Pustelnia Blaca na wyspie Brač – zwiedzanie, co warto wiedzieć?

, , Tagi , , , , , ,

Na chorwackiej wyspie Brač ukryty został niezwykły klasztor. Pustelnia leży w górskiej dolinie zlokalizowanej w południowej części wyspy, pomiędzy Bolem a Milną. Budynek został wzniesiony u podnóża wielkiej skały i budzi zachwyt ze względu na swoją bogatą historię oraz mnogość tajemniczych zakamarków. Zobacz, jak dostać się do klasztoru i poznaj ciekawostki na temat tej atrakcji turystycznej.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pustelnia Blaca — historia powstania

Pierwsze wzmianki o Pustelni Blaca pochodzą z XVI wieku. W tym burzliwym czasie mnisi szukali schronienia przed Turkami. W końcu uznali, że górzysty teren będzie dobrym miejscem na stworzenie bezpiecznej przystani. Dolina zapewniała im ochronę, a także pozwalała ukryć się przed światem. Początkowo ich domem były jaskinie wydrążone w wielkiej skale, które służyły również do przechowywania wody i jedzenia. Z biegiem czasu pomieszczenia mieszkalne zaczynały się rozrastać.

Wybudowanie klasztoru i zakonu zajęło mnichom setki lat. W XXIX wieku wznieśli oni wysoki, 8-metrowy mur, który chronił osiedle przed nieproszonymi przybyszami. Następnie powstał 3-piętrowy budynek, a jego wnętrza zapełniły drogocenne meble, książki, zegary i obrazy. Na najwyższym poziomie budowli swoje miejsce zajmował Nikola Miličević. Duchowny spędzał wiele godzin w swoim obserwatorium astronomicznym, gdzie studiował astronomię, fizykę i matematykę. Ten wybitny kapłan odkrył też nową gwiazdę i kometę — teleskop, który pomógł mu w tym przedsięwzięciu można oglądać w Muzeum Pustelni Blaca.

Jak wyglądało życie w Pustelni Blaca?

Centrum tej niesamowitej budowli była kuchnia. W tym pomieszczeniu spotykali się też wszyscy duchowni. Wspólnie jedli posiłki, a także przeprowadzali długie, wieczorne rozmowy. W kuchni do dzisiaj można podziwiać ogromny komin. Skalne klepisko nieopodal klasztoru przez całą dobę lśniło blaskiem ogniska. Wokół niego gromadziła się cała wspólnota. Ogień gasł jedynie raz do roku, w Wielki Czwartek, natomiast był ponownie rozpalany w Wielkanoc.

Na terenie Pustelni Blaca znajdowała się jedyna w tym obszarze szkoła, do której uczęszczało ok. 20 uczniów. Zapłatą za pobieranie nauki było codziennie przynoszenie jednego kawałka drewna, który służył podtrzymaniu ognia na skale. W 1963 zmarł ostatni kapłan zarządzający klasztorem, czyli Nikola Miličević. Od tego momentu Pustelnia Blaca weszła w kanon chorwackich zabytków.

Co zobaczymy z Muzeum Pustelni Blaca?

Niezwykłe Muzeum Pustelni Blaca skrywa wiele unikalnych eksponatów. Turyści mogą liczyć na zobaczenie również prawdziwych perełek, do których należą:

  • oryginalne wyposażenie klasztoru i zakonu,
  • figura Matki Boskiej z 1724 roku, która ocalała z pożaru,
  • wiedeński fortepian z początku XX wieku,
  • imponującą kolekcja zegarów,
  • gramofon z XIX wieku,
  • niewielki arsenał broni, którą mnisi chronili się przed piratami,
  • notatki spisywane przez zakonników,
  • biblioteka zawierająca 11 tysięcy woluminów.

Wizyta w muzeum stanowi niezwykłą podróż w przeszłość. Pustelnia Blaca jest miejscem klimatycznym, a ciekawa historia związana z okolicznymi budowlami zaciekawi zarówno starszych, jak i młodszych zwiedzających.

Jak dostać się do Pustelni Blaca?

W okolice Pustelni Blaca najłatwiej dostać się statkiem, a także samochodem. W obu przypadkach nie unikniemy pieszej wędrówki — sam klasztor położony jest w miejscu, do którego prowadzą jedynie piesze szlaki.

Rejs statkiem

Statek wycieczkowy do Pustelni Blaca wypływa z Bola. Rejsy odbywają się w sezonie letnim, a turyści mogą liczyć na smaczny poczęstunek na pokładzie. Po zacumowaniu w zatoczce Blaca należy wejść na ścieżkę dla pieszych. Droga będzie dość wymagająca dla osób ze słabą kondycją fizyczną — nachylenie terenu jest stałe i odczuwalne, a marsz utrudniają wąskie, kamienne dróżki. Spacer w bardzo szybkim tempie trwa 30 minut, jednak rekreacyjna wędrówka zazwyczaj wydłuża się do godziny.

Dojazd samochodem

Turyści dysponujący samochodem dostaną się do klasztoru z parkingu na szczycie Vidova Gora. W tym miejscu też bardzo łatwo znaleźć oznakowaną trasę. Szlak jest dobrze przygotowany, dzięki czemu podróżni bez żadnych problemów dotrą do Pustelni Blaca. Spacer tą ścieżką zajmie około 2 godzin. Osoby, które nie lubią długich wędrówek, mogą wybrać inne rozwiązanie. Przed wjazdem na parking Vidova Gora należy odbić w prawo i jechać do końca piaszczystej drogi, gdzie można pozostawić samochód. Trasa z tego punktu wynosi około 2,5 kilometra, a jej największą zaletą są cudowne widoki.

Jeśli chcesz podróżować dalej, zobacz nasz tekst o zwiedzaniu miasta Sumartin na wyspie Brač!

Najlepsze hotele na wyspie Brač

Poprzedni

Zwiedzanie Bramy Pile (Pile Gate) w Dubrowniku, co warto wiedzieć?

Zwiedzanie Półwyspu św. Piotra w Makarskiej

Następny

Dodaj komentarz