Pustelnia Blaca na wyspie Brač – zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Wyspa Brač jest trzecią co do wielkości wyspą znajdującą się w Chorwacji. Charakteryzuje się bujną roślinnością i górskimi pasmami. Nazwa wyspy pochodzi od starożytnej iliryjskiej nazwy jelenia, który kiedyś był kultywowany przez ówczesnych mieszkańców wyspy. Wyspa jest wyjątkowym punktem na mapie Chorwacji, ponieważ skrywa niezwykłe miejsce, Pustelnię Blaca, położoną u podnóża skały, w południowej części wyspy, między miejscowościami Bol oraz Milna. Pustelnię Blaca franciszkanie wykuli w skale w XVI wieku i początkowo chroniła mnichów przed Turkami oraz licznymi najazdami piratów. Miejsce wydawało się ówczesnym zakonnikom dobrym miejscem do ochrony i osiedlenia się. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pustelnia Blaca – jak powstawała?

Pierwsze pomieszczenia, jakie zostały wydrążone w skale, służyły do przechowywania jedzenia oraz wody, a także były schronieniem dla zwierząt. Z czasem wybudowano również klasztor i kościół, w ten sposób powstała wspólnota religijna. Z końcem XIX wieku wybudowano wysoki mur, który chronił cały kompleks budynków.

Następnym etapem było zbudowanie budynku z trzema kondygnacjami, na najwyższym powstało obserwatorium astronomiczne. Wybitny duchowny Nikola Miličević, za pomocą największego teleskopu na Półwyspie Bałkańskim odkrył nową gwiazdę oraz kometę. W pustelni studiował matematykę, fizykę i astronomię. W budynku znajdowały się drogocenne meble, obrazy, antyczne zegary, a także całkiem pokaźna kolekcja książek.

Zwiedzając Pustelnię Blaca, można podziwiać obserwatorium z teleskopem, bibliotekę z książkami oraz dobrze zachowanymi dokumentami astronomicznymi, a także zbiór starej broni. W rozbudowanym kompleksie znajdowała się kuchnia. Mieszkańcy spotykali się w niej podczas wieczornych rozmów i posiłków. Zwiedzając jadalnianą część samotni, można zobaczyć dobrze zachowany komin, a także skalne klepisko, w którym niemal cały rok palił się ogień. Wyjątek stanowiło triduum paschalne, w Wielki Czwartek gaszono ogień i rozpalano ponownie w Wielkanoc.

W budynkach pustelni Blaca znajdowała się również szkoła, dla około dwudziestu dzieci. Było to jedyne miejsce edukacji w najbliższej okolicy. Wynagrodzeniem za naukę był kawałek drewna, który uczniowie codziennie przynosili, tym sposobem dokładano do ogniska i podtrzymywano ogień. Wspólnota duchowa trwała w tym miejscu ponad czterysta lat, do momentu śmierci ostatniego kapłana zarządzającego klasztorem, Był nim słynny dzisiaj Nikola Miličević. 

Pustelnia Blaca – czy jest na liście UNESCO?

Pustelnia Blaca to niepowtarzalny zabytek kulturowy, pomnik ludzkiej pracy i wytrwałości. Wyjątkowe miejsce na mapie Chorwacji, które przeplata wartości duchowe z dobrem materialnym. Pustelnię nagrodzono za osiągnięcia w dziedzinie krajobrazu. Aktualnie nie ma jej na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jednak jest kandydatem. Pustelnia Blaca to prawdziwa historyczna perełka, nie można jej nie odwiedzić będąc na wyspie Brač. 

Zwiedzanie Pustelni Blaca na wyspie Brač

Pustelnię Blaca można odwiedzać przez cały rok. W sezonie letnim czas zwiedzania jest wydłużony o dwie godziny. Na oficjalnej stronie pustelni widnieje informacja, że zwiedzanie nie jest możliwe w poniedziałki i zabronione jest robienie zdjęć indywidualnych podczas oglądania zabytków. 

Zwiedzanie pustelni odbywa się z przewodnikiem, ceny biletów są przystępne, a turyści odwiedzający muzeum odbywają prawdziwą podróż do przeszłości. Większość miejsc otwartych na zwiedzających zachowała swoje bogate i bardzo oryginalne wyposażenie. Wyjątkowymi i najstarszymi zabytkami zachowanymi są takie perełki jak: figura Matki Boskiej oraz wiedeński fortepian. Po zwiedzaniu można skorzystać z usług gastronomicznych oferowanych w tamtym miejscu oraz orzeźwić się kąpielą w zatoce.

Do miejsca dociera drogą morską, wiele grup zorganizowanych. Następnie turystów czeka już tylko około godzinny spacer do celu. Widoki rekompensują nawet największe trud podróży. Odpowiednie nastawienie i przygotowanie się do wycieczki pozwoli przeżyć wspaniałą przygodę. Pustelnia Blaca przyjmuje turystów z największą radością i otwartymi ramionami, opowiadając zwiedzającym niezwykłą historię.

Najlepsze hotele na wyspie Brač

Poprzedni

Top 5 najpiękniejszych wysp Dalmacji

Šibenik – stare miasto i zabytkowe kościoły

Następny

Dodaj komentarz