Spacer po Murach Miejskich w Dubrowniku – historia, zwiedzanie

, Tagi , , , , , ,

Dubrownik zasłużenie zajmuje wysokie miejsce na liście najpiękniejszych miejsc w Europie. Swoją pozycję zawdzięcza monumentalnym murom i fortyfikacjom, które przez wieki chroniły go przed atakami wroga. Mury miejskie wraz ze złożonym systemem fortów, kazamatów, bastionów i wież są główną atrakcją Starego Miasta w Dubrowniku.

Chorwacja jest stosunkowo młodym państwem, gdyż stała się niezależnym krajem po rozpadzie dawnej Jugosławii dopiero w 1991 roku. Historia Dubrownika sięga za to wielu stuleci. Miasto przez wieki miało ogromne znaczenie w całym regionie, a apogeum jego świetności przypada na XV i XVI wieku. Położony nad Morzem Adriatyckim na południu Chorwacji Dubrownik jest jednym z najpopularniejszych wakacyjnych miejsc w Chorwacji. Połączenie ciepłej pogody, bogatej historii, zachwycających krajobrazów i doskonałego jedzenia przyciąga każdego, letniego miesiąca tysiące turystów.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia murów obronnych w Dubrowniku 

Budowa dziś podziwianych murów miejskich Dubrownika trwała od XII do XVII wieku. Liczne dokumenty wskazują jednak, że Dubrownik był już fortyfikacją w VII wieku, w czasie kiedy miasto zostało założone. Oczywiście nie były to mury w dzisiejszych proporcjach, ale zapewniały one w znacznym stopniu bezpieczeństwo mieszkańcom w czasie burzliwych przemian historycznych. 

Dlaczego zbudowano mury wokół Dubrownika?

Średniowiecze to okres niepokoju, wojen prowadzonych na tle religijnym oraz najazdów grabieżców. Działania wojenne, w tym krucjata z 1204 r., nieustannie zagrażały całemu regionowi Dalmacji. Nie omijały także Dubrownika. Ostatecznie zawarcie pokoju zadarskiego w 1358 roku spowodowało przejście Dubrownika pod panowanie Królestwa Chorwacko-Węgierskiego. Był to pierwszy powód do budowy murów wokół całego miasta. Drugim bodźcem do wzmożonej inwestycji w obronność miasta było niebezpieczeństwo ze strony Turków, którzy aż do upadku Konstantynopola nękali Europę ciągłymi najazdami. 

Pierwotnie zaprojektowane, by chronić miasto podczas ataków na przestrzeni wieków, starożytne Mury Miejskie musiały również stawić czoła wielu próbom ze strony Matki Natury. Przetrwały praktycznie bez uszczerbku wielkie trzęsienie ziemi w 1667 roku. Okres pomiędzy upadkiem Imperium Osmańskiego, a trzęsieniem ziemi w XVII w. jest nazywany Złotym Wiekiem Dubrownika.

Jaką grubość mają mury obronne w Dubrowniku?

Jak działały mury obronne w Dubrowniku? Mury przez wieki z powodzeniem zachowały swój główny cel, czyli uniemożliwienie swobodnego wjazdu do miasta. Komunikacja odbywała się w kontrolowanych miejscach przez mosty zwodzone oraz przez bramy miejskie usytuowane po wschodniej i zachodniej stronie murów. Bramy miejskie były zamykane wieczorem i nikt nie mógł wjeżdżać ani wychodzić z miasta aż do rana. Jedynym oknem na świat w czasie nocy był port morski. Ciekawostką jest, że Republika Dubrownicka nie miała stałej armii, która obsadzałaby mury. Zatrudniali w tym celu najemników, tzw. barabantów. Najemnicy nie byli to mieszkańcy Dubrownika, ale pochodzili głównie z północnej Chorwacji i Węgier. W skutecznej obronie pomagały masywne mury, których grubość waha się od 1,5 m do nawet 6 metrów. 

Jaką długość mają mury obronne w Dubrowniku?

