Park Sustipan – poznaj Split z innej strony!

, Tagi , , , , , ,

Zwiedzając słoneczne zakątki Splitu, miasta zbudowanego na fundamentach cesarskiego pałacu, warto przyjrzeć się nie tylko historycznym zabytkom w centrum, lecz również i sferze bliskiej natury, nieco dalej od głównych rejonów miasta. Sustipan to park położony na półwyspie, który znajduje się w południowo-zachodniej części miejscowości. Sprawdzi się idealnie jako miejsce wypoczynku i spędzenia czasu blisko przyrody. Uspokajająca zieleń, brak większego zgiełku i panorama miasta pozwolą zrelaksować się każdemu zwiedzającemu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Szlakami przeszłości Sustipanu

Historia parku rozpoczyna się już w czasach średniowiecznych, kiedy na półwyspie rozpoczął swoją misję zakon Benedyktynów. To właśnie jemu park zawdzięcza swoją nazwę, która pochodzi od patronatu świętego Stefana (Saint Stipan). Wówczas Sustipan służył jako miejsce odpoczynku chorwackich władców. XIX wiek przyniósł za sobą zmiany – na półwyspie wybudowano pierwszy w mieście cmentarz, uważany za jeden z najpiękniejszych w Chorwacji. Niespełna wiek później został zrównany z ziemią ze względu na decyzję komunistycznych władz. Pomimo więzi emocjonalnej, która zdołała zbudować się między miejscowymi a cmentarzem, na jego miejscu postanowiono wznieść park. Dzisiaj stanowi jedną z popularniejszych atrakcji Splitu, chętnie odwiedzaną przez turystów.

Co warto zobaczyć w parku Sustipan?

Przekraczając pokryte roślinnością bramy parku, oczom ukazują się liczne ścieżki oraz zielone przestrzenie usnute drzewami. Pozostałością po historii tego miejsca jest klasycystyczna glorieta, która przypomina o sakralnym charakterze, który kiedyś napełniał to miejsce – pawilon jest śladem po dawnym cmentarzu. Co więcej, znajduje się tu kościół pod wezwaniem św. Stefana. Gdzieniegdzie znaleźć można fragmenty murowanych zabudowań, które przewijają się przy ścieżkach między drzewami, tak samo jak ławki z miejscami siedzącymi dla spacerowiczów. Wschodnia część parku pozwala zobaczyć fenomenalną panoramę miasta, jeden z najlepszych widoków na tę część Splitu. Natomiast część zachodnia zaskakuje widokiem na Marinę ACI (jest to największa sieć marin w Chorwacji) oraz klub piłki wodnej Jedran.

Sustipańskie Noce – muzyczne wydarzenie

Corocznie w czasie wakacyjnym park staje się nie tylko ostoją relaksu i cichego odpoczynku, ale stolicą muzycznego wydarzenia – San Sustipanske Noći, czyli Sustipańskich Nocy. To trwające dwa dni wydarzenie przyciąga do siebie coraz więcej miejscowych oraz turystów. Ceny biletów oscylują w okolicach 130 kun chorwackich, co w przeliczeniu na polskie złote wynosi około 82 zł. Bilety warto nabyć wcześniej poprzez dedykowaną stronę internetową, aby uniknąć sytuacji wyprzedania całego nakładu.

Gdzie dobrze zjeść w okolicach parku Sustipan?

Po długim dniu pełnym wrażeń warto rozejrzeć się nad najbliższymi restauracjami sąsiadującymi z parkiem. Restaurant Adriatic umiejscowiona na wschód od parku specjalizuje się w śródziemnomorskich specjałach w wersji na co dzień. Dzięki aromatycznym daniom zapisała się w guście lokalnych mieszkańców i gości spoza Chorwacji. W menu znajdziemy m.in. grillowane ryby, steki czy homary, ale też koktajle, które urozmaicą każdy klimatyczny wieczór nad Morzem Adriatyckim.

Nieco dalej, w wielokrotnie nagradzanej Restaurant Zrno Soli czeka na nas istnie królewskie doświadczenie kulinarne. Kuchnia śródziemnomorska przygotowywana na bazie świeżych i lokalnych produktów to idealny sposób, by posmakować odrobiny tego, jak smakuje życie w Splicie. Aby uniknąć kolejek, w restauracji można już wcześniej zarezerwować miejsce drogą internetową.

Alternatywną opcją jest Jadran Beach Bar, zwłaszcza dla lubiących luźną, przyjazną atmosferę oraz dobrą zabawę przy muzyce. W rozsądnych cenach można zakupić tu schłodzone napoje i posiłki, a nawet wypożyczyć leżak. Bar organizuje co jakiś czas przyjęcia otwarte na wszelkich entuzjastów tańca i śpiewu.

Sustipan – miejsce dla każdego

Sustipan to fenomenalne miejsce do odpoczynku dla każdego, zaspokaja szeroką gamę potrzeb turystów. Wycisza i pozwala zbliżyć się do natury, a jednocześnie zapewnia głośniejszą rozrywkę w formie koncertów. Jest to z pewnością miejsce, które warto odwiedzić podczas swojej podróży do Splitu!

W mieście znajdzie się jeszcze wiele innych wartych uwagi miejsc. Sprawdź nasz tekst o zwiedzaniu Włoskiej Wenecji w Splicie, czyli Trg Republike!

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Zwiedzanie Półwyspu św. Piotra w Makarskiej

Velo Grablje – miasto lawendy na wyspie Hvar

Następny

Dodaj komentarz