Parki narodowe w Chorwacji – które są najpiękniejsze, które warto zwiedzić?

, , Tagi , , , ,

Chorwacja jest średniej wielkości krajem z małym zaludnieniem, przez co posiada ogromne połacie dzikiej przyrody. Parki narodowe w Chorwacji są jednymi z najpiękniejszych w całej Europie. Bogata fauna i flora przyciąga ludzi z całego świata. Które parki narodowe warto zatem odwiedzić? Jest z czego wybierać, bo mamy ich aż 10!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park Narodowy Plitwickie Jeziora

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest niezwykłym prezentem od natury i jednym z najpiękniejszych miejsc turystycznych w Chorwacji. Położony między górami Mala Kapela i Lješevica, jest to największy i najbardziej znany park narodowy w kraju, zjednujący sobie serca ponad miliona odwiedzających każdego roku.

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest znany z jezior tak spokojnych, że tworzą one idealnie lustrzane odbicie. Główną atrakcją jest tu 16 połączonych jezior, wspaniałe wodospady i kaskady Plitvice, o wysokościach sięgających od 25 do 78 metrów. Jeziora te słyną z charakterystycznych kolorów, które zmieniają się w zależności od liczby żyjących w nich organizmów, minerałów, pory roku, czy ilości wpadającego w nie światła słonecznego.

Plitvice najepiej odwiedzić w formie jednodniowej wycieczki z Zagrzebia lub Zadaru. Najłatwiej dostać się tam zorganizowanym trasnportem np. w postaci autobusu, który zatrzymuje się na miejscowym parkingu i pod koniec dnia odwozi turystów z powrotem do miasta.

Cena poza sezonem/ceny w sezonie:

Osoby dorosłe – 300kn/450kn
Dzieci i młodzież do lat 18 – 80kn/170kn
Dzieci do lat 7 – gratis/gratis
Studenci – 170kn/310kn

Park Narodowy Mljet

Ten Park Narodowy to idealne miejsce dla osób, które cenią sobie przygodę i piękne widoki. Znajdujący się na wyspie Mljet na południu Chorwacji park otaczają dwa jeziora solankowe. Park oferuje tu m.in. kajaki, pływanie, wędrówki piesze i miejsca do relaksu.

Wyspa Mljet jest otoczona tajemnicami i legendami. Niektórzy twierdzą, że był tutaj więziony św. Paweł, podczas gdy inne opowieści wspominają o bogini Kalipso, która trzymała tu Odysa w niewoli. W X wieku Mljet zamieszkiwali mnisi benedyktyni.

W centrum wyspy odnajdziemy jezioro ze swoją własną wyspą, na której znajduje się kawiarnia w byłym klasztorze benedyktyńskim z XII wieku. To nie tylko fascynujące miejsce historyczne, ale również idealne do relaksu, kajakowania, czy wypicia filiżanki kawy.

Do Mljet dostaniemy się promem, który kursuje codziennie z Dubrownika, a w okresie letnim możemy zaplanować wycieczkę jednodniową z miast takich jak Korcula, Makarska, czy Pelješac.

Cena poza sezonem/ceny w sezonie:
Osoby dorosłe – 70kn/150kn
Dzieci i młodzież do lat 18 – 35kn/50kn
Dzieci do lat 7 – gratis/gratis
Studenci – 70kn/150kn

Park Narodowy Krka

Jeśli szukasz niezapomnianych wodospadów w Chorwacji, to wizyta w Parku Narodowym Krka jest obowiązkowa. Chociaż Jeziora Plitwickie są bardziej rozpoznawalne, to Krka może się pochwalić wodospadami o większej wysokości i ze znacznie lepszymi widokami. Można tam dotrzeć jednodniową wycieczką z głównych miast nadmorskich w Dalmacji.

