Lotnisko w Splicie – praktyczne informacje dla podróżników

Tagi , , , , , , , ,

Z dzisiejszymi możliwościami podróżowania sezon turystyczny właściwie nigdy się nie kończy. A jeżeli już na cel peregrynacji wakacyjnych wybieramy Chorwację, to możemy liczyć na dobrą pogodę przez cały niemalże rok. Ten kraj urzeka przyrodą, swoją historią i ciekawymi miejscami do odwiedzenia. Urzeka miasto Split, starożytna osada grecka, która przez wieki wyrosła na ośrodek tętniący życiem i wielokulturowością. Turyści często kierują właśnie tam swoje pierwsze kroki podczas pobytu w Chorwacji, traktując Split jako bazę wypadową do dalszego zwiedzania. Swoją ogromną rolę ma tamtejsze lotnisko, o którym chcemy opowiedzieć w poniższym artykule. Dowiecie się Państwo o jego historii, organizacji pracy i możliwościach jakie daje ten nowoczesny port lotniczy. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia lotniska w Splicie   

Lotnisko w Splicie zostało zbudowane i otwarte 25 listopada 1966 roku i od tego czasu liczba pasażerów przybywających w okolice Splitu rosła z roku na rok. Początki oczywiście były nieco mozolne, wystarczy zaznaczyć, że przy otwieraniu tego portu lotniczego prowizoryczny pas startowy mieścił się na obszarze 200 na 112 metrów, a dostępne było tylko 6 niewielkich miejsc postojowych dla samolotów. Przełomowy okazał się dopiero rok 1987, gdy roczna liczba pasażerów przekroczyła nieśmiało 1 milion. To właśnie wówczas zdecydowano się na wybudowanie nowego terminalu, który był w stanie obsługiwać większą liczbę odwiedzających lotnisko. 

Generalnie, okresy recesji zdarzały się tutaj rzadko. Wyjątkiem we wzroście był rok 1988 z powodu panującego wtedy w Chorwacji kryzysu gospodarczego, zbieżnego zresztą z kruszeniem się struktur państw komunistycznych. Rok 1991 przyniósł wojnę pomiędzy Serbią i Chorwacją i wówczas również działalność lotniska została chwilowo wstrzymana. Wymienić tutaj jeszcze trzeba feralny rok 2020 i pandemię COVID-19.

Poza tym rozwój lotniska następował w tempie rzec by można lawinowym. Szczególnie otwarcie granic po roku 1989 wzmogło ruch pasażerski – turyści z całej Europy coraz chętniej odwiedzali piękną Chorwację i malownicze wybrzeża Dalmacji. Zwłaszcza ostatnie lata, wyłączając okres pandemii koronawirusa, to wysoki notowany wzrost liczby pasażerów. Wystarczy przytoczyć tutaj wiążące liczby: o ile w 2010 roku lotnisko w Splicie odwiedziło 1,2 miliona pasażerów, o tyle w 2019 roku było to już 2,8 miliona. Dla porównania rok po otwarciu było to zaledwie 150 tysięcy podróżnych.  

Organizacja lotniska w Splicie

Lotnisko w Splicie jest obecnie jednym z dziewięciu międzynarodowych portów lotniczych w Chorwacji, drugim największym po lotnisku w Zagrzebiu. Obsługuje ponad sto lotów dziennie w miesiącach letnich, współpracując na dużą skalę z 60 europejskimi liniami lotniczymi. Informacja przydatna dla turystów – loty z tego portu lotniczego łączą Split, jako główne centrum Dalmacji, ze 108 miejscami docelowymi w Europie. Liczba robi wrażenie i nic dziwnego, że podróżnicy chętnie bukują sobie bilety w tym właśnie miejscu.  

To drugie najbardziej ruchliwe lotnisko w kraju. Większość europejskich linii lotniczych lata na lotnisko w Splicie, a wśród nich można wymienić takich potentatów jak: Swiss, Lufthansa, Eurowings, British Airways, Austrian, Easyjet, Wizzair i wiele innych. Linie Croatia Airlines oferują wiele bezpośrednich połączeń do europejskich miast takich jak Londyn, Amsterdam, Frankfurt, Rzym i Paryż. Nic zatem dziwnego, że w tak ruchliwym miejscu bardzo postawiono na rozwój infrastruktury.

