Neobizantyjskie mauzoleum w Supetar na wyspie Brač

, Tagi , , , , , , ,

Chorwackie wyspy są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Interesującym miastem jest Supetar na wyspie Brač, słynące z licznych obiektów zabytkowych i kulturalnych. Jednym z nich jest neobizantyjskie muzeum rodziny Petrinović. Zanim zdecydujemy się na odwiedziny w tym wyjątkowym miejscu, warto byłoby dowiedzieć się czegoś na jego temat. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam wczuć się w jego niepowtarzalny klimat. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Krótka historia mauzoleum w Supetar

Mauzoleum neobizantyjskie na wyspie Brač powstawało od 1924 do 1927 roku. Wzniesiono je na cześć majętnej rodziny o nazwisku Petrinović. Za powstanie wielu elementów, w tym między innymi zabytkowych drzwi odpowiada rzeźbiarz Tom Rosandić. Warto w tym miejscu nadmienić, że pracował on pod kontrolą jednego z najsłynniejszych chorwackich rzeźbiarzy. Był nim oczywiście żyjący w latach 1849-1932 Ivan Rendić. Odwiedzając mauzoleum rodziny Petrinović, warto skierować się także w stronę pobliskiego kościółka św. Nikoli, aby jeszcze mocniej wczuć się w miejscowy klimat. 

Jak wygląda neobizantyjskie mauzoleum na wyspie Brač?

Neobizantyjskie mauzoleum na chorwackiej wyspie wyróżnia się przede wszystkim tym, że wzniesiono je z białego kamienia. Dzięki temu, wyjątkowo dobrze odcina się na tle otaczającego je krajobrazu. Co ciekawe, kamień, z którego wybudowano mauzoleum, został wydobyty właśnie na wyspie. Mauzoleum zbudowano na wzór krzyża.

Posiada ono pięć charakterystycznych kopuł, z czego największa znajduje się w samym centrum budowli. Wierzchołek głównej kopuły wieńczy rzeźba skulonego anioła. Pozostałe kopuły także nie są wolne od dekoracji. Podziwiać można na nich bowiem liczne i precyzyjne zdobienia wykute w kamieniu. Bardzo wyjątkowe są drzwi mauzoleum, wykonane z brązu. Warto dodać, że jedna z płaskorzeźb zdobiących mauzoleum przedstawia rodzinę Petrinović, której to jest dedykowane. 

Jak dotrzeć na wyspę Brač, aby odwiedzić to miejsce?

Aby móc podziwiać mauzoleum neobizantyjskie rodziny Petrinović, trzeba rzecz jasna dostać się na wyspę Brač, na której się ono znajduje. Niemożliwy będzie rzecz jasna transport kolejowy bądź samochodowy. Wydaje się, że najlepiej będzie dostać się do Splitu lub innego miasta w Środkowej Dalmacji, z którego odpływają promy w kierunku miasta Supetar. Można zdecydować się na skorzystanie z usług promu przewożącego samochody. To na pewno doskonała opcja dla osób, które nade wszystko cenią sobie komfort podróży.

Co ciekawe, połączenia promowe między Splitem a miastem Supetar mogą odbywać się nawet kilkanaście razy dziennie. Mowa tu oczywiście o sezonie wakacyjnym, gdy turystów chcących odwiedzić wyspę Brač jest najwięcej. Kiedy już dostaniemy się do miasta Supetar, wystarczy udać się w kierunku małego cypla, tuż przy samym porcie. To właśnie tam znajduje się mauzoleum neobizantyjskie rodziny Petrinović. Z całą pewnością go nie przegapimy, bo jego piękna, biała kopuła dumnie wznosi się na tle mieniącego się w promieniach słońca Adriatyku. Nie zapomnijmy zrobić przynajmniej kilku pamiątkowych zdjęć. Dzięki nim, po wakacjach łatwiej będzie wrócić wspomnieniami do odwiedzin na chorwackiej wyspie Brač.

Co jeszcze warto wiedzieć o okolicy mauzoleum?

Jeżeli zdecydujemy się na obejrzenie neobizantyjskiego mauzoleum na wyspie Brač, koniecznie poświęćmy trochę czasu na spacer po pobliskim cmentarzu. Będzie to fascynujące doświadczenie dla miłośników historii i sztuki. Będziemy mogli bowiem obejrzeć przepiękne grobowce, wykonane z dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy detal. Wędrówka po takim miejscu sprzyja snuciu refleksji i rozmyślań nad życiem i przemijaniem.

Godny uwagi jest również pomnik przedstawiający Jezusa w objęciach Matki Boskiej. Jego autorem jest wspomniany już wyżej, najsłynniejszy chorwacki rzeźbiarz Ivan Rendić. Nawet sceptycy przyznają, że cmentarz miejski w mieście Supetar to jedna z jego największych i najciekawszych atrakcji. Wydaje się, że najlepiej odwiedzić go w sezonie wakacyjnym, gdy wyspa skąpana jest w soczystej zieleni, a wody Adriatyku mienią się w promieniach gorącego słońca. 

Jeśli zobaczyłeś już miasto Supetar, sprawdź także nasz tekst o zwiedzaniu Sumartin na wyspie Brač!

Poprzedni

Dlaczego warto zwiedzić Pučišća na wyspie Brač?

Czy na wyspie Mljet jest drogo?

Następny

Dodaj komentarz