Lotnisko w Zadarze – praktyczne informacje

Tagi , , , , , , , ,

Planujesz podróż do Chorwacji, a może już wiesz, że chcesz wybrać Dalmację? Najlepszym wyborem będzie port lotniczy w Zadarze. Niskie ceny, dobra lokalizacja oraz świetna infrastruktura to tylko kilka kryteriów, które mogą Cię przekonać akurat do tego lotniska.

Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ważne informacje o lotnisku

Port działa od 1968 roku. De facto nie mieści się on w Zadarze, a w Zemuniku Donjim, mieście położonym 8 km na północ względem Zadaru. Lotnisko położone w północnej Dalmacji, ale spokojnie dostaniesz się do najważniejszych miast tego regionu. Droga E65 prowadzi przez perłę tego regionu, czyli Split oraz malowniczy Dubrownik. Niedaleko miasta znajdują się również takie miejscowości jak Szybenik oraz inne mniejsze miasta położone nad Morzem Adriatyckim. Korzysta z niego ponad 17 linii lotniczych, a ruch pasażerski wynosi niemal pół miliona ludzi.

Transport na lotnisko w Zadarze

Autobus lotniskowy

Na lotnisku kursuje specjalnie do tego przeznaczony autobus lotniskowy. Jego kursy są zsynchronizowane z przylotami i odlotami samolotów największych linii lotniczych takich jak Ryanair i Germanwings.  Główny przystanek autobusowy znajduje się przy terminalu autobusowym. Z lotniska natomiast autobus odjeżdża spod głównego wejścia przy holu przylotów. Jego koszt wynosi około 3,5-4€.

Taxi

Jeżeli wolisz jednak wybrać opcję bardziej komfortową, ale też droższą to na pewno zdecydujesz się na taksówkę. Taki rodzaj transportu jest dostępny w godzinach od szóstej rano do dziesiątej wieczorem. Jeżeli jednak potrzebujesz takowej poza tymi godzinami, możesz ją zamówić drogą telefoniczną. Znajdują się one naprzeciwko wyjścia z holu przylotów. Cena nie jest na pewno niska, ponieważ przejazd w jedną stronę, dla jednej osoby kosztuje 30€.

FlixBus

Jako że Zadar jest położony w centralnej części Chorwacji, więc leży na trasie wielu kursów firmy FlixBus. Z pewnością znajdziesz dogodne dla siebie przejazdy czy to do Splitu, Dubrownika czy innych miast Dalmacji.

Przykładowe kursy FlixBus i ich ceny:
Dubrownik – Zadar: czas podróży (w zależności od wybranego kursu): 8-9h, cena: 135-150zł
Split – Zadar: czas 2-3h, cena: 50-70zł
Zagrzeb – Zadar: czas 3,5h, cena 60-90zł

Parking na lotnisku w Zadarze

  • Lotnisko oferuje nam dosyć pokaźny parking, Liczy on 577 miejsc parkingowych, w tym 24 dla osób z niepełnosprawnościami. 
  • Pierwsza godzina kosztuje 3,5€, druga 2€, trzecia natomiast trzecia już 1€. Każda kolejna godzina będzie nas kosztowała jedno euro. Zgubienie takowego biletu jest jednoznaczne z karą o wysokości 150€.
  • W przypadku dłuższego pobytu w Dalmacji możemy zaopatrzyć się w miesięczny, półroczny bądź roczny wynajem miejsca parkingowego. Po kolei będą one kosztować 300, 1400 i 2000€.

Rozkład jazdy busów na linii Zadar-Lotnisko

Podróż komunikacją miejską z centrum Zadaru na lotnisko jest dosyć ekonomiczną i czasochłonną opcją. Bus startuje z parkingu przy Liburnska obala. W poniedziałki, środy i piątki bus odjeżdża z przystanku o 14:00, a w środy, czwartki i niedziele o 15:00. Nie kursuje on niestety w soboty. Podróż na samo lotnisko trwa około godziny, Koszt takiej podróży mieści się w granicach czterech euro.

