Promy Pelješac – wyspa Mljet (Sobra) – koszt i rozkład

, Tagi , , , , , , , , , ,

Wyspa Mljet cieszy się wśród podróżnych coraz to większym zainteresowaniem. Nie powinno Cię to jednak dziwić, możesz tam spotkać się z niesamowitą przyrodą, zabytkami, a także pięknymi plażami. Co więcej, podróż promem na wyspę Mljet może być dla Ciebie fantastycznym urozmaiceniem chorwackich wakacji. Jeśli więc zaplanowałeś dla siebie taką podróż, to najprościej na wyspę Mljet dostaniesz się z półwyspu Pelješac. Jednak co powinieneś wiedzieć o promach i kosztach takiej podróży?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ile czasu trwa podróż z Pelješac na wyspę Mljet?

Promy na wyspę Mljet wypływają z półwyspu Pelješac, a dokładniej z niewielkiego portu w Prapratno. Dopływają one do portu bezpośrednio na wyspie Mljet, którym jest niewielkie miasteczko Sobra. Oczywiście możesz się zastanawiać, ile taka podróż będzie trwała? Okazuje się, że nie będzie ona zbyt długa, gdyż standardowo promo do Sobra dopływa w około 45 minut. Oczywiście powinieneś uwzględnić także to, że czas przeprawy promowej może się zmienić, w zależności od panujących warunków pogodowych.

Zdarza się, że promy mogą mieć nawet godzinne opóźnienie lub nie wypłynąć z portu. Jednak o takich ewentualnościach podróżni są zawsze informowani z odpowiednim wyprzedzeniem. Musisz także wiedzieć, że na niektórych promach możesz skorzystać z wielu udogodnień, które pozwolą Ci spędzić czas w jeszcze przyjemniejszy sposób. Podczas podróży możesz także napawać oczy niesamowitymi widokami dalmatyńskiego wybrzeża, które z pewnością na długo zapadną Ci w pamięć. Pamiętaj również, że z Prapratno na wyspę Mljet kursuje linia promowa oznaczona numerem 832.

Ile kosztuje podróż promem z Pelješac na wyspę Mljet?

Jeśli chcesz dostać się z półwyspu Pelješac na wyspę Mljet, wówczas musisz także poznać ceny połączeń promowych na tej trasie. Okazuje się, że nie powinny one zbytnio nadwerężyć Twojego budżetu. Pamiętaj jednak, że cena biletu w jedną lub w obie strony mocno uzależniona jest od sezonu. Zależy to także od tego, czy zamierzasz zabrać ze sobą również samochód. Standardowo, cena za pojazd wraz z kierowcą to 21 euro. Jest to bilet w jedną stronę, a każdy kolejny pasażer oprócz kierowcy będzie musiał posiadać osobny bilet. Z kolei jeśli zamierzasz wybrać się na wyspę Mljet bez samochodu, wówczas zapłacisz za bilet około 4,8 euro.

Cena ta obowiązuje w sezonie turystycznym i uprawnia Cię do tego, byś zabrał ze sobą rower. Poza sezonem turystycznym taki bilet będzie Cię kosztował już 3,5 euro. Z kolei jeśli  wybierasz się na wyspę Mljet razem z pociechami, wówczas mogą one skorzystać z biletów ulgowych. Ich cena poza sezonem turystycznym wynosi 1,79 euro, zaś w sezonie cena biletów ulgowych wynosi 2,52 euro. Jeśli zaś planujesz podróż nieco większym samochodem – powyżej 3,5 tony, wówczas taki bilet będzie Cię kosztował odpowiednio 20,17 euro poza sezonem turystycznym i 23,30 euro w sezonie.

Pamiętaj również, że im wcześniej uda Ci się zarezerwować bilet na dogodną godzinę, tym lepiej. Z uwagi na popularność tego kierunku, może zdarzyć się, że miejsca na daną przeprawę promową zostaną wyprzedane. Bilety możesz kupić zarówno na miejscu w kasie biletowej przy porcie, jak i online. Z reguły drugie rozwiązanie może być dla Ciebie nieco korzystniejsze. Nie będziesz musiał czekać w długich kolejkach i będziesz mógł od razu wejść na pokład promu.

Rozkład promów z Pelješac na wyspę Mljet

Planowanie podróżny na wyspę Mljet z półwyspu Pelješac nie będzie dla Ciebie zbyt wielkim wyzwaniem. Niemniej jednak powinieneś dokładnie zapoznać się z rozkładem promów, by uniknąć na miejscu przykrej niespodzianki. Promy na wyspę Mljet z Pelješac kursują regularnie, jednak ich rozkład uzależniony jest od konkretnego momentu sezonu. W okresie od stycznia do czerwca, a także w okresie od października do grudnia promy kursują cztery razy w ciągu dnia. Jest to w następujących godzinach: 7:00; 12:00; 17:00; 20:30.

Musisz jednak pamiętać, że w momencie kiedy warunki pogodowe nie są zbyt korzystne, promy mogą zostać odwołane. Czasami mogą mieć nawet godzinne opóźnienie. Pamiętaj także o tym, że promy nie kursują w dniach 1 stycznia, 25 i 26 grudnia. Z kolei w okresie wakacyjnym, czyli w miesiącach takich jak: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień promy z półwyspu Pelješac na wyspę Mljet kursują z nieco większą częstotliwością. Możesz spodziewać się pięciu kursów w ciągu dnia, które odbywają się godzinach: 7:00; 10:15; 13:00; 17:00; 20:30.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, w razie złych warunków pogodowych, podróże mogą zostać odwołane lub mieć godzinne opóźnienie. Jeśli będziesz chciał z wyspy Mljet dostać się ponownie na półwysep Pelješac, wówczas musisz wiedzieć, że promy z Sobra wypływają godzinę wcześniej, niż z Prapratno. W stronę powrotną potrzebujesz również zakupić nowy bilet. Możesz więc śmiało planować swoją podróż z półwyspu Pelješac na wyspę Mljet i cieszyć się chorwackimi wakacjami.

Najlepsze hotele na wyspie Mljet

Poprzedni

Szpitale w Splicie – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Czy w Dalmacji jest drogo?

Następny

Dodaj komentarz