Półwysep Pelješac, drogą morską czy lądową?

, Tagi , , , , ,

W ciągu roku istnieją trzy różne okresy, podczas których kursują promy. Poza sezonem, czyli od stycznia do czerwca oraz od października do grudnia, organizowane są cztery rejsy każdego dnia. Oznacza to, że masz do wyboru dwa rejsy rano, jeden po południu i jeden wieczorem.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Promy na Półwysep Pelješac z Ploce do Trpanj

W trakcie niskiego sezonu jest sześć rejsów, wybór rejsów zatem się poszerza. Wciąż możesz skorzystać z dwóch rejsów rano i dwóch po południu, ale pojawi się również jeden rejs wieczorem.

Jeśli jednak planujesz podróż na Półwysep Pelješac w czasie wysokiego sezonu, nie musisz się martwić o brak opcji. W okresie od trzydziestego czerwca do trzeciego września istnieje aż siedem rejsów dziennie. Trzy rejsy rano, dwa po południu i dwa wieczorem pozwolą Ci swobodnie zaplanować dzień i skorzystać z różnorodnych atrakcji w Trpanj.

Ceny promów na Półwysep Pelješac

Za przejazd dorośli zapłacą nieco ponad jedno euro poza sezonem. W trakcie wysokiego sezonu cena wzrośnie do pięciu euro i trzydziestu eurocentów. Jeśli jedziesz z dziećmi, to warto wiedzieć, że dzieci od trzeciego do dwunastego roku życia płacą mniej. W zależności od sezonu cena za dziecko wynosi od 2,06 euro do 2,65 euro.

Co się tyczy osób podróżujących samochodem, koszty przewozu są uzależnione od wielkości pojazdu. Kierowca pojazdu o długości do pięciu metrów i wysokości do dwóch metrów zapłaci poza sezonem nieco ponad szesnaście euro, a w trakcie sezonu dwadzieścia euro. Cena za transport większego pojazdu wynosi z kolei od dwudziestu sześciu euro do trzydziestu jeden euro, w zależności od sezonu.

Transport kampera promem wynosi zaś poza sezonem dwadzieścia sześć euro i trzydzieści dwa w sezonie. Jeśli jednak kamper jest dłuższy niż pięć metrów, będziemy musieli zapłacić za niego odpowiednio trzydzieści, bądź trzydzieści siedem euro. To jednak nie koniec. Za kamper powyżej siedmiu metrów długości będziemy musieli zapłacić trzydzieści osiem lub czterdzieści siedem euro.

Droga na Półwysep Pelješac przez Ston

Warto wiedzieć, że jedna z najpopularniejszych tras na Półwysep Pelješac prowadzi przez miasto Ston. Jadąc z Dubrownika, będziesz musiał pokonać około siedemdziesiąt kilometrów w kierunku północnym, wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

Jeśli natomiast podróżujesz z innego dużego miasta, jak na przykład z Mostaru w Bośni i Hercegowinie, to najlepszym sposobem dotarcia na półwysep przez miasto Ston będzie kierowanie się najpierw do Neum, a stamtąd na południe w kierunku Półwyspu Pelješac.

Trasa przez miasto Ston jest bardzo malownicza i przyciąga wielu turystów. Jednak warto pamiętać, że w sezonie letnim droga ta może być bardzo ruchliwa i zatłoczona, co może wydłużyć czas podróży.

Ston – miasto twierdza

Ston to niewielkie miasteczko położone na półwyspie Pelješac w Chorwacji, zamieszkane przez nieco ponad pięciuset ludzi. Uważa się je za bramę na Półwysep Pelješac ze względu na swoje położenie na granicy półwyspu.

Jednym z głównych zabytków Stonu jest jego imponujący mur miejski. Został zbudowany w czasach, kiedy miasto było ważnym ośrodkiem w Republice Raguzy. Mur ten składał się kiedyś z czterdziestu wież oraz siedmiu twierdz. W czasach, kiedy Ston był jeszcze fortem, mury miasta skutecznie odpierały ataki Turków osmańskich.

W dzisiejszych czasach pozostałości fortyfikacji Stonu przypominają o jego długiej i burzliwej historii. Miasto przestało pełnić tak ważne funkcje militarnie, a wiele z fortyfikacji rozebrano i sprzedano jako budulec. Pozostałości mury miejskiego Stonu, składające się z części muru i ruin trzech wież, nazywane są niekiedy europejskim murem chińskim. Sprawdź szczegółowy tekst o zwiedzaniu Ston – co musisz zobaczyć?