Największym i najbardziej znanym wodospadem w Parku Narodowym Krka jest Skradinski Buk. Składa się z co najmniej 17 pięter, co przekłada się na spektakularny widok. Podobnie jak w Jeziorach Plitwickich, od 2021 roku pływanie jest tutaj zabronione. Park oferuje także kilka ścieżek edukacyjnych, które przedstawiają historię i florę tego obszaru. To miejsce zamieszkania ponad 200 różnych gatunków ptaków, w tym orła złotego, griffona, czy sokoła peregrine.

Poza popularnym wodospadem Skradinski Buk można zwiedzić tu także średniowieczną twierdzę z XIV w. na rzece Krka, lub wybrać się na rejs łodzią na wyspę Visovac. Stare młyny zostały tam przekształcone w otwarte dla turystów muzeum. Dzięki położonemu obok punktowi widokowemu zbudowanemu przez cesarza Francisa Josefa II można łatwo podziwiać górną część wodospadów.

Można tam dojechać z miast takich jak Sibenik i Split lub dotrzeć tam statkiem z Zadaru, czy Skradin.

Cena poza sezonem/ceny w sezonie:
Osoby dorosłe – 100kn/200kn
Dzieci i młodzież do lat 18 – 80kn/120kn
Dzieci do lat 7 – gratis/gratis
Studenci – 100kn/200kn

Park Narodowy Paklenica

Park Narodowy Paklenica położony jest w pobliżu gór Velebit i Zadaru. Składa się z dwóch jarów – Velika Paklenica i Mala Paklenica, które biegną równolegle. Ten dziki teren z górami bez drzew, lasami sosnowymi i głębokimi kanionami jest bardzo przystępny dla turystów. Jest to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę, lub na kilka dni aktywnego wypoczynku.

Warto zabrać ze sobą wygodne buty, ponieważ park posiada 150 km ścieżek i tras, idealnych dla wszystkich, od spacerowiczów po doświadczonych wędrowców.

Park przyciąga nie tylko miłośników wędrówek, ale także wspinaczy, alpinistów i speleologów, ze względu na wyzwania wspinaczkowe i liczne jaskinie do zwiedzania. Warto wziąć udział w zorganizowanej wycieczce do jaskini Manita Peć, która ma 175 metrów długości i która zaprezentuje nam bajeczny pokaz foramcji skalnych — stalaktytów i stalagmitów.

Park jest też domem dla ponad 1000 gatunków roślin i niezliczonej liczby ptaków, w tym orłów, sokołów, a nawet niedźwiedzi brunatnych (które są tu na szczęście rzadkim widokiem).

Cena poza sezonem/ceny w sezonie:
Osoby dorosłe – 60kn/60kn
Dzieci i młodzież do lat 18 – 40kn/40kn
Dzieci od lat 5 do lat 14 – 30kn/30kn
Do lat 5 – gratis/gratis
Studenci –  60kn/60kn

Park Narodowy Sjeverni

Jeśli szukasz aktywnych wakacji, z pewnością warto wybrać się do Parku Narodowego Sjeverni Velebit. Tereny górskie Velebit oddzielają Wybrzeże Adriatyku od kontynentalnej części Chorwacji, zawierając dwa parki narodowe – Sjeverni Velebit i Paklenica. Velebit stanowić będzie piękne tło dla naszych zdjęć i filmów.

W parku narodowym Sjeverni Velebit można uprawiać różne formy aktywności, takie jak jazda na rowerze i wędrówki, czy wspinaczki. Największą atrakcją tego parku jest Botaniczny Ogród Velebit. Założony w 1967 roku, znajduje się on niedaleko schroniska górskiego Zavižan, które jest najstarszą stacją pogodową w górach w Chorwacji. Ogród oferuje ponad 300 różnych gatunków roślin, ukazując calą bioróżnorodność gór. Jest to także punkt wyjścia wielu szlaków turystycznych do trzech pobliskich szczytów: Velika Kosa, Balinovac i Veliki Zavižan.

Park oferuje także przeżycie niezapomnianej przygody, jaką jest obserwacja gwiazd. Za niecałe 200kn możesz uczestniczyć w nocnej wędrówce i godzinnej obserwacji gwiazd wraz z przewodnikiem na obszarze Zavižan.

Cena poza sezonem/ceny w sezonie:

Osoby dorosłe – 70kn/150kn
Dzieci i młodzież do lat 18 – 35kn/50kn
Dzieci do lat 7 – gratis/gratis
Studenci – 50kn/90kn

Park Narodowy Kornati

Park Narodowy Kornati jest jednym z najbardziej wyjątkowych parków narodowych w Chorwacji, który składa się z 89 wysp, wysepek i raf, rozmieszczonych wzdłuż 238 kilometrów linii brzegowej. To raj dla miłośników morskich przygód, a podczas swoich wakacji w Chorwacji warto znaleźć chwię czasu, aby przepłynąć się łodzią przez ten gęsto usiany archipelag.

Aby samodzielnie przepłynąć przez park, należy zakupić specjalne pozwolenie, z którego dochód przeznaczany jest na ochronę i utrzymanie tego miejsca. Dla osób, które nie mają łodzi, jedynym sposobem na odwiedzenie parku jest wycieczka zorganizowana, na którą możemy zapisać się w Zadarze.

Nie zapomnij zabrać ze sobą fajki do nurkowania i maski, ponieważ Park Narodowy Kornati to raj dla nurków. W parku znajdują się 9 obszarów nurkowych, które zachęcają do odkrywania tajemnic podwodnego świata.

Dla miłośników ekoturystyki, Wyspy Kornati to idealne miejsce. Wspaniałe, nienaruszone krajobrazy tworzą jedno z najciekawszych miejsc w Europie. Wszystkie piesze wycieczki są tu prowadzone przez lokalnych mieszkańców.

Cena poza sezonem/ceny w sezonie:
Osoby dorosłe – 600kn/1200kn
Dzieci i młodzież do lat 18 – 600kn/1200kn
Dzieci do lat 7 – 600kn/1200kn
Studenci – 600kn/1200kn

Park Narodowy Brijuni

Park Narodowy Brijuni to archipelag składający się z 14 wysp znajdujący się przy wybrzeżu zachodniej części Istrii. Większość wysp jest niedostępna, ale główna wyspa Veliki Brijun jest przyjazna i dostosowana do turystów.

Na Veliki Brijun znajdują się ślady ponad 200 dinozaurów. To miejsce, gdzie przez jakiś czas mieszkał Tito, przywódca Jugosławii, zaraz po II wojnie światowej. W jego dawnym zoo, które obecnie jest parkiem safari, można zobaczyć wiele ciekawych zwierząt i roślin.

W parku znajdują się również starożytne rzymskie wille i kościół św. Maryi Panny z V wieku, który był zamieszkiwany przez Zakon Templariuszy. W Brijuni znajduje się także bizantyjski pałac i muzeum.

Park oferuje również wiele atrakcji sportowych, takich jak golf, tenis, strzelectwo czy jazda na rowerze. Trasa rowerowa o długości 13 km biegnie obok głównych obiektów turystycznych i jest świetnym sposobem na zwiedzanie. Można też zarezerwować pokój w parku, np. w Hotelu Karmen, Hotelu Istra-Neptun lub w jednej z willi w pobliżu portu.

Cena poza sezonem/ceny w sezonie:
Osoby dorosłe – 250kn/250kn
Dzieci i młodzież do lat 18 – 120kn/120kn 
Dzieci do lat 7 – gratis/gratis
Studenci – 250kn/250kn

Park Narodowy Risnjak

Park Narodowy Risnjak jest znany ze swojej bogatej flory i fauny. Obszar ten jest miejscem, gdzie spotykają się strefy roślinności morskiej i lądowej, co prowadzi do wysokiego zróżnicowania flory. W parku znajduje się wiele zwierząt, w tym słynne niedźwiedzie brunatne, wilki i rysie, które w lokalnym języku nazywane są „ris” (stąd właśnie wywodzi się nazwa parku). Park Risnjak nazywają rajem dla ornitologów, ponieważ zawiera wiele gatunków ptaków, w tym niektóre bardzo rzadkie i zagrożone wyginięciem.

