także miejsce spotkań znajomych, którzy pragną zabawić się w jednym z pobliskich klubów czy barów. Jeżeli chcemy jednak zjeść kolację większą grupą w jednej z miejscowych restauracji, nie zapomnijmy o dokonaniu wcześniejszej rezerwacji. Chętnych może być bowiem bardzo wielu. 

Doskonałym miejscem na spacer jest również inny deptak w mieście. Zobacz nasz tekst o spacerze po Deptaku Marmontova w Splicie!

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Zwiedzanie Vocni Trg w Splicie

Pomnik Grgura Ninskiego w Splicie – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz