Promy Dubrownik – wyspa Mljet (Sobra), koszty, rozkład

, Tagi , , , , , , , , ,

Dubrownik jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Chorwacji. To właśnie tam możesz podziwiać najpiękniejsze zabytki, a także cieszyć się bliskością fenomenalnych plaż. Co więcej, wakacje w Dubrowniku mogą być dla Ciebie niezapomnianym przeżyciem, w szczególności jeśli zdecydujesz się na to, by je nieco urozmaicić. Okazuje się, że u wybrzeży Dubrownika leży przepiękna i znana wyspa Mljet. Podróż na nią da Ci możliwość do podziwiania niesamowitej przyrody, a także skorzystania z wielu innych atrakcji. Jednak jak dostać się z Dubrownika na wyspę Mljet?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ile czasu trwa podróż z Dubrownika na wyspę Mljet?

Wyspa Mljet stała się wyjątkowo popularnym celem wśród turystów. Co więcej, jej lokalizacja sprawia, że dostanie się na nią, nie powinno sprawić większego problemu. Wyspa znajduje się bowiem tuż u wybrzeży Dubrownika i możesz Cię ona zachwycić swoim specyficznym klimatem. Z pewnością wiesz, że możesz tam dostać się za pośrednictwem przeprawy promowej, ale do dyspozycji pozostaje także katamaran – Nona Ana. Wszystkie rejsy zaplanowane na wyspę odbywają się z głównego portu w Dubrowniku i docierają albo do miejscowości Sobra albo Polace, które zlokalizowane są już na wyspie Mljet.

Czas przeprawy promowej z Dubrownika na wyspę jest zróżnicowany. Zależy zarówno od tego, do jakiego portu na wyspę Mljet podróżujesz, jak i od ogólnych warunków atmosferycznych. Z reguły jednak taka podróż może trwać od godziny do godziny i dwudziestu minut. Na tej trasie kursuje linia promowa oznaczona numerem 9807, a przewoźnik zastrzega sobie możliwość wystąpienia opóźnień. W razie niesprzyjającej pogody mogą wynosić one nawet godzinę. Musisz również pamiętać, że na promach masz zaoferowany dostęp do szeregu udogodnień jak np. bufet czy inne atrakcje, które sprawią, że Twoja podróż będzie niesamowita i niezapomniana.

Ile kosztuje podróż promem na wyspę Mljet?

Przeprawa promowa z Dubrownika na wyspę Mljet nie będzie dla Ciebie zbyt dużym wydatkiem. Musisz być świadomy tego, że ceny biletów zależne są od sezonu i rodzaju. Z reguły możesz skorzystać też z biletów ulgowych. Oczywiście tylko jeśli posiadasz ważny dokument, który potwierdza prawo do korzystania ze zniżek. Możesz wybrać się na wyspę Mljet wraz z rowerem lub samochodem. Naturalne jest to, że w sezonie turystycznym bilety będą nieco droższe. Można jednak powiedzieć, że:

  • osoba dorosła za bilet na prom z Dubrownika na wyspę Mljet zapłaci 5,18 euro w sezonie turystycznym i około 3,75 euro poza sezonem;
  • koszt przeprawy promowej dla kierowcy z samochodem to około 22 euro w sezonie i 20 euro poza sezonem – cena ta nie obejmuje pozostałych pasażerów, którzy z Tobą podróżują. Będą oni musieli zdecydować się na zakup osobnych biletów.
  • osoba dorosła z rowerem za przeprawę promową zapłaci 5,18 euro w sezonie turystycznym i 3,75 euro poza sezonem;
  • jeśli podróżujesz z dziećmi na wyspę Mljet za ich bilet zapłacisz 2,80 euro w sezonie turystycznym i 1,75 euro poza nim.

Musisz również wiedzieć, że podane powyżej ceny obowiązują jedynie w jedną stronę. Oznacza to, że wracają z wyspy Mljet do Dubrownika potrzebujesz kolejnego biletu. Co więcej, bilety na prom możesz zakupić zarówno online, ale także jak i w kasach biletowych. Kasy biletowe są otwarte jedynie w godzinach kursowania promów i często tworzą się do nich dość pokaźne kolejki. Jeśli zależy Ci na tym, by ich uniknąć i kupić bilet w dowolnym momencie, możesz zdecydować się na zakup online. Płatności z kolei możesz dokonać zarówno w walucie, jaką jest euro, jak i zapłacić kunami chorwackimi. Pamiętaj, że jeśli wszystkie bilety na dany rejs zostaną wyprzedane, wówczas będziesz musiał poczekać na kolejny. O wiele lepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na kupno biletu na prom z odpowiednim wyprzedzeniem.

Rozkład promów z Dubrownika na wyspę Mljet

Rozkład promów z Dubrownika na wyspę Mljet jest względnie stały i w dużej mierze uzależniony jest od sezonu turystycznego. Musisz pamiętać, że promy te kursują nawet w niedziele, jednak z wyłączeniem dni świątecznych. W dniach jak np. 1 stycznia czy 25 i 26 grudnia niestety na wyspę Mljet z Dubrownika nie będziesz mógł się dostać. W okresie letnim tj. od czerwca do pierwszego października na wyspę kursy odbywają się aż pięć razy. Pierwszy prom z Dubrownika wypływa już o godzinie 6 rano i dociera około godziny 7:20. Kolejne promy, z których możesz skorzystać, wypływają o godzinach: 10:20; 14:00; 17:30; 20:30.

Z kolei jeśli na wyspę Mljet zamierzasz wybrać się poza sezonem turystycznym, musisz wiedzieć, że kursy odbywają się 4 razy dziennie. Pierwszy prom wypływa o godzinie 7:00 i dopływa na wyspę Mljet około godziny 8:20. Następne kursy zaś odbywają się o następujących godzinach: 11:30; 15:00; 19;00.

Analogicznie, jeśli zamierzasz wrócić z wyspy Mljet do Dubrownika, promy wypływają godzinę później i obowiązują takie same ceny biletów. W obliczu niekorzystnych warunków pogodowych może zdarzyć się tak, że rejs będzie opóźniony lub całkowicie odwołany. Jeśli posiadasz bilet, a prom o danej godzinie nie mógł wypłynąć z portu, Twój bilet ważny jest na kolejny rejs. Podróżni zwykle są odpowiednio wcześnie informowani o możliwości wystąpienia opóźnień lub innych utrudnień. W przypadku odwołania promu możesz także ubiegać się o zwrot kosztów biletu, jeśli nie chcesz wypłynąć na wyspę Mljet w nieco innej godzinie. Cała podróż może być dla Ciebie jednak fascynującym przeżyciem i całkowicie nowym doświadczeniem, więc powinieneś się na taki krok zdecydować. Sprawdź również jak dostać się z Pelješac na wyspę Mljet!

Poprzedni

Czy w Dalmacji jest drogo?

Czy na wyspie Brač jest drogo?

Następny

Dodaj komentarz