Mury miejskie, które otaczają zdecydowaną większość obszaru Starego Miasta, mają długość 1940 metrów. Tworzą jedną ciągłą strukturę i osiągają maksymalną wysokość około 25 metrów w niektórych obszarach. Większość ściany zwróconej w stronę lądu ma zróżnicowaną szerokość, od 4 do 6 metrów. Części zwrócone w stronę morza mają szerokość od 1,5 do 3 metrów. Na trasie znajduje się kilka fortyfikacji, bastionów i wież. Należą do nich na północy Twierdza Minceta, od wschodu Twierdza Revelin, Twierdza św. Jana chroni południowy wschód, a Twierdza Bokar – zachód. Biorąc pod uwagę, że całe miasto ma powierzchnię zaledwie 21,35 km2, mury miejskie wyróżniają się na tle wszystkich europejskich fortyfikacji.

Mury z Gry o Tron

Mury miejskie w Dubrowniku zostały zauważone przez twórców niezwykle popularnego serialu HBO, którzy wykorzystali je jako scenografię nakręcenia mitycznej historii o Królewskiej Przystani. Konsekwencją popularności serialu jest to, że fani z całego świata podróżują do południowej Chorwacji tylko po to, by zobaczyć miejsce, w którym powstaje ich ulubiona opowieść. Jest to dodatkowa ciekawostka, która stanowi o niezwykłości tego ponadczasowego miejsca. 

Mury miejskie symbolem wolnej Chorwacji 

Mury miejskie Dubrownika zapewniały ochronę przez kilka stuleci. Jednak ostatnią swoją bezcenną role odegrały w czasie zanim Chorwacja uzyskała niepodległość w 1991 roku. Wojska jugosłowiańskie prowadziły wzmożony szturm usiłujący zdusić chorwacki zryw wolnościowy. Oblężenie Dubrownika trwało prawie osiem miesięcy, od października 1991 do maja 1992, zanim wojska jugosłowiańskie wycofały się z oblężenia. Chociaż wiele dachów z charakterystycznej terakoty zostało poważnie uszkodzonych, mury po raz kolejny i miejmy nadzieję, że ostatni, spełniły swoje zadanie dokładnie tak, jak je zaprojektowano. Skuteczna obrona Dubrownika oznaczała zwycięstwo armii chorwackiej i Janko Bobetko. Tak więc, oprócz swojego znaczenia historycznego, mury są symboliczne dla narodu i dla współczesnej historii niepodległej Chorwacji.

Kiedy najlepiej zwiedzać mury obronne w Dubrowniku?

Mury miejskie w  Dubrowniku najlepiej zwiedzać wczesnym świtem lub rankiem, gdyż w późniejszych godzinach pogoda może być zbyt upalna. Panorama rozciąga się od Morza Adriatyckiego, aż po słynne dachy z terakoty. W czasie zorganizowanych, specjalnych wycieczek z przewodnikiem, zwiedzający dowiadują się wszystkiego o historii murów miejskich wpisanych w 1979 roku na światową listę UNESCO. Wycieczki z przewodnikiem będą ukoronowaniem każdej przygody w tej części niesamowitej Chorwacji, szczególnie dla pasjonatów fotografowania oraz fanów serialu „Gra o tron”. 

Ceny biletów i godziny zwiedzania murów obronnych w Dubrowniku

Spacer i dwugodzinne zwiedzanie murów miejskich z przewodnikiem nie należy do drogich, a jego cena oscyluje w granicach 120 złotych (35 Euro). Żaden z turystów nie ma wątpliwości, że są to bardzo dobrze wydane pieniądze. Zwiedzanie trwa 2 godziny. Zwiedzanie zaczyna się o 9:00, 10:00, 11:00, 12:00 i 13:00 godzinie. Oprócz zanurzenia się w niezwykle ciekawej historii zwiedzający mogą cieszyć się klimatem południowej Chorwacji, podziwiając po drodze naprawdę spektakularne widoki.

Najlepsze hotele w Dubrowniku

Poprzedni

Zwiedzanie Wzgórza Srd (Mount Srđ) w Dubrowniku

Jednodniowa wycieczka z Hvar na Wyspy Paklińskie, jak zorganizować?

Następny

Dodaj komentarz