Ponad 60% parku jest pokryte lasami, dzięki czemu jest to doskonałe miejsce do wędrówek, szczególnie w ciepłe dni, kiedy cień drzew zaoferuje nam trochę orzeźwienia. Najsłynniejszym i najwyższym punktem do wędrówek jest szczyt Risnjak, który ma 1528 metrów wysokości. Można do niego dotrzeć tylko pieszo, co czyni to miejsce doskonałym do obcowania sam na sam z naturą.

Cena poza sezonem/ceny w sezonie:
Osoby dorosłe – 45kn/45kn
Dzieci i młodzież do lat 18 – 25kn/25kn
Dzieci do lat 7 – gratis/gratis
Studenci – 45kn/45kn
Bilet rodzinny – 100kn

Park Narodowy Biokovo

Podczas pobytu w Podgorze lub wędrówki po Makarskiej Riwierze, nie sposób nie zauważyć góry Biokovo. Ta imponująca góra nieustannie zachwyca i swoim widokiem wydaje się zapraszać do siebie wszystkich obserwatorów. Chociaż Park Narodowy Biokovo obejmuje tylko część góry powyżej miasta Makarska, jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc do wędrówek w Chorwacji. Utworzony w 1981 roku, zachwyca bioróżnorodnością i licznymi unikatowymi gatunkami zwierząt.

Szczyt Vošac, wznoszący się nad miastem Makarska, jest często odwiedzanym miejscem na górze Biokovo, ale nie jest to najwyższe miejsce. Najwyższym szczytem jest Sv. Jure, sięgający 1762 metrów wysokości. W dobrych warunkach pogodowych, z jego szczytu można nawet dostrzec wybrzeże Włoch.

Wejście na teren Parku Narodowego Biokovo, to doskonała okazja, aby poznać różnorodność biologiczną tego miejsca i dowiedzieć się więcej o endemicznych gatunkach, dzięki obszernej broszurce, którą otrzymasz przy wejściu.

Cena poza sezonem/ceny w sezonie:
Osoby dorosłe – 60kn/60kn
Dzieci i młodzież do lat 18 – 50kn/50kn
Dzieci do lat 7 – gratis/gratis
Studenci – 60kn/60kn

Park Narodowy Lastovsko Otočje 

Lastovsko Otočje to najmłodszy Park Narodowy w Chorwacji. Zawiera on wszystkie 44 wyspy, mniejsze skały, klify i rafy należące do gminy Lastovo, w tym największe Lastovo i Sušac. Ten oddalony od brzegu zbiór wysp jest bogato zalesiony i pełen roślinności. Wody i plaże Lastovo pozwalają na chwilę relaksu, jednak wyspy widoczne na horyzoncie, dostępne są tylko dla doświadczonych żeglarzy.

Miłośnicy rejsów nie mogą przegapić takiej okazji i muszą odwiedzić zabytkowe latarnie morskie znajdujące się na odległych wyspach. Znajdziemy je na wschód od głównej wyspy Lastovo i na klifie na wyspie Sušac. Latarnie te są nieaktywne i zostały przekształcone w obiekty turystyczne.

Cena poza sezonem/ceny w sezonie:
Osoby dorosłe – 50kn/110kn
Dzieci i młodzież do lat 18 – 50kn/110kn
Dzieci do lat 7 – 50kn/110kn
Studenci – 50kn/110kn

Poprzedni

Jak zostać animatorem w hotelach w Dalmacji?

Taniec Moreška – tradycyjny taniec wyspy Korčula

Następny

Dodaj komentarz