Najdłuższe mury obronne w Europie

Długość murów w Stonie wynosi prawie dziewięćset metrów, co czyni je najdłuższymi murami obronnymi w Europie. Wejście na mury jest możliwe dzięki trzem bramom – dwóm w Stonie oraz jednej w pobliskim Mali Stonie. Spacer po murze to niesamowita atrakcja turystyczna, którą warto zaliczyć podczas wakacji w Chorwacji. Przejście całego muru zajmuje około pół godziny. Podczas spaceru będziemy mogli podziwiać niesamowite widoki na miasto, okoliczne wzgórza, a nawet wybrzeże Adriatyku.

Warto jednak pamiętać, że taki spacer wymaga odpowiedniego przygotowania. Obuwie powinno być wygodne, dobre do chodzenia po kamieniach, a w upalne dni niezbędna będzie czapka na głowę i butelka z wodą. Wejście na mury jest płatne, ale koszt nie jest wysoki w porównaniu z unikalnymi wrażeniami, jakie oferuje. Bilet za jedną osobą bez grupy wynosi pięćdziesiąt koron, w grupie czterdzieści, a młodzież i studenci zapłacą trzydzieści koron za spacer po murze obronnym.

Wizyta w Stonie i spacer po jego murach to nie tylko doskonała okazja do poznania historii tego pięknego miasta, ale także niezapomniane doświadczenie dla każdego, kto chce poczuć klimat dawnych, średniowiecznych czasów.

Saliny w Ston

Muzeum Saliny w Ston utworzono w 2014 roku. Salina na terytorium Stonu istnieje już od ponad siedmiuset lat, a jej historia związana jest z tradycyjną technologią naturalnego odparowania wody morskiej do produkcji soli. Konstrukcja basenu solankowego i innych obiektów w salinie znacznie różni się od innych starych solanek z Istrii i Dalmacji, które składają się z małych grup solanek produkujących sól niezależnie od siebie.

Muzeum Saliny Ston ma na celu zachowanie oryginalnej technologii produkcji soli w Solanie Ston, jako historycznej jednostki technologicznej, cywilizacyjnej, a także kulturowej oraz części narodowego i uniwersalnego dziedzictwa. Muzeum wzięło także pod swoją opiekę niektóre gatunki ptaków żyjących na terenach warzelni soli morskiej, niektórych gatunków roślin i innych. W ten sposób, muzeum chroni budynek oraz tradycyjny sposób produkcji soli morskiej oraz dokumentuje dzieje produkcji i sprzedaży soli w Stonie.

Celem Muzeum jest także to, aby regionalne dziedzictwo związane ze solnictwem stało się dostępne dla wszystkich mieszkańców Chorwacji, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży oraz obcokrajowców, którzy odwiedzają Ston. Muzeum oferuje odwiedzającym pokazy produkcji soli, które pozwalają uczcić pracę człowieka na przestrzeni wieków. Muzeum było także tematem przewodnim pawilonu i wystawy Chorwacji na Światowej Wystawie Expo, która odbyła się w 2005 roku w Japonii.

Hodowla ostryg na Półwyspie Pelješac

Półwysep Pelješac jest znanym regionem turystycznym, a jednym z najważniejszych skarbów tego regionu są ostrygi. Pelješac słynie z produkcji ostryg od stuleci i zawsze był jednym z głównych ośrodków, gdzie można spróbować tego owocu morza.

Ostrygi z Pelješac są bardzo smaczne i cenią je miłośnicy kuchni śródziemnomorskiej. Są one pochodzenia naturalnego. Oznacza to, że hoduje się je w czystych i naturalnych wodach Morza Adriatyckiego. Robi się to bez stosowania sztucznych chemikaliów i innych substancji. Hodowcy dbają o to, aby ich ostrygi rosły w najlepszych warunkach, co wpływa na ich wyjątkowy smak i teksturę.

Ston nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie zjemy przepyszne ostrygi. Hodilje, Orebić, Kućište i Mali Ston to tylko niektóre z miejscowości, które oferują świeże, lokalne ostryg, przygotowywane w tradycyjny sposób. Warto podkreślić, że ostrygi z Pelješac to nie tylko smak, ale także historia, tradycja i kultura regionu.

W wymienionych miejscach można znaleźć restauracje, bary i sklepy, które oferują ostrygi na różne sposoby, od świeżych i naturalnych po przyprawione, grillowane lub pieczone. Ostrygi można także kupić bezpośrednio od hodowców, co jest doskonałą okazją do poznania tradycyjnego sposobu hodowli i produkcji ostryg oraz spotkania z ludźmi, którzy dbają o ich jakość i smak.

Poprzedni

Wakacje na półwyspie Pelješac – zielonym półwyspie Dalmacji

Zwiedzanie archipelagu Pakleni Otoci – praktyczne informacje

Następny