Wynajem auta na lotnisku w Zadarze

Bez względu czy zdecydujesz się na krótki pobyt, a może dłuższe wakacje, pomocnym udogodnieniem będzie wynajem auta na miejscu, na lotnisku. Jest to dość niemały wydatek, jednakże dzięki samochodowi możemy zaoszczędzić potrzebny nam czas, który tracilibyśmy na korzystaniu z autobusów, taksówek czy komunikacji miejskiej. Wachlarz samochodów do wynajmu jest dosyć szeroki, od ekonomicznych wariantów, aż po grupowe vany, SUVy czy kabriolety. Poniżej podaje przybliżone szacowane ceny wynajmu za dobę każdego z rodzajów samochodów:

  1. Ekonomiczny –  30zł
  2. Mini – 29zł
  3. Kabriolet – 433zł
  4. SUV – 43zł
  5. Średni – 60zł
  6. Premium – 246zł
  7. Van – 151zł

Pamiętajmy jednak, że ceny na miejscu mogą się nieco różnić. Jest to tylko poglądowy zbiór cen w przeliczeniu na PLN. Warto wspomnieć, że od 2023 r. w Chorwacji obowiązuje powszechna w Unii Europejskiej waluta Euro(€).

Loty Polska-Zadar

Na linii Polska-Zadar istnieje sporo kursów lotniczych. Oczywiście najwięcej takowych znajdziemy z Lotniska Chopina w Warszawie, ale będziemy mogli również polecieć z Portu Lotniczego Warszawa/Modlin, Portu lotniczego im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, Kraków-Balice oraz Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Lufthansa, LOT, Croatia Airlines, Ryanair to jedne z firm, które kursują na tej trasie.

LOT obsługuje połączenia z Warszawy Okęcie, Rzeszowa i Szczecina. Ryanair natomiast z Warszawy/Modlin Krakowa, Poznania, Gdańska i Wrocławia.

Ceny biletów się mocno wahają. Te najtańsze zaczynają się od 1000-1200zł. Pamiętaj jednak, żeby w koszty podróży wliczyć różne opłaty dodatkowe, takie jak ubezpieczenie, udogodnienia związane z biletem lotniczym (zmiana daty lotu, dodatkowy bagaż czy też zwrot biletu w razie potrzeby.

Jeżeli twój budżet należy do kategorii tych większych, możesz pozwolić sobie na wykupienie nie klasy ekonomicznej tak jak poprzednia propozycja, a klasy biznesowej. Taka przyjemność zaczyna się od 3000 zł, a sięgają nawet czterem tysiącom polskich złotych.

Jakość i opinie o lotnisku w Zadarze

Na stronie internetowej lotniska (https://www.zadar-airport.hr/en) możemy uzyskać informacje o standardach, jakie panują na lotnisku. Są to nie tylko standardy związane z jakością oferowanych usług, ale również standardy środowiskowe, które w czasach wzmożonej walki o dobro planety są niezwykle ważne. 

Opinie internautów też są dosyć zgodne, jeżeli chodzi o ocenę lotniska Zadar. Życzliwy personel, niskie ceny w sklepie bezcłowym oraz nieduży rozmiar lotniska to jedne z wielu pozytywnych cech, które społeczność internetowa zamieszcza w komentarzach oceniających port lotniczy.

Jedną z wad, jakie wymieniają osoby, które korzystały z tego miejsca są opóźnienia. Niektóre procedury takie jak odprawa trwają według ludzi za długo i jest to dla nich uciążliwy problem, Kolejnym minusem jest z kolei tłok. Jak mała przestrzeń jest czasami plusem, tak w przypadku nałożenia się na siebie paru kursów, na lotnisku tworzy się lekki chaos.

Będąc w Zadarze na lotnisku, nie można pominąć szybkiego zwiedzania miasta i plażowania. Zobacz nasz wpis o najpiękniejszych plażach w Zadarze i okolicach!

Najlepsze hotele w Zadarze

Poprzedni

TOP 10 najpiękniejszych wysp Chorwacji

Gdzie zrobić zakupy i wymienić walutę w Szybeniku?

Następny

Dodaj komentarz