Obsługa pasażerów przebiega naprawdę szybko i sprawnie, w końcu lotnisko musi być przygotowane na duże oblężenie w sezonach wakacyjnych. Na parterze lotniska można znaleźć wydzieloną, nowoczesną halę przylotów, a na niej kilkanaście czynnych punktów odpraw. Nie ma więc raczej mowy o piętrzących się kolejkach w oczekiwaniu na odlot. Ponadto na tym porcie lotniczym funkcjonują 4 punkty kontroli paszportowej i dwie bramki kontroli bagażu podręcznego. Jest też osobna poczekalnia dla podróżnych w ruchu krajowym.

To jednak nie wszystko. Na lotnisku w Splicie znajdziemy też oddział banku, gdzie można bez problemu dokonać wymiany walut lub wypłaty gotówki z kilku bankomatów. Jeżeli chcemy wysłać pocztówkę z wakacji, też nie ma problemu! Znajduje się tutaj poczta, a w pobliżu można nabyć również upominki dla znajomych w sklepiku z pamiątkami. Na piętrze lotniska znajduje się odrębna poczekalnia dla lotów międzynarodowych. Jest tam także dobrze wyposażona restauracja i dwa bary, gdzie można ochłonąć po wrażeniach z lotu.  

Jak dojechać na lotnisko i z lotniska? 

Atrakcyjna jest również sama lokalizacja tego portu lotniczego. Lotnisko znajduje się bowiem w wygodnej odległości od miasta Split. Owe 25 kilometrów można łatwo pokonać za pomocą samochodu (około 45 minut drogi). Dla własnej wygody warto jednak skorzystać z busów, kursujących regularnie pomiędzy terminalem lotniska a centrum miasta Split. Korzystając z pomocy prywatnego przewoźnika, czy lokalnego autobusu linii 37, liczyć się należy z wydatkiem rzędu około 10 złotych. Bliżej od Splitu jest miasteczko Trogir, a odległość ta wynosi zaledwie 6 kilometrów. Ponieważ ruch pasażerski na lotnisku właściwie nie ustaje (terminal czynny jest od 6 do 22), autokary w obie strony kursują właściwie nieprzerwanie co kilkanaście minut. Szczegółowe rozkłady jazdy można oczywiście znaleźć na stronach przewoźnika – firma Pleso PRIJEVOZ.      

Wspomnieć jeszcze należy o możliwości wynajmu samochodu na lotnisku w Splicie. Zajmuje się tym kilkanaście podmiotów, a numery telefoniczne można znaleźć na stronie internetowej lotniska. Przy lotnisku działa również park samochodowy, posiadający 502 miejsca parkingowe. Co warto podkreślić – pierwsze 15 minut jest tutaj darmowe! Jedna godzina parkingu kosztuje około 5 złotych, a cała doba około 30 złotych.

Loty z Polski do Splitu – jakie są możliwości? 

Osoby podróżujące do Splitu z Polski mają możliwość skorzystania z bezpośredniego połączenia liniami LOT z lotniska Okęcie w Warszawie. Rozważyć też można usługi tanich linii lotniczych Wizz Air. Oferują one loty na trasie Warszawa-Chopina do Splitu oraz na trasie Katowice – Split. Loty te dostępne są przez cały sezon, a odbywają się po kilka razy w tygodniu. Warto skorzystać z wyszukiwarki tanich lotów w internecie. Najtańsze bilety można nabyć już za sto kilkadziesiąt złotych.  

Jeśli wiesz już, jak dotrzeć na lotnisko, sprawdź też, gdzie znajdują się szpitale w Splicie!

Najlepsze hotele w Splicie

Poprzedni

Najpopularniejsze wyspy Dalmacji, które koniecznie warto zwiedzić!

Jednodniowa wycieczka ze Splitu na wyspę Hvar

Następny

Dodaj komentarz