Samochodem do Dubrownika – atrakcje, które koniecznie musisz zobaczyć po drodze!

, Tagi , , , , , ,

 Komfort podróży samolotem często odejmuje wiele możliwości, których można zaznać, wybierając alternatywny sposób przemieszczania się, jakim jest samochód. Popularnym kierunkiem do odpoczynku jest Chorwacja, szczególnie Dubrownik. Decydując się na własny środek transportu, można zwiedzić ciekawe miejsca. Jak wygląda przejazd samochodem do Dubrownika?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Brno

Pierwszym przystankiem po przekroczeniu granicy naszego kraju może być Brno. Pokonywanie trasy między państwami może przebiegać w komfortowych warunkach, gdyż drogi szybkiego ruchu usprawniają przejazdy. Zatrzymywanie się w większych miastach można traktować jako odpoczynek, ale także okazję do zwiedzania. Czeskie miasto leży u zbiegu rzek Svitavy i Svratki, dzięki czemu charakteryzuje się pięknymi widokami.

Brno to miejsce, w którym można zobaczyć Zamek Špilberk. Znajduje się na wzniesieniu, na które można wejść bezpłatne. Samo wejście na dziedziniec, czy nawet zwiedzanie wystaw wymaga już wniesienia opłaty, jednak zdaniem wielu, to wspaniałe doświadczenie. Dla osób zainteresowanych historią interesujący będzie były bunkier przeciwatomowy 10-Z, który można nie tylko zwiedzić, ale również potraktować jako miejsce noclegowe. To wszystko dzięki temu, że jego cześć zamieniono w epokowy hostel.

Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się także Plac Wolności, ponieważ chodzi za jeden z najważniejszych, z uwagi na specyficzną architekturę. Można zapoznać się z budynkami, które powstały w ostatnich pięciu wiekach. Znajduje się tu zegar astronomiczny w postaci pocisku, a związana z nim legenda mówi, że oblężenie Brna trwało na tyle długo, że szwedzcy dowódcy mieli je zakończyć, ale tylko pod warunkiem, że ów miasta nie uda się zdobyć do południa (15 sierpnia 1645 roku). Z tego powodu wiele osób nazywa go południe o 11.00. Ponadto właśnie o tej godzinie z zegara wypuszcza się szklaną kulę, która następnie trafia do jednej z dziur. Legenda głosi, że wydobyć z niej może kulę jedynie szczęśliwiec, do tej pory nikomu się to nie udało.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także katakumby pod kościołem św. Jakuba, które są drugimi co do wielkości w Europie (największe znajdują się w Paryżu). Badania wykazały, że w podziemiach znajdują się szczątki ofiar, które poległy w trakcie działań wojennych, ale także w wyniku dżumy i cholery.

Wiedeń

Austria jest popularnym krajem, do którego wielu naszych rodaków wyjeżdża w celach wypoczynkowych, część zostaje w celach zarobkowych, gdyż jest oczarowana widokami i całkiem nowymi możliwościami zawodowymi. Nawet krótki pobyt w Wiedniu pozwala na zwiedzenie ciekawych miejsc, wykonanie pamiątkowych zdjęć i skosztowaniu lokalnej kuchni. Pałac Schonbrunn to obowiązkowy zabytek dla każdego, kto decyduje się zwiedzać Wiedeń. Uchodzi za najpiękniejszy barokowy obiekt w Europie, a zakupiony bilet umożliwia zwiedzenie około czterdziestu komnat, w tym również pozwala na zwiedzenie prywatnych ogrodów i tarasu widowiskowego na Glorietcie.

Kolejnym miejscem godnym zwiedzenia będzie Belweder, który znajduje się w pobliżu dworca Hauptbahnhof. W środku znajdują się muzea, jednak na szczególną uwagę zasługuje ogród. Jeśli ktoś chciałby przyjemnie spędzić czas nad wodą, warto zobaczyć Kanał Dunajski. Spacer i widok przepływających statków to wspaniały sposób na relaks, przed dalszą podróżą samochodem do Dubrownika!

Bratysława

Zatrzymując się w Bratysławie, obowiązkowym punktem będzie Zamek Bratysławski, którego historia sięga X wieku, natomiast w XV został zmodernizowany i pełnił funkcję obronną. Był on wielokrotnie przebudowywany, pełnił przeróżne funkcje, w tym między innymi szkoły katolickiej, czy nawet był koszarami. Zamek sam w sobie robi wrażenie, szczególnie swoją wielkością. We wnętrzu znajduje się muzeum z obrazami, kaplicą zamkową i strojami. Bratysława to miejsce, w którym spacer jest niezwykle przyjemny, a okolica zachęca do zatrzymania się na dłużej.

Brama Michalska jest jedyną, która przetrwała do naszych czasów, znajduje się w niej niewielkie Muzeum Broni i Fortyfikacji Miejskich. Dla osób zafascynowanych historią, ciekawym miejscem będzie Rynek oraz Stary Ratusz w Bratysławie. Mają niezwykły klimat, natomiast odnowione kamienice, w których znajdują się restauracje czy kawiarnie pozwalają na złapanie oddechu przed dalszą podróżą.

Graz

Miasto położone nad rzeką Murą jest chętnie odwiedzane przez turystów podróżujących samochodem do Dubrownika. Znajduje się w nim nie tylko muzeum sztuki współczesnej Kunsthaus Graz, ale także Eggenberg palace, czyli pałac w stylu barokowym i rokoko. Największą dumą jest oczywiście rynek, który zaliczany jest do jednego z najpiękniejszych placów, jakie można zobaczyć w całej Europie. Niezwykle istotne jest to, że jest on zachowany w oryginalnym stanie, co jest nie lada gratką dla miłośników historii.

Nie bez powodu zabudowa jest wpisana na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Nad miastem góruje wzniesienie zamkowe, to właśnie ono pozwala na podziwianie widoku na stare miasto, ale także ruiny zamkowe. Będąc w mieście, warto poświęcić czas na spacerowanie, ponieważ okolica zachęca do podziwiania ogrodów, czy zjazd kolejką linową.

Zagrzeb

Kolejny punktem już znajdującym się w Chorwacji jest Zagrzeb. Jedno z historycznych miast, które dla turystów ma niezwykle rozbudowaną ofertę miejsc do zobaczenia. Warto pamiętać, że samo miasto jest podzielone na dwie części (Górne i Dolne Miasto). W tym pierwszym jest zdecydowanie więcej zabytków do zwiedzenia.

Do Górnego Miasta można się dostać jedną z najkrótszych kolejek, która ma tylko 66 metrów, a jej pokonanie zajmuje około minuty. Z kolejki wysiada się tuż przy Wieży Lotrščak, który stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów miasta. Spacerując ulicami miasta, można podziwiać malownicze budynki. Można również wejść do jednej z wielu restauracji na obiad, by spróbować lokalnych specjałów. W Zagrzebiu znajduje się także kościół św. Marka i plac wokół niego, gdzie można wykonać pamiątkową sesję zdjęciową. Sprawdź nasz szczegółowy wpis o zwiedzaniu Zagrzebia w drodze do Dalmacji!

Niewątpliwie podróżując samochodem do Dubrownika, w którym chcemy spędzić urlop, można zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Uwiecznione na zdjęciach będą przyjemnym wspomnieniem jeszcze na wiele miesięcy po powrocie do kraju. Coraz więcej osób decyduje się na podróż samochodem, zamiast samolotem.

Najlepsze hotele w Dubrowniku

Poprzedni

TOP 15 atrakcji na wyspie Hvar

Kwatery prywatne i campingi na półwyspie Pelješac

Następny

Dodaj komentarz