Plaża Prapratno – najpiękniejsza plaża Półwyspu Pelješac

, Tagi , , , , , ,

Kiedy powietrze zaczyna pachnieć wiosną, dni robią się coraz dłuższe, a promienie słońca coraz częściej przebijają się przez chmury, tęsknota za tym, żeby wyrwać się, choć na kilka dni gdzieś daleko, zaczyna narastać. Nawet jeśli do wakacji pozostało jeszcze sporo czasu, warto wyruszyć w podróż palcem po mapie i zaplanować letni urlop. To taka namiastka prawdziwej podróży, która przy odrobinie wyobraźni przeniesie nas na chwilę na nagrzaną słońcem plażę czy górski szlak. Dziś wybieramy plażę…

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plaża Prapratno – złoty piasek chorwackiego wybrzeża

Chorwacja od wielu już lat znajduje się w czołówce europejskich krajów obieranych jako kierunek na wakacje. Nie znaczy to wcale, że wszędzie jest tłoczno i głośno. Długa linia brzegowa tego kraju obfituje w wiele pięknych zakątków, które potrafią oczarować odwiedzających. Jednym z takich miejsc jest plaża Prapratno. Choć chorwackie wybrzeże słynie raczej z kamienistych plaż, miłośnicy złotego piasku również znajdą tu coś dla siebie. Takim właśnie miejscem jest plaża w miejscowości Prapratno. Drobny, złoty piasek i czysta, turkusowa woda jednej z najpiękniejszych zatok półwyspu Pelješac — czego chcieć więcej? 

Prapratno to niewielka miejscowość leżąca na południu półwyspu, będącego częścią Dalmacji — historycznej krainy na pograniczu dzisiejszej Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry. Wróćmy jednak do naszej plaży, otoczonej sosnowymi lasami i gajami oliwnymi. Ten piękny zakątek oferuje odwiedzającym liczne atrakcje, pozostając przy tym miejscem sprzyjającym odpoczynkowi. Można tutaj podziwiać walory przyrodnicze okolicy, na przykład ciekawe ukształtowanie terenu. Plaża z trzech stron otoczona jest zielonymi wzgórzami, które razem z doskonale widocznym wśród zieleni skalistym podłożem tworzy ciekawą mozaikę. Zatoczka otwiera się niczym okno na widoczną w oddali wyspę Mljet.

Plaża Prapratno określana jest często mianem najpiękniejszej w Chorwacji, a nawet na całym wybrzeżu Adriatyku. Ciepła, krystalicznie czysta woda zachęca do kąpieli, a nagrzany słońcem piasek sprzyja relaksowi. To miejsce przypadnie do gustu zarówno amatorom plażowania, jak i aktywnego spędzania czasu. Łagodny brzeg morza z płytką wodą sprawia, że plaża jest też idealna dla rodzin z dziećmi. 

Atrakcje turystyczne blisko plaży Prapratno

Prapratno leży kilka kilometrów od miasteczka Ston, słynącego niegdyś z najdłuższych murów obronnych w Europie. Mury pamiętają czasy, kiedy Ston było ważnym fortem broniącym najeźdźcom, dostępu w głąb lądu. Dziś pozostałości murów otaczających malownicze miasteczko są niewątpliwą atrakcją turystyczną. 

Niedaleko plaży Prapratno znajduje się przystań promowa, która umożliwia przeprawę na znajdującą się po drugiej stronie cieśniny wyspę Mljet. Ma ona długość 37 kilometrów i szerokość niespełna trzech. Większą część jej powierzchni zajmują lasy w tym Park Narodowy Mljet, na którego terenie znajdują się dwa słone jeziora, a także pozostałości dawnych fortyfikacji i rzymskiej rezydencji. W parku występują też rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

Okolice plaży Prapratno można zwiedzać pieszo, samochodem, a także wybierając jednostki pływające. Każdy z tych sposobów z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń i widoków zapierających dech w piersiach. Ukształtowanie terenu zapewnia zmieniającą się panoramę z widokiem na turkusowe wody Adriatyku i charakterystyczne dla okolicy zielone wzgórza.

Specjały i restauracje Półwyspu Pelješac

W sąsiedztwie plaży znajdują się restauracje i kawiarnie, w których można spróbować lokalnych dań, napić się aromatycznej kawy czy skosztować tutejszego wina. Kuchnia Półwyspu Pelješac to przede wszystkim dania przyrządzane ze świeżych ryb oraz owoców morza. Ich różnorodność może przyprawić o zawrót głowy — małże, ostrygi, kalmary, ośmiornice, krewetki, homary. Amatorzy turystyki kulinarnej będą zachwyceni i z pewnością docenią kunszt tutejszych szefów kuchni.

Półwysep słynie też z produkcji oliwy z oliwek oraz lokalnego wina. Niewielkie rodzinne wytwórnie oliwy oraz winnice to stały element krajobrazu okolicy Prapratno, jak i całego półwyspu. Górzysty krajobraz i zbocza skąpane w słońcu sprzyjają uprawom drzew oliwnych i winorośli. Bogate w smaku czerwone i białe wina oraz aromatyczna oliwa mają swoją renomę i zachwycają smakoszy z całego świata. 

Ten malowniczy i bogaty w różnorakie atrakcje zakątek Chorwacji z pewnością zasługuje na uwagę przy planowaniu wakacyjnych wojaży, a sama plaża Prapratno to idealne miejsce relaksu.

Poprzedni

Hvarski teatr – co warto wiedzieć, jak wygląda zwiedzanie?

Wyspa Hvar – Brusje, stolica chorwackiej lawendy 

Następny

Dodaj komentarz