Pupnatska Luka – najpiękniejsza plaża Korčuli, jak dojechać?

, Tagi , , , , , ,

Skalista Korčula – szósta pod względem powierzchni wyspa na Morzu Adriatyckim – rozciąga się wzdłuż  wybrzeży Środkowej Dalmacji. Zachwyca ponad tysiącletnią architekturą, kulturą i pięknem natury – czyste powietrze, skały, soczystość zieleni wzbogacona kolorytem kwiatów, stuletnie gaje oliwne, tarasy winnic, woń sosnowych lasów i cyprysowych gaików, a także przejrzysta woda!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Korčula – kolaż historii, piękna natury i łagodności  

Linię brzegową wyspy urozmaicają zatoczki, strome skały i gładkie półki skalne, rozlewiska, tworzące miejscami archipelagi miniaturowych wysepek porośniętych krzewami. Łagodny, śródziemnomorski klimat wyspy doskonale pasuje do tempa życia niedużych miasteczek i wiosek, przytulonych do niewysokich pagórków.

Korčula przyciąga swoim pięknem i łagodnością turystów z całego świata. Magnetyzuje też swoją historią, w którą swój barwny wątek wplótł wenecki kupiec i podróżnik – Marco Polo.

Jak można dostać się na wyspę Korčula?

Na Korčulę można dostać się drogą morską – promem albo katamaranem. Promy samochodowe chorwackiego przewoźnika Jadrolinija wypływają ze Splitu – do przystani promowej w mieście Vela Luka kursują w sezonie (02.06.-01.10.) trzy – i Orebić na półwyspie Pelješac.  Z przystani w Orebić jest kilkanaście dwudziestominutowych przepraw w ciągu dnia, w sezonie i poza nim, do przystani Dominče na północno-wschodnim krańcu wyspy Korčula. Ceny, zależne od rodzaju samochodu i liczby jego pasażerów, i godziny przepraw dostępne są na stronie przewoźnika.

Katamarany operatora Krilo, dostępne są dla pasażerów pieszych. Wypływają ze Splitu. Przez cały rok codziennie pływa ten, który kończy rejs w Starym Mieście Korčula na północno-wschodnim brzegu wyspy. W sezonie (02.06. – 01.10.).  Katamaran wypływa  o godz. 17.00,  poza sezonem o godz. 16.00. W terminie 01.04. – 30.10., o godz.7.30, rusza też katamaran: Split- Brač (Milna)- Hvar – Korčula – Mljet (Pomena) – Dubrovnik.

Od 01.06. do 30.09. o tej samej porze dołącza do niego drugi na trasie: Split – Brač (Bol) – Makarska – Korčula – Pomena(Mljet) – Dubrovnik. Cena rejsu na odcinku Split – Korčula to 25 EUR. Operator zapewnia, za dodatkową opłatą, transfer samochodowy z lotniska w Splicie. Katamaranem można przewozić także psy i koty: przepisy są podobne do tych, z których korzysta transport lotniczy.  

Plaża Pupnatska Luka – najpiękniejsza plaża na wyspie Korčula

W Środkowej Dalmacji długie i słoneczne lato wplata się w pełną ciepła jesień. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, ale najlepszy czas na morskie i słoneczne kąpiele trwa od maja do października.

Korčula oferuje turystom i swoim mieszkańcom różne plaże. Jedną z najpiękniejszych jest Pupnatska Luka, która rozciąga się w zatoczce w południowej części wyspy, w pobliżu miejscowości Pupnat. Duża, piaszczysta – z delikatnym żwirkiem – osłonięta sosnowym lasem i bujną, śródziemnomorską roślinnością, wprowadza łagodnie w krystalicznie czyste, szmaragdowe morze, ale trzeba uważać. Duże płycizny zieleni szybko pochłania głębia czystego szafiru. Na skraju zatoki jest skałkowa część, polecana amatorom snorkelingu. Z zatoczki można podziwiać archipelag Lastovo. Plaża i otaczający ją naturalny krajobraz są chronione chorwackim prawem.

Plaża ma świetną infrastrukturę turystyczną. Można wypożyczyć leżaki, parasole, a także kajaki. W niewielkich restauracjach i barach można też zaspokoić głód i pragnienie. Powyżej plaży jest duży parking z toaletami. Pupnatska Luka jest dobrze skomunikowana z różnymi miasteczkami na wyspie.

Jak dojechać na plażę Pupnatska Luka?  

Korčula to nieduża wyspa. Plaża Pupnatska Luka oddalona jest o:

– 12 km od Starego Miasta Korčula, z którego w sezonie kursuje na nią autobus,

– 15 km od przystani Dominče, z której można dotrzeć swoim samochodem, podobnie jak z miasteczka Vela Luka, oddalonego o 42 kilometry.  

W każdym z miasteczek portowych można też wynająć skuter albo rower, co jest doskonałym wyborem dla zwolenników aktywnego wypoczynku i krajoznawstwa. A amatorom turystyki pieszej albo Nordic Walking, którzy przypłynęli katamaranem, marsz ze Starego Miasta Korčula zajmie jakieś dwie godziny. W dobie nawigacji satelitarnej wybór dobrej trasy nie powinien być problemem.

Sprawdź także nasz wpis o najpiękniejszych plażach na wyspie Korčula!

Najlepsze hotele na wyspie Korčula

Poprzedni

Gdzie zrobić zakupy i wymienić walutę na wyspie Korčula?

Wyprawa rowerowa po wyspie Korčula: Odkryj piękno Adriatyku

Następny

Dodaj komentarz