Rejs na Wyspy Elafickie z Dubrownika – zwiedzanie

, Tagi , , , , , , ,

Wyspy Elafickie to majestatyczny archipelag trzynastu wysp, wynurzających się z przejrzystych wód Adriatyku. Jest to miejsce niezwykle atrakcyjne dla turystów ze względu na zapierające dech w piersiach widoki. Jest ono szczególnie odwiedzane przez podróżnych będących w Dubrowniku, ponieważ to właśnie blisko tego miasta Chorwacji znajduje się bajeczny archipelag. Jak dostać się na Wyspy Elafickie i jak wyglądają wycieczki w to piękne miejsce?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ile trwa wycieczka na Wyspy Elafickie z Dubrownika?

To, ile będzie trwała wycieczka z Dubrownika na Wyspy Elafickie, zależy tylko od naszych prywatnych preferencji. Jeżeli planujemy odwiedzić tylko jedną z wysp, wycieczka może być krótka i trwać około 3 do 5 godzin. Jest to czas, w który wlicza się dopłynięcie na wyspę, zwiedzanie jej, odpoczynek na plaży oraz powrót do Dubrownika.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli planujemy zobaczyć kilka wysp. Wówczas wycieczka trwać może nawet cały dzień, natomiast najczęściej będzie to od około 7 do 9 godzin. Zaczynając wycieczkę w Dubrowniku, rozpoczynamy rejs po Adriatyku, odwiedzając kolejne wyspy. Większa ilość czasu pozwala na dłuższe podziwianie pięknych krajobrazów i doświadczenie większej ilości wspaniałych emocji.


Jak dostać się na Wyspy Elafickie?

Na Wyspy Elafickie możemy dostać się na kilka sposobów. Najłatwiejszym z nich będzie zdecydowanie się na wycieczkę organizowaną przez rozmaite agencje turystyczne. Świetnym przykładem będzie tutaj całodniowa wycieczka, podczas której zwiedzisz aż trzy wyspy, zobaczysz stare rzymskie ruiny i zanurzysz się w przejrzystych, turkusowych wodach Adriatyku. Można też zarezerwować zorganizowaną wycieczkę na Wyspy Elafickie.

Wybór wycieczki organizowanej przez agencję, lub biuro turystyczne będzie świetnym wyborem, ponieważ nie obciążają nas żadne obowiązki. Wszystkie aspekty związane z zaplanowaniem podróży, są już za nas załatwione, możemy cieszyć się więc spokojem i brakiem zmartwień. Jedyne, o co musimy zadbać, to stawienie się na miejscu zbiórki w określonym czasie z odpowiednim biletem. Jest więc to opcja najwygodniejsza i pozwala w pełni czerpać radość z wyjazdu.

Chcąc dostać się na Wyspy Elafickie możemy również przedostać się na nie statkiem. Kursują one nie tylko z Dubrownika, ale także z wielu innych miast Chorwacji, takich jak na przykład Split. Będzie to opcja zdecydowanie najbardziej ekonomiczna. Należy jednak pamiętać, że harmonogramy poszczególnych promów nie zawsze mogą nam opowiadać czasowo i to my będziemy musieli dostosować swoją wycieczkę właśnie do nich.

Kolejnym rodzajem transportu, jaki posłużyć może nam podczas wycieczki na Wyspy Elafickie, może być jacht lub łudź. Wiele nadmorskich firm oferuje możliwość wynajmu jachtu bądź łodzi, należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie, oprócz dużego komfortu, poniesie za sobą także niemałe koszty. W tym miejscy warto więc zastanowić się, jaki budżet zamierzamy przeznaczyć na transport oraz na jakich aspektach podróżowania zależy nam najbardziej.

Skąd wypływają promy na Wyspy Elafickie?

Na Wyspy Elafickie możemy z Dubrownika dostać się z dwóch miejsc. Pierwszym z nich jest największy port w Dubrowniku, czyli Gruž, z którego promy kursują do Koločepu, Lopudu i Šipanu. Do tego portu możemy dotrzeć komunikacją miejską lub taksówkami. Kolejnym takim miejscem jest port w Starym Mieście, z którego promy kursują tylko na wyspę Lokrum. Leży on w samym Centrum Starego Miasta, dlatego dostać się do niego można pieszo, możliwy jest również transport miejskimi autobusami. 

Zwiedzanie Wysp Elafickich – ile czasu trwa zwiedzanie?

Czas zwiedzania Wysp Elafickich jest zależny od tego, czy chcemy zwiedzić tylko jedną, czy planujemy poznać cały archipelag. Jeżeli planujemy zwiedzić tylko jedną z wysp, wycieczka może potrwać krótko. Razem z transportem, podziwianiem pięknych krajobrazów i zobaczeniem najlepszych atrakcji turystycznych, taka podróż może trwać około pół dnia. Chcąc zobaczyć więcej niż jedną wyspę, na wycieczkę powinniśmy przeznaczyć około dzień. Jest co czas, w którym uda nam się zwiedzić trochę więcej i odwiedzić najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsca.

Jeśli chcielibyśmy jednak poznać cały potencjał majestatycznych Wysp Elafickich, wówczas najlepszym wyborem byłoby pozostanie na nich przez kilka dni. Wybór wycieczki z noclegiem da nam czas, który pozwoli zapuścić się w najdalsze zakątki wysp i odwiedzić miejsca bardziej kameralne i rzadziej odwiedzane przez turystów. Znajdziemy również wtedy o wiele więcej przestrzeni na relaks i opalanie się na rozległych piaszczystych plażach.

Ile kosztuje zwiedzanie i prom na Wyspy Elafickie?

Koszt zwiedzania i transportu na Wyspy Elafickie różni się w zależności od sezonu, miejsca oraz czasu, w jakich chcemy je odwiedzić. Ceny te wahają się i wzrastają, kiedy rozpoczyna się okres, w którym liczba turystów się zwiększa.

Cena promu na Wyspy Elafickie nie jest zbyt wysoka i waha się w okolicach 20-30 zł. Jeżeli natomiast chodzi o zwiedzanie, to koszty te mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od tego, czy planujemy nocleg na wyspach, jakie odwiedzimy restauracje i na jaką ilość atrakcji się zdecydujemy. Całkowicie darmową z nich będzie oczywiście podziwianie malowniczych krajobrazów i zapierających dech w piersiach widoków fal, turkusowej wody i pięknych skał. Cena przewodnika może wynosić od 150 do 250 zł. Możliwy jest także wynajem kajaków, skuterów czy rowerów i tutaj koszty również mogą się od siebie różnić. 

Koszty zwiedzania wysp zależą więc od tego, w jaki sposób planujemy je poznać. Możemy postawić na relaks na plaży, wówczas koszty te będą niskie. Jeżeli mamy ochotę poznać wyspy bardziej, wówczas możliwe jest wynajęcie podróżnika, zwiedzanie muzeów i korzystanie z atrakcji takich jak wypożyczenie kajaków, czy nawet udanie się na wspinaczkę. Wtedy, w zależności od tego, na co się zdecydujemy, koszty wycieczki wzrosną.

Zobacz także: Wypożyczalnie samochodów w Dubrowniku – co warto wiedzieć?

Najlepsze hotele w Dubrowniku

Poprzedni

Kościół św. Chryzogona (Chrysogonusa) w Zadarze

Zwiedzanie Starego Miasta w Zadarze – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz