Stari Grad to jedno z najpiękniejszych miasteczek na wyspie Havr. Podczas urlopu w Chorwacji warto zaplanować trochę czasu na zwiedzanie tej wyspy. Jest to malowniczy kurort, pełen małych pałacyków i romantycznych kawiarenek. Na wyspę można dostać się promem, który kursuje regularnie między innymi z portu w miejscowości Split. Na pokład promu przyjmowane są wszystkie pojazdy. Obok samochodów ciężarowych, stoją osobówki, rowery, czy autokary.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Prom Split – Stari Grad
Najpopularniejszym przewoźnikiem na tej trasie jest firma Jardolinija. Na ich stronie internetowej można kupić wcześniej bilety na podróż bez stania w długich kolejkach do kasy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli spóźnimy się na rejs, pieniądze za bilet nie zostaną zwrócone. Jeśli nie podróżujemy samochodem, dobrym pomysłem, aby dostać się na wyspę Hvar będzie wynajęcie katamaranu. Jest to szybka łódź, również należąca do przewoźnika Jardolinija.
W sezonie katamaran kursuje 3 razy dziennie. Poza sezonem – dwa razy dziennie. Jeśli zdecydujemy się na podróż mniejszym, chociaż szybszym katamaranem, musimy pamiętać o tym, że rejs może zostać odwołany ze względu na złe warunki pogodowe. Podczas podróży katamaranem nie można również wychodzić na zewnątrz.
Czas podróży promem ze Splitu na Hvar
Podróż promem trwa 2 godziny. Może wydawać się, że to długo. Jednak podczas podróży można podziwiać malownicze widoki. Na promie dostępne są miejsca do siedzenia, także pod zadaszeniem. Jest dostępna również kawiarenka. Ciekawostką jest fakt, że obsługa promu nie wymaga opuszczania samochodów na czas podróży. Większość ludzi jednak woli cieszyć się słońcem i opuszcza swoje pojazdy, żeby robić pamiątkowe zdjęcia. Prom jest duży, więc osoby chorujące na chorobę morską mogą być spokojne. Jest tylko kilka momentów, kiedy faktycznie odczuwa się morską podróż – podczas kilku manewrów. Poza tym podróż promem przebiega naprawdę łagodnie.
Ceny biletów na prom Split – Stari Grad
Bilety na prom można kupić przed podróżą, przez internet lub w białej budce z logo Jardolinija, koło trapu. Można tam płacić zarówno kartą, jak i gotówką. Warto pamiętać o tym, że jeśli będziemy chcieli kupić bilety osobiście, dobrze jest najpierw ustawić się w kolejce na prom. Zakupione bilety trzeba później pokazać obsłudze promu, która będzie ustawiać nasz pojazd. Ceny biletów są przede wszystkim uzależnione od wieku kupującego (dziecko, dorosły) i od wielkości pojazdu, którym podróżujemy.
Proces zakupu biletów na stronie przewoźnika Jardolinija jest bardzo prosty i nie powinien sprawiać żadnych problemów. Na stronie można wybrać odpowiedni język. Następnie należy wyświetlić listę promów kursujących w danym dniu ze Splitu. Jeśli zdecydujemy się na któryś z tych promów, wyświetli się przycisk „kup”. Jeśli płyniemy na trasie Split – Stari Grad, wybieramy linię 635. Następnie, w odpowiednich rubrykach trzeba będzie uzupełnić wszystkie niezbędne dane – ilość podróżujących osób, rodzaj pojazdu itp. Poza sezonem kursuje oczywiście więcej mniejszych katamaranów.
Ceny biletów na trasie Split – Stari Grad
Ceny biletów są uzależnione przede wszystkim od sezonu. Sezon wysoki trwa od 4 czerwca do 10 października. W tym czasie za pdróż promem zapłacimy minimum 47 kun. Poza sezonem podstawowy bilet na prom kosztuje od 39 kun. Na cenę biletu ma również wpływ wielkość samochodu. Wiadomo, że za rower zapłacimy mniej, a samochód ciężarowy będzie kosztował o wiele więcej. Bilet za osobę dorosłą wyniesie nas w sezonie wysokim 18€. 1€ to ok. 8 kun. Wszystkie aktualne informacje warto sprawdzić wcześniej na stronie przewoźnika. Są tam również dokładnie wyszczególnione ceny za samochody, z podziałem na sezon niski i wysoki:
- samochód ciężarowy/przyczepa do 3, 4 i 5 ton,
- autobusy do 54 miejsc, od 18 do 33 miejsc, od 10 do 27 miejsc i powyżej 54 miejsc,
- przyczepa samochodowa, kempingowa, kamper do 5 lub 7 m długości,
- motocykl, motorower,
- motocykl z przyczepą,
- samochód do 9 miejsc,
- rower.
Jest to tylko część listy dostępnych możliwości, ale zostały tutaj wyszczególnione wszelkie możliwe środki transportu. Wszystkie informacje będą dostępne przy zakupie biletu. Warto jednak wcześniej przygotować budżet na taką podróż. U przewoźnika można również kupić bilet na drogę powrotną, aby na przykład drugi raz nie stać w kolejce do kasy. Dla spóźnialskich załoga promu jest wyrozumiała. Czasem pozwala ustawić pojazd na trapie i udać się po zakup biletów. Jednak jeśli prom odpłynie bez nas, a zakupiliśmy bilety przez internet, pieniądze nie zostaną zwrócone.
Rozkład rejsów promu Split – Stari Grad
Poza sezonem turystycznym na liście dostępnych rejsów znajdziemy 3 możliwości. Jeden z samego rana i następne, co kilka godzin, na przykład: 8:30, 14:30, 22:30. Od 4 czerwca, kiedy zaczyna się ruch turystyczny, rejsów tych jest znacznie więcej. Rozkład rejsów może różnic się w poszczególne dni. Dlatego dobrze jest pamiętać, żeby sprawdzić go przed podróżą na stronie internetowej przewoźnika. Promy odpływają zwykle co kilka godzin.
Przydatne informacje o trasie Split – Stari Grad
Ciekawostką o podróżowaniu promem, jest fakt, że podczas rejsu można palić na pokładzie. Palenie jest zakazane w pomieszczeniach zamkniętych. W podróż promem można także bez problemu zabrać zwierzęta. Przewiezienie ich katamaranem może okazać się problematyczne lub wręcz niemożliwe. Warto wcześniej to sprawdzić.
Na promie dostępna jest sieć WiFi, jak i poczęstunek. Jednak jeśli podczas podróży zgłodniejemy, warto mieć jedzenie zakupione przed wejściem na prom. Pozwoli to na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Na promach i katamaranach są również dostępne toalety. Po zejściu na ląd na wyspie Havr można wynająć samochód. Jednak jest to dużo droższe niż na przykład w Splicie. Do miasteczka Stari Grad z portu jest około 30 km krętej i trudnej drogi. W samym miasteczku najłatwiej jest poruszać się rowerem.
Jeśli dotarłeś już na wyspę Hvar, sprawdź nasz wpis o zwiedzaniu Stari Grad – najstarszym mieście na wyspie Hvar!