Miasteczko Vela Luka na wyspie Korčula – co zobaczyć?

, Tagi , , , , ,

Coraz więcej z nas uwielbia podróże, poznawanie świata i nowych miejsc. Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych na mapie Europy jest wyspa Korčula w Chorwacji. Największym jej miastem jest Vela Luka. Dlaczego warto go odwiedzić? Co koniecznie należy w nim zobaczyć? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy! 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Vela Luka na wyspie Korčula – krótka charakterystyka

Vela Luka to jedno z najczęściej i najchętniej odwiedzanych miast w Chorwacji. Zlokalizowane jest na zachodnim wybrzeżu wyspy Korčula. Miasto powstało w XVIII wieku, jako port kupców weneckich. Z całą pewnością dlatego, że wyspa Korčula i jej miasta, są jednymi z najbardziej zazielenionych i urokliwych w całym popularnym turystycznie kraju. Warto więc podkreślić walory estetyczne Vela Luka. Nie sposób nie wspomnieć także o licznych atrakcjach turystycznych, które co wieczór „rozkwitają” w znanym miasteczku. Miasto słynie nie tylko z turystyki, ale także z przetwórstwa rybnego i rolnego. 

Vela Luka to miejsce wyjątkowe i magiczne, o niepowtarzalnym klimacie i charakterze. Każdy, kto chociaż raz odwiedził znane miasteczko, z całą pewnością będzie chciał powrócić do niego wielokrotnie. Co kryje w sobie Vela Luka, czego absolutnie nie można przegapić?

Port w Vela Luka na Korčula

Będąc w mieście Vela Luka, jednym z obowiązkowych punktów, który powinien odwiedzić każdy turysta, jest port, który warto odwiedzić po zmroku, ze względu na niezwykle klimatyczne, magiczne oświetlenie. Vela Luka oznacza w tłumaczeniu na język polski „wielki port”.  Cechą charakterystyczną miejsca są wąskie, kamienne uliczki, które pozwalają doskonale poczuć wyjątkową charakterystykę wyspy Korčula. Odwiedzając słynny port, a więc swojego rodzaju centrum miasta, możemy podziwiać także niezwykle ciekawą architekturę. Domy wyposażone w jasne fasady, posiądą charakterystyczne, urokliwe, czerwone dachy. 

Jaskinia Vela Spila w Vela Luka

Jaskinia zlokalizowana jest na zboczach wzgórza Pinski rat. Jest długa i szeroka na ok. 40 metrów. Co ciekawe, jaskinia służyła jako siedlisko dla ludzi, już od Górnego Paleolitu, aż do Epoki Brązu. W jaskini możemy podziwiać znaleziska z Mezolitu i Neolitu. Jest to nie lada gratka dla pasjonatów historii i wykopalisk. Jaskinia owiana jest także nutą tajemnicy. Na jej powierzchni odkryto ludzkie szczątki, które najprawdopodobniej pochodzą z późnego Neolitu.

Vela Luka – Kulturalne wydarzenia

Vela Luka to miasto, w którym przez cały rok odbywają się liczne festiwale, festyny, jarmarki kulinarne czy wyjątkowe pokazy tańców ludowych. Wieczory przepełnione są muzyką lokalnych kapel. Co więcej, w mieście można spróbować lokalnych przysmaków, win czy innych niespotykanych nigdzie indziej smakowitości. Odwiedzając miasto, powinniśmy więc pozostać w nim na kilka wieczorów, odwiedzając lokalne knajpy i restaurację, by móc poczuć wyjątkową atmosferę, jaka panuje na wyspie Korčula.

Vela Luka – kościoły, obiekty sakralne

Vela Luka to miasto, które obfituje w wiele atrakcyjnych obiektów sakralnych. Do jednych z najznakomitszych należy okazały Kościół parafialny z XIX wieku. Atrakcyjna jest nie tylko fasada główna obiektu, ale także wnętrze, które reprezentuję sobą ciekawą architekturę. Mówiąc o obiektach sakralnych w mieście Vela Luka, nie sposób nie wymienić także lokalnej kaplicy z XVI wieku.

Malownicze plaże w Vela Luka

Będąc w Vela Luka, warto wybrać się na miejskie plaże. Leniwy wypoczynek to zdecydowanie doskonała opcja, odwiedzając wyspę Korčula. Ciepłe Morze Adriatyckie, o lazurowym kolorze, zachęca do spędzenia czasu w słońcu. W mieście możemy odnaleźć kilka atrakcyjnych kąpielisk. Z całą pewnością do najładniejszych, które warto zobaczyć decydując się dzień pełen relaksu i odpoczynku, należy Posejdon vis-a-vis, który zlokalizowany jest w przystani promowej. To jednak niejedyna propozycja. Warto odwiedzić także kąpielisko i plaże o nazwie Gabricia, Gradina czy Lucicia, którą można odnaleźć na południowo-zachodnim krańcu miasta.

Idealny wypoczynek, pełen słońca, doskonałego jedzenia, wyjątkowej muzyki i doskonałego anturażu przyrodniczego to z całą pewnością miasto Vela Luka.

Sprawdź również nasz wpis o spacerze uliczkami Starego Miasta Korčula!

Najlepsze hotele na wyspie Korčula

Poprzedni

Zwiedzanie Galerii Meštrović w Splicie – bilety, godziny otwarcia

Mury obronne i wieża Revelin w Korčuli

Następny

Dodaj komentarz