Šibenik – Szybeniki to miasto leżące w Chorwacji, w regionie Dalmacja nad Morzem Adriatyckim. Mówi się, że to pierwsze miasto założone przez Chorwatów. Obecnie wizytówką miasta jest na pewno stare miasto i katedra św. Jakuba. Co warto zobaczyć na starym mieście w Szybeniku?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Stare miasto w Szybeniku
Oprócz wielu budynków sakralnych, takich jak katedra św. Jakuba, na starym mieście Szybenik znajduje się wiele pałaców, zabytkowych domów szlachty i zwykłych ludzi. Stare miasto posiada także centralny plac miejski – Plac Republiki Chorwacji – Trg Republike Hrvatska. Przez wieki plac ten był centrum życia społecznego mieszkańców Szybenika. Znajdują się na nim m.in.: katedra św. Jakuba, Loggia Obywatelska i Mała Loggia (Loggia Straży Miejskiej). W pobliżu głównego placu miejskiego znajduje się także Pałac Książęcy, który był siedzibą władz miejskich w czasach administracji weneckiej.
Na Starym Mieście znajduje się także ciekawy Plac Czterech Studni, który w rzeczywistości był cysterną miejską zbudowaną w 1453 roku. Miasto przez lata borykało się z niedoborem wody, dlatego też podczas panowania Wenecjan wybudowano dużą cysternę w dawnym majątku dominikanów. Była to jedyna cysterna, którą wybudowano poza murami miasta. Nazwa Czterech Studni pochodzi od czterech studni, które służyły do czerpania wody z cysterny.

Loggia Obywatelska – Ratusz to kolejna atrakcja starego miasta w Szybeniku. Znajduje się ona na centralnym placu miasta, czyli Placu Republiki Chorwacji. Została zbudowana w stylu renesansowym w latach 1534-1542. W grudniu 1943 roku, podczas alianckiego bombardowania lotniczego, została całkowicie zniszczona, jednak po wojnie ją odrestaurowano. Na starym mieście znajduje się także Pałac Książęcy. Jest to miejsce, w którym zbierała się Rada Miejska. W 1975 roku zakończono też adaptację Pałacu Książęcego na potrzeby siedziby Muzeum Miasta Szybenik.
Kościół i klasztor św. Wawrzyńca w Szybeniku
Kościół św. Wawrzyńca zbudowano w drugiej połowie XVIII wieku. Naprzeciwko kościoła znajduje się również Klasztor Franciszkanów pochodzący z 1650 roku. Jego głównym budynkiem jest Pałac Foscolo, który jest najpiękniejszym przykładem XV-wiecznej architektury mieszkaniowej w Szybeniku. Obok kościoła znajduje się także piękny średniowieczny śródziemnomorski ogród klasztorny św. Wawrzyńca.
Kościół św. Chryzogona w Szybeniku
Kościół św. Chryzogona w Szybeniku najwcześniej wspominano w historycznych zapisach dotyczących kościołów w tym mieście. Jest to jeden z niewielu kościołów w Szybeniku, który posiada elementy stylu romańskiego. W kościele działało bractwo szewców, dlatego też kościół nazwano imieniem jego patrona św. Antoniego Opata. Podczas II wojny światowej kościół został bardzo zniszczony, a po odbudowie stał się też przestrzenią wystawową Muzeum w Szybeniku. Dziś to Galeria św. Chryzogona, w której odbywają się liczne wystawy.
Kościół św. Jana w Szybeniku
Kościół św. Jana początkowo nazywano kościołem św. Trójcy, aż do połowy XV wieku. Znajduje się na jednym z najważniejszych placów miasta. Kościół wybudowano w 1541 roku na miejscu starego budynku. Schody znajdujące się w południowej części kościoła są dziełem znanego szybenickiego budowniczego – Ivana Pribislavića. Interesująca jest również dzwonnica z tureckim zegarem, który został w nią wbudowany po przywiezieniu z Drniša podczas wojny kreteńskiej.

Kościół św. Barbary w Szybeniku
Kościół św. Barbary jest zabytkiem architektury gotyckiej, zbudowanym w 1447 roku. Nad głównym wejściem znajduje się rzeźba św. Mikołaja – dzieło włoskiego mistrza Bonino z Mediolanu. Na froncie można zobaczyć także kamienną płytę zegara z podwójnym insygnium liczbowym. Obecnie w kościele św. Barbary znajduje się Muzeum Sztuki Kościelnej.
Cerkiew Zaśnięcia Bogarodzicy w Szybeniku
Cerkiew ta jest barokową budowlą pochodzącą z XVIII wieku. Do początku XIX wieku był to katolicki kościół Świętego Zbawienia i należał do klasztoru Benedyktynów. W 1810 roku decyzją Napoleona kościół został przekazany prawosławnemu episkopatowi. Cerkiew posiada też barokową dzwonnicę z po pochodzącą z początku XVIII wieku, która jest dziełem lokalnego rzemieślnika – Ivana Skoko. W niektórych dokumentach historycznych wspomina się, że przed benedyktyńskim klasztorem Świętego Zbawienia w miejscu tym przebywali Templariusze.
Autor: Magdalena Łydka