Promy ze Splitu na Wyspę Brač (Supetar), bilety, rozkład

, Tagi , , , , , , , ,

Wyspa Brač nie bez powodu nazywana jest jedną z najpiękniejszych wysp Chorwacji. Zachwyca bogactwem przyrody, pięknymi krajobrazami i atrakcjami, które rocznie wabią do niej tysiące turystów. Destynację tę wybierają nie tylko Polacy, ale także urlopowicze z każdego zakątka Europy. Warto wiedzieć, jak dostać się na wyspę niezależnie, czy decydujemy się na podróż do Chorwacji samochodem, czy samolotem. Choć przeprawa promem może przerażać i budzić wątpliwości, to nie ma w tym nic skomplikowanego.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Prom Supetar na wyspę Brač ze Splitu

Split to pod względem liczby mieszkańców, drugie co do wielkości miasto w Chorwacji. Znajduje się na półwyspie w sercu Dalmacji. To bardzo znany i charakterystyczny punkt, z którego bez problemu dostaniemy się na Brač. Do Splitu dolecimy bezpośrednim lotem z Katowic, Warszawy-Chopina lub Warszawy-Okęcia. Warto polować na loty tanimi liniami, ponieważ możemy w ten sposób sporo zaoszczędzić na naszej podróży. Wiele osób decyduje się jednak na podróż samochodem. Nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ możliwa jest przeprawa promem, z naszym autem na pokładzie. Supetar to największe miasto wyspy Brač, znajdujące się na jej północnym wybrzeżu.

Ile płynie się promem ze Splitu na wyspę Brač?

Podróż promem ze Splitu na wyspę Brač-Supetar zajmuje około 45 minut, więc jest dość optymalna i nie dłuży się. Czas, w jakim powinniśmy pojawić się w porcie przed planowanym odpłynięciem, zależy od tego, czy zakupiliśmy wcześniej bilety na prom online. Kolejka w porcie do punktu biletowego zajmować może nawet godzinę, czy półtora w szczycie sezonu, dlatego warto zaopatrzyć się w bilety wcześniej, przez internet. Nie jest to nic trudnego, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „bilet na prom Split-Supetar” lub wejść bezpośrednio na stronę https://www.jadrolinija.hr 

Rozkład promów na wyspę Brač

Na podanej wyżej stronie internetowej znajdziemy rozkład kursów promów. Ich liczba poza sezonem wynosi około 9, a w sezonie nawet 14 w ciągu jednego dnia. Prom kursuje od bardzo wczesnego ranka do późnego wieczora. Pamiętajmy, aby zarezerwować również bilet powrotny, ponieważ kolejki do kasy biletowej spotkają nas nie tylko w Splicie, ale również na wyspie, a szczególnie w okresie od maja do września nie należą do najkrótszych. 

Ceny biletów na prom ze Splitu na wyspę Brač (Supetar)

Cena biletu na prom zależna jest przede wszystkim od tego, czy podróżujemy wraz z pojazdem, np. samochodem, ciężarówką, kamperem, motorem, czy też nie. Istotna jest także długość i wysokość. Dla przykładu, cena za prom dla jednej osoby z samochodem osobowym, który nie przekracza 2 metrów wysokości i 5 metrów długości wynosi 28 euro (z czego bilet za osobę bez pojazdu wynosi 4,25 euro). Dzieci do 3 roku życia podróżują za darmo. Na podanej wcześniej stronie Jadrolinija wystarczy podać rodzaj i wymiary naszego pojazdu, a także zaznaczamy ilość i wiek osób podróżujących. Wówczas widzimy konkretną cenę za naszą podróż promem. Mogą one ulec zmianie i są zależne również od sezonu. Najdroższe i najbardziej oblegane bilety na prom przypadają oczywiście na sezon letni. Wtedy na podróż decyduje się największa ilość turystów. 

Co muszę zabrać, aby dostać się na prom? 

W internecie krążą informacje, że aby dostać się na prom, niezbędne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego lub paszportu, a także ważny dowód rejestracyjny pojazdu. W praktyce jednak rzadko dokumenty te są rzeczywiście sprawdzane i weryfikowane. Zwykle turyści proszeni są o okazanie zakupionego biletu i na tym kontrola się kończy. Mimo wszystko nie warto ryzykować i próbować dostać się na prom bez tych podstawowych dokumentów. 

Kilka praktycznych porad dla podróżujących promem 

  • Transport zwierzęcia domowego jest bezpłatny, ale muszą być one odpowiednio przewożone, tzn. w transporterze, na smyczy, w klatce itp. Warto wyrobić paszport zwierzęcia lub certyfikat weterynaryjny. Przed każdą zagraniczną podróżą należy również sprawdzić, jakie szczepienia są obowiązkowe w kraju, do którego się wybieramy. 
  • Split to duże turystyczne miasto, warto więc zdecydować się na podróż promem we wczesnych godzinach porannych, ominiesz w ten sposób tłumy, korki i kolejki.
  • Jeśli nie masz biletu zakupionego online, warto przyjechać nawet półtora godziny przed wypłynięciem promu. Wielu kierowców najpierw ustawia swój samochód w kolejce, a dopiero wtedy udaje się do kasy biletowej. Przez co nie tracą czasu na czekanie w podwójnej kolejce. 
  • Postaraj się uniknąć podróży ostatnim promem danego dnia. Jeśli z jakiegoś powodu spóźnisz się lub przegapisz transport powrotny, może to skomplikować twoje plany wakacyjne. Warto więc mieć zapas czasowy i zostawić sobie ostatni prom wieczorny, jako ten „awaryjny”. 

Podróż promem, nie jest niczym skomplikowanym i może umożliwić nam podróż na przykład na jedną z pięknych chorwackich wysp – Brač. Swoją drogą prom to również świetna przygoda i atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Umożliwia nam transport naszego pojazdu, którym następnie możemy swobodnie poruszać się po wyspie, wożąc w nim nasz bagaż, a nawet pupila. 

Sprawdź także nasz wpis, który opisuje zwiedzanie wyspy Brač na rowerze!

Poprzedni

Wakacje na jachcie, czyli najpiękniejsze mariny w Dalmacji

Szpitale w Splicie – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz