Plaże Ivan Dolac, Jagodna, Sv. Nedjelja, Zaraće i Milna na Hvar – praktyczne informacje

, Tagi , , , , , , , , , , , , , ,

Chorwacja z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nic w tym zaskakującego. Lazurowe wody, malownicze plaże i bliskość natury przyciągają rzesze turystów. Wśród najbardziej cenionych letnich destynacji odnaleźć można wyspę Hvar, charakteryzującą się najpiękniejszymi chorwackimi plażami. Dlaczego warto odwiedzić lawendową wyspę?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Hvar – co warto zobaczyć?

Hvar to wyspa, która zyskała tytuł jednego z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji. Słynie ona nie tylko z górzystych terenów, ale przede wszystkim z pól lawendy. Do najpiękniejszych miast zalicza się m.in. Hvar, zachwycające architekturą i sielskim klimatem. Będąc tam koniecznie należy zwiedzić:

  • Katedrę św. Stefana – z jedną z najpiękniejszych dzwonnic w całej Dalmacji. 
  • Klasztor Franciszkanów – znajdujący się tuż nad Adriatykiem. Pochodzi z XV wieku, a w środku jest muzeum archeologiczne. 
  • Fortecę Španjola – zbudowana prawdopodobnie w XVI wieku. Z góry rozciąga się niezapomniany widok. 
  • Fort Napoleona – leży na wzgórzu, z którego można oglądać panoramę miasta. 

Natomiast na terenie najstarszego miasta – Stari Grad, znajduje się równina wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ponadto jest to wymarzone miejsce dla aktywnych turystów. Tereny Hvaru ceni się ze względu na ogromne tereny do nurkowania, wspinaczki czy jazdy na rowerze. Wyspa Hvar charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem przez cały rok, jednak w czerwcu przybywa na nią najwięcej turystów. Jest to bowiem czas kwitnięcia lawendy. Na wyspę można dotrzeć tylko drogą morską. Najchętniej wybierany jest prom ze Splitu do Starego Gradu lub z Drevnika do Sućuraju. Możliwe jest również przepłynięcie katamaranami. 

Plaże na wyspie Hvar

Wyspa Hvar co roku przyciąga wiele turystów, zachwycających się nie tylko urokliwymi miasteczkami, ale także malowniczymi wybrzeżami. Jedne z najbardziej cenionych plaż są w południowej części wyspy. Na które z nich warto się wybrać?

Ivan Dolac 

Miasteczko Ivan Dolac znajduje się w środkowo-południowej części wyspy Hvar. Miejscowość ta charakteryzuje się malowniczymi plażami z widokiem na dwie wyspy: Šćedro i Korcula. Na tym terenie najczęściej spotyka się naturalne plaże żwirowe. Tu i ówdzie, spotkać można betonowe płyty, na których turyści łapią promienie słoneczne. Na wybrzeżu znajduje się również wypożyczalnia rowerów wodnych. 

Jagodna 

Miejscowość Jagodna leży w niewielkiej odległości od Ivan Dolac. Cechą charakterystyczna tego nadmorskiego miasteczka są niewielkie, a zarazem niezwykłe urokliwe plaże. Wokół nich rosną różnorodne gatunki drzew, które dają schronienie przed upałem. Co więcej, stwarzają niepowtarzalny, zaciszny klimat. Na terenie Jagodny znaleźć można zarówno żwirowe jak i piaszczyste plaże. 

Sveta Nedjelja

Plaże znajdujące się w Sveta Nedjelja zalicza się do kamienistych lub żwirowych. Zlokalizowane są na zachód od Ivan Dolac. Większa część z nich jest stosunkowo niewielka. Aby dotrzeć na plażę należy przejść przez leśne trakty, które zachowano w jak najbardziej naturalnym stanie. Na jednej z głównych plaż znajduje się jaskinia Pataršćici. Na wybrzeżu znajduje się wiele tras turystycznych, a także wspinaczkowych. 

Zaraće 

W Zaraće wyróżnić można trzy najbardziej znane plaże. Pierwsza z nich to tzw. Mala Zaraća umiejscowiona w północnej części miasteczka. Podobnie jak większa część chorwackich wybrzeży, jest to plaża żwirowa. Jest ona odrobine mniejsza od znajdującej się niedaleko – Velo Zaraće. Charakterystyczną cechą tej zatoczki są wysokie klify oraz nadmorskie restauracje serwujące lokalne potrawy. Jednak najbardziej rozpoznawalna jest kamienista Dubovica, z której rozciąga się widok na bezkresne morze, tradycyjne domki czy naturę. W jej pobliżu odnaleźć można zarówno bary, jak i restauracje. 

Milna

Plaża w Milnie jest częścią żwirowego wybrzeża Chorwacji. Jest zdecydowanie bardziej wysunięta na północ niż pozostałe miejscowości. Plaże otoczone są nie tylko bujną roślinnością, ale także tradycyjnymi chorwackimi zabudowaniami. Znajduje się tam szeroki wybór lokali gastronomicznych. Istnieje również możliwość wypożyczenia leżaków, łódek i parasoli. Na plaży w Milnie odnaleźć można także prysznice. 

Sprawdź także nasz tekst o najlepszych hotelach i noclegach na wyspie Hvar!

Poprzedni

Najpiękniejsze miasta Dalmacji w drodze na południe Chorwacji

Organy morskie (Morske Orgulje) w Zadarze – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz