Pomnik Grgura Ninskiego w Splicie – zwiedzanie

, Tagi , , , , , , , ,

Pomnik Grgura Ninskiego to jeden z najważniejszych zabytków miasta Split w Chorwacji. Wzbudza zainteresowanie turystów z całego świata i jest symbolem miasta. Jest to jeden z największych pomników w Chorwacji, a jego wysokość wynosi 8,5 metra. Znajduje się on na głównym placu miasta, tuż przy Bramie Złota, czyli wejściu na Stary Rynek.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Grgura Ninskiego

Grgur Ninski, znany również jako Grgur Biskup, urodził się w miejscowości Nin, w pobliżu Splitu, w 900 roku. Był biskupem w Ninie w czasach, gdy Chorwacja była pod panowaniem Królestwa Węgier. W czasie swojego pontyfikatu Grgur walczył o uzyskanie autonomii dla kościoła chorwackiego, a także popierał idee narodowe. Grgur jest uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych ludzi w historii Chorwacji.

Opis Pomnika Grgura Ninskiego w Splicie

Pomnik Grgura Ninskiego został zaprojektowany przez chorwackiego rzeźbiarza Ivana Meštrovicia i został odsłonięty w 1929 roku. Jest to figura biskupa, wykonana z brązu, z jedną stopą na kamiennej kuli, co według ludowej legendy ma przynosić szczęście. Grgur trzyma w ręku otwartą księgę, która symbolizuje Chrystusa i Ewangelię, a także dzierży kij pasterski, co ma oznaczać, że biskup jest pasterzem swojego ludu.

Gdzie znajduje się Pomnik Grgura Ninskiego w Splicie?

Pomnik Grgura Ninskiego znajduje się na Placu Katedralnym, tuż przy Złotej Bramie, czyli wejściu na Stary Rynek. W Split można dotrzeć samochodem, pociągiem, autobusem lub samolotem. Najlepiej korzystać z połączeń międzynarodowych, np. lotnisko w Split, które obsługuje wiele linii lotniczych, m.in. Ryanair, Wizz Air, Lufthansa, EasyJet, Norwegian, SAS i wiele innych.

Praktyczne informacje o zwiedzaniu

Pomnik Grgura Ninskiego można zwiedzać przez cały rok, a wstęp jest bezpłatny. Najlepszym czasem na zwiedzanie jest rano lub wieczorem, gdy jest mniej tłoczno. Warto też wiedzieć, że pomnik jest oświetlony nocą, co dodaje mu uroku i sprawia, że jest jeszcze piękniejszy. W Splicie warto zobaczyć również wiele innych zabytków i atrakcji turystycznych. Warto zwiedzić starówkę, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także katedrę św. Duje, która jest jednym z najważniejszych zabytków w Chorwacji. Warto również zobaczyć Pałac Dioklecjana, który jest pozostałością po rzymskim pałacu. Piękne jest także Muzeum Archeologiczne, w którym można zobaczyć wiele cennych eksponatów z czasów starożytnych.

Jeśli chodzi o zakupy i wymianę walut, najlepiej skorzystać z banków, które znajdują się w centrum miasta. Można też skorzystać z kantorów, ale należy uważać na kursy, które często bywają niekorzystne. W Splicie znajduje się wiele sklepów z pamiątkami i rękodziełem, gdzie można kupić piękne i oryginalne prezenty dla siebie i bliskich. Warto też zwrócić uwagę na lokale gastronomiczne, w których można spróbować tradycyjnych chorwackich potraw. Są to np dalmatyńska pršut (suszone mięso), oliwki, ser feta i wiele innych.

Ciekawostki o Pomniku Grgura Ninskiego w Splicie

Pomnik Grgura Ninskiego to nie tylko ważny zabytek, ale również źródło wielu ciekawostek i legend. Oto kilka z nich:

  • W ciągu dnia, kiedy turystów jest najwięcej, przy pomniku często gromadzą się artyści uliczni, którzy wystawiają swoje prace i grają na instrumentach.
  • Według jednej z legend, dotknięcie stopy pomnika Grgura Ninskiego przynosi szczęście, a według innej, ręka biskupa trzymająca kij pasterski jest tak mocno zużyta przez dotykających ją turystów, że musiała zostać już kilka razy wymieniona.
  • Pomnik jest miejscem corocznego wydarzenia zwanego „Noć Grgura Ninskog” (Noc Grgura Ninskiego). Podczas niego na placu przed pomnikiem odbywają się występy muzyczne i pokazy sztucznych ogni.
  • W pobliżu pomnika znajduje się wiele restauracji i kawiarni, gdzie można zrelaksować się i odpocząć po zwiedzaniu miasta.
  • Według legendy Grgur Ninski potrafił mówić z wężami, a przed swoją śmiercią przepowiedział, że kiedyś zginie wojownicza Chorwatka, która zbawi kraj przed najeźdźcami. Przepowiednia ta spełniła się w 1991 roku, kiedy to Chorwacja odzyskała niepodległość.

Sprawdź również nasz artykuł, w którym opisujemy zwiedzanie Vocni Trg w Splicie, czyli Placu Owocowego!

Poprzedni

Spacerem po promenadzie Riva w Splicie

Zwiedzanie Lumbarda na wyspie Korčula – atrakcje